Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Čtyřoký člověk i akrobat bez končetin, výstava ukazuje lidské anomálie

  18:25aktualizováno  18:25
Muž se čtyřma očima nebo naopak jen jedním uprostřed čela, žena tučňák či beznohý akrobat. To jsou některé z figurín, které jsou v současnosti k vidění v tachovské galerii. Zakotvila tam totiž bizarní výstava nazvaná Katastrofy lidského těla.

Výstava Katastrofy lidského těla | foto: Ladislav Vaindl, 5plus2.cz

 „Výstava vznikla před nějakými dvaceti pětadvaceti lety v Petrohradském antropologickém muzeu. Jde o čtyřiadvacet věrných napodobenin z vosku,“ říká kurátor výstavy Antonín Šmíd.

Postavy byly vytvořeny podle lidí, kteří skutečně žili, a na základě fotografií a modelů v různých antropologických a přírodovědeckých muzeích celého světa. V poněkud bizarní expozici je možné spatřit například dva páry siamských dvojčat, která pocházela z Itálie. 

Fotogalerie

„První z nich jsou Giacomo a Giovanni Battista Tocci. Dvojčata žila na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Vystupovala v berlínské cirkusové show. Jejich zajímavostí je, že na siamská dvojčata se dožila poměrně vysokého věku a každé z nich mělo svou vlastní ženu,“ informuje Šmíd. 

Zatímco Giacomo a Giovanni byli nuceni žít neustále vedle sebe, u Lazaruse a Joannese Baptisty Colloredo měla vada jinou podobu. Jeden z nich totiž tomu druhému vyrůstal z hrudi. „Bratr byl označován za cizopasníka. Nemluvil, nejedl, nepil, vyživoval se od bratra. Ten se k němu ale choval dobře,“ dodává kurátor.

Mezi další kuriozity výstavy patří figura čtyřokého člověka, který žil v Anglii na přelomu devatenáctého a dvacátého století. „Říkalo se o něm, že každým okem dokázal koukat jiným směrem,“ doplňuje Šmíd. 

Uplatnění našli zpravidla v cirkuse

Jeho oblíbenou figurínou je ta, která představuje Billa Durkse. Narodil se s rozpůlenou tváří, nos a rty měl rozdělené na dvě části. Na jeho hlavě okamžitě upoutá pozornost třetí oko. S ním to ale bylo poněkud jinak, než by se dalo čekat. „Ve skutečnosti tři oči neměl. Nechal si vyříznout důlek a oko si tam nechal naimplantovat. A to z toho důvodu, že chtěl být zajímavější. Tak, aby se mohl dostat do americké show zrůd,“ popisuje netradiční Durksovo rozhodnutí kurátor.

Obecně platí, že v podstatě jedinou šancí, jak se prosadit, bylo pro lidi postižené nějakou zvláštní vadou vystupování v cirkusech.

„Například Číňan Chang Woo Gow, který byl v devatenáctém století s 245 centimetry největším člověkem na světě, putoval s cirkusem a měl vlastní program. Na svých cestách po světě se naučil mnoho cizích jazyků,“ konstatuje Antonín Šmíd.

V cirkuse vystupovala také Aloisia Wagner, která od narození neměla horní ani dolní končetiny. Velkou popularitu mělo její vystoupení s neobvykle vysokým partnerem. 

Podle Šmída nejsou figuríny vyráběné způsobem, jakým je to v současnosti běžné. „Teď bývají na bázi silikonu, tyto jsou vyrobeny ze včelího vosku. Tím jsou unikátní. Použity byly také lékařské oční a zubní implantáty a do vosku vpichované pravé lidské vlasy. Figuríny tak působí dokonale živým dojmem,“ říká Šmíd.

Ten je nejen kurátorem, ale stará se i o opravu figurín. „Bývá to náročné. Třeba tady indiánovi se ulomil palec, bylo třeba vše dát do pořádku. Všechno je realistické, takže třeba musím i vyřezávat čáry, které máme na rukou,“ prozrazuje.

Výstava se do Čech vrací po třinácti letech po velmi úspěšném turné po Nizozemsku a Německu. „Tenkrát měla velký úspěch. Lidé se po ní hodně ptali, jestli se sem zase vrátí,“ dodává Šmíd. Začalo se před rokem v Kolíně, kde bývá momentálně výstava uskladněná.

V tachovské galerii bude soubor lidských deformací k vidění do neděle, vždy od 10 do 18 hodin. Od pondělí se přesouvá do stříbrského kina Slavia. Figuríny tam zakotví do 11. prosince. Přístupné budou od 10 do 19 hodin. Na konci roku se expozice přesune do Domažlic a v lednu ji budou moci navštívit i lidé v Plzni.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz