VIDEO: Tisíc stupňů a dusivý dým. Hasiči trénovali ve flashover polygonu

  • 0
Přes dvacet hasičů z Německa absolvovalo ve Zbirohu na Rokycansku třídennní výcvik ve speciálním flashover polygonu, který dokáže simulovat podmínky při požárech. Hasiči si v něm mohou nacvičit vedení zásahu v extrémních podmínkách, kde panují teploty od 600 do 1000 °C.

Flashover polygon dokáže simulovat podmínky požáru ve vnitřním uzavřeném prostoru i na volném prostranství. Výcvik německých hasičů byl tentokrát zaměřený zejména na zásahy uvnitř budov.

„Pokud hoří uvnitř, pak ten prostor působí, laicky řečeno, jako trouba. Teplo se tam drží a člověk se dostává ven poměrně komplikovaně. Navíc je prostor plný kouře a toxických plynů. A právě v souvislosti se zásahy ve vnitřním prostoru byla řada zranění a úmrtí, protože to je skutečně problematická akce a hasiči se toho právem obávají,“ vysvětlil velitel HZS Rokycany Jan Hora, který výcvik vedl.

Právě z toho důvodu je podle něj vhodné si zásah cvičit nanečisto, to znamená v podmínkách zařízení, které se dá vypnout, když je problém. Aby se hasiči naučili, jak to dělat správně.

Uvnitř polygonu je teplota kolem tisíce stupňů Celsia a špatná viditelnost. „Je tam i schodiště, úzká chodba, lomená nepřehledná chodba, velká místnost. Musí se pracovat s proudem jako u reálného zásahu s odpovídajícím množstvím vody,“ řekl Hora.

První koncept tohoto trenažéru vznikl podle něj ve Švédsku, kde hasiči umírali při požárech zdejších dřevostaveb.

Proto restrukturalizovali výcvik a ve spolupráci s vysokými školami hledali i způsob, jak maximálně efektivně a bezpečně zasáhnout. Vznikl tak tento speciální trenažér, který se postupně rozšířil do celého světa.

V Česku jsou tyto flashover trenažéry dva. Jeden menší je v Brně a druhý multifunkční je právě ve Zbirohu. Byl zkolaudovaný v roce 2011 a jeho stavba vyšla na 17 milionů korun. Naprostá většina hasičů z Plzeňského kraje už si ho vyzkoušela. Výcvik tady průběžně pokračuje, jednou za pět let ho absolvuje každý hasič.