Galerie „13“ vystavuje obrazy zimní krajiny doplněné citacemi z básní

  8:43aktualizováno  8:43
Obrazy s tématem zimní krajiny a zimního období jsou nyní k vidění v plzeňské galerii "13" v Pražské ulici. Výstavu nazvanou I kdyby na zemi nebylo ticha doprovází citace z básní na téma zimy. Součástí expozice, která trvá do 3. února, budou i vánoční koncerty.

Výstava v plzeňské galerii 13 nazvaná I kdyby na zemi nebylo ticha. | foto: ČTK

Převážná část vystavených prací pochází z období 19. a první poloviny 20. století. Řada obrazů a kreseb ze sbírek galerie je zde k vidění vůbec poprvé. "Téma zimní krajiny a zimního období je zpracováno jak s tradičními atributy, které jsou s tímto časem spojeny, tak i v podobě méně obvyklé," uvedl kurátor výstavy Petr Jindra.

Příchozí mohou v galerii spatřit díla Adolfa Kosárka, Augusta Bedřicha Piepenhagena, Antonína Chittussiho, Aloise Kalvody, Jiřího Trnky či Josefa Lady. Nejstarší obraz se datuje do roku 1850.

Název výstavy byl převzat z básně Vladimíra Holana Sníh. "Verše Vladimíra Holana jsou leitmotivem výstavy, jejímž vizuálním motivem je atmosférou sourodý Kosárkův Zimní večer. Téma přirozeně snoubí báseň a obraz," říká Jindra.

Není to ale jediná báseň, kterou lidé na výstavě spatří. Výtvarná díla jsou prostřídána básněmi či jejich úryvky aplikovanými na galerijní stěnu v místech, kde očekáváme malbu.

"Výstava není koncipována jako pouhá náladová expozice obrazů a kreseb s motivy zimní krajiny, vesnice, města či zimních obyčejů. Snaží se divákům nabídnout hlubší spojení s fenoménem zimy prostřednictvím vnitřní představy," konstatuje Petr Jindra s tím, že četba veršů vyvolává v mysli mentální obraz, který rezonuje ve vizuálních dílech.

"Obraz a slovo se umocňují, verše volně korespondují s výtvarnými motivy, souvislosti si však domýšlí divák sám," zamýšlí se Jindra.

Na výstavě jsou texty Antonína Sovy, Georga Trakla, Bohuslava Reynka a Vladimíra Holana. 

Výstava I kdyby na zemi nebylo ticha potrvá v galerii až do 3. února příštího roku, otevřeno je denně kromě pondělí od 10 do 18 hodin.

Galerii rozezní koledy

Připraven je také bohatý doprovodný program. Už v úterý 18. prosince v 18 hodin se mohou lidé těšit na vánoční koncert Pěveckého sboru Gymnázia Luďka Pika pod vedením sbormistra Vladimíra Růžka, 22. prosince ve 14 hodin se uskuteční vánoční koncert dětského komorního sboru Plus ZŠ Rokycany pod vedením sbormistryně Hany Šlégrové.

V novém roce, 6. ledna v 10:30 hodin, se koná Tříkrálový koncert pěveckého sboru KoMar a hostů pod vedením sbormistryně Hany Bezděkové. Komentovaná prohlídka s autorem výstavy se koná 16. ledna v 17 hodin.Nejčtenější

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Největší jízdárna v Čechách. Unikátní stavba Windischgrätzů unikla zkáze

Budova byla postavena mezi lety 1858 a 1861.

Tři kilometry západně od Tachova v Plzeňském kraji leží Světce, které se zásluhou knížete Alfréda I....

Další z rubriky

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

VIDEO: Staré za nové naráz. Oblouky mostu vymění dělníci unikátní metodou

Most nad přehradou Hracholusky se po více než sto letech dočkal nové...

První ze tří nových oblouků železničního mostu nad přehradou Hracholusky je už připraven, aby se přetočil kolem své osy...

Najdete na iDNES.cz