Romana Němečková ze Západočeského muzea v Plzni ukazuje kopii wimbledonské

Romana Němečková ze Západočeského muzea v Plzni ukazuje kopii wimbledonské mísy. | foto: Martin Polívka, MF DNES

Muzeum vystavuje předlohu wimbledonské mísy i staré horoskopy a snáře

  • 0
Staré vykládací karty, historické snáře a horoskopy i kouzelnické rekvizity, to vše je k vidění na výstavě nazvané Lepší než skutečnost, která v pátek začíná v Západočeském muzeu v Plzni. Perličkou v expozici je kopie renesanční mísy, jejíž originál posloužil jako předloha slavné tenisové wimbledonské trofeje.

Výstava se věnuje mystifikaci a fikci a ukazuje,  jak snadno člověk podlehne líbivým představám o minulosti i současnosti, zdáním o budoucnu či tajuplným klamům.

"Myslím, že se podařilo představit veřejnosti vše možné, co si k tomuto tématu lze představit. Spíše než mystifikaci se věnujeme fikci," popsal kurátor výstavy Jan Mergl s tím, že výstava je složena z několika částí. Z převážně většiny exponáty pocházejí se sbírek Západočeského muzea, zejména z Národopisného muzea Plzeňska a ze sbírek uměleckoprůmyslových.

Pomyslnou perličkou v expozici je kopie renesanční mísy, jejíž originál posloužil jako předloha trofeje pro vítězky tenisového Wimbledonu.

"Exponát je kopií cínové mísy francouzského renesančního cínaře Francoise Briota. Muzeum ji získalo už v roce 1886, což je rovněž rok založení wimbledonské soutěže," upozorňuje Mergl.

Autoři výstavy se podle něj snažili nalézt předměty, které nějakým způsobem souvisejí s Plzní. K vidění jsou tedy mimo jiné i zajímavě aranžované fotografie. I v Plzni bylo díky tomu možné se vyfotografovat v zasněžených horách či v zámeckém parku plném růží.

Na výstavě je k vidění i plátno pro fotografování aranžovaných snímků.

"Jednotlivci jsou usazeni do jakéhosi fiktivního prostředí, které je někdy velice zvláštní," říká Mergl.

Návštěvníci si také mohou zblízka prohlédnout staré kouzelnické rekvizity a zároveň se dozvědět, jaké úžasné triky nabízela představení kouzelníků v Plzni v 19. století.

Jedna část výstavy se věnuje také tomu, jak lidé v 19. století přikrášlovali svou budoucnost.

"V té době byla různá proroctví velmi populární, byla vydávána i knižně. Příkladem je proroctví slepého mládence, které bylo fiktivně kladené do doby Karla IV. Ten se setká s lidovým věštcem, který mu prorokuje, jak se jeho milovaná země bude v budoucnu vyvíjet," líčí spoluautorka výstavy Jana Slámová.

Dalšími exponáty, které vyjadřují, že lidé věřili v lepší budoucnost, byly snáře. "Obsahovaly také jeden prvek, s nímž už se dnes ve snářích nesetkáme. Lidé věřili, že jim sny mohou napovědět, jaké číslo si mají vsadit v loterii. K jednotlivým snovým motivům byla přiřazená čísla, která si měl snící vsadit," popisuje Slámová s tím, že vystaveny jsou také dobové horoskopy. Výstava potrvá do 19. května.