Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Výstaviště i pionýrská železnice. Expozice ukazuje šedesátá léta v Plzni

  10:15aktualizováno  10:15
Zajímavé stavby, které vznikaly v Plzni v 60. letech minulého století, mapuje výstava nazvaná Lesk, barvy a iluze. Připomíná například komplex zimního stadionu, Rybářskou baštu na výstavišti, unikátní Pionýrskou železnici nebo někdejší hotel Ural. Expozice je k vidění ve výstavní síni "13" Západočeské galerie.

Výstaviště v Plzni. | foto: Západočeská galerie

V šedesátých letech minulého století, v nejsvobodnější době totality, začala Plzeň procházet nebývalou urbanistickou proměnou.

Začala stavba panelových sídlišť a razantní přestavba centra města. Některé tehdy realizované stavby i urbanistické celky měly celorepublikový význam - například zimní stadion, věžové domy na Borech či pavilony výstaviště.

Mnohé ze staveb, které v této době v Plzni vznikaly, už ale zanikly. Mnoho je jich přestavěno a další zřejmě čeká zánik.

"Největší šanci na přežití tak mají brána pivovaru v ulici U Prazdroje a hotel Central na náměstí Republiky," konstatoval autor výstavy Petr Domanický s tím, že cílem výstavy je zatím opomíjené období šedesátých let alespoň rámcově poznat a připomenout největší architektonické hodnoty, které v té době ve městě vznikly.

Úvod výstavy se věnuje situaci v Plzni po druhé světové válce a ohlasu světové výstavy v Bruselu. Druhá část přibližuje tehdejší takzvané nové bydlení, tedy byty v panelových domech, které se staly fenoménem. 

Třetí část výstavy se věnuje rozvojovým plochám města, tedy jednotlivým sídlištím na Slovanech, Borech, Doubravce a Skvrňanech, areálu fakultní nemocnice na Lochotíně a vysoké školy na takzvaném Zeleném trojúhelníku na Borech.

Fotogalerie

Poslední část výstavy se zabývá návrhy asanačních zásahů v centru města, v historickém jádru a v historických předměstích. Zde se návštěvníci mohou seznámit se stavbou zimního stadionu na Štefánikově náměstí, výstaviště či někdejšího hotelu Ural na náměstí Republiky.

Výstava je doplněna dobovými knihami a časopisy, ale rovněž některými předměty z domácnosti, prezentováno je i několik kusů nábytku.

Na dokumentárních filmech je možné poznat dobovou atmosféru Plzně roku 1960 a slavné výstavy Ex Plzeň konané v roce 1967. Kuriozitou výstavy je model pavilonu zvaného Rybářská bašta a funkční model neonového poutače.

Expozice je k vidění až do 9. února, nabízí i komentované prohlídky i doprovodný program. Podrobnosti o výstavě naleznete na internetových stránkách Západočeské galerie zde.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Najdete na iDNES.cz