Záclony, laciný textil i gumové podložky do koupelen. I takové zboží je k

Záclony, laciný textil i gumové podložky do koupelen. I takové zboží je k vidění na původně řemeslných trzích na plzeňském náměstí Republiky. | foto: Martin Polívka, MF DNES

V Plzni se válčí o výnosné trhy na náměstí Republiky

  • 6
Zmizí z trhů na plzeňském náměstí Republiky pouťové stánky a nahradí je opět jarmark s řemeslnými výrobky? To zatím není jasné. Dosavadní provozovatel trhů Vlastimil Zlámalík, který teď neuspěl v novém výběrovém řízení na provoz trhů, totiž tendr zpochybnil. Tvrdí, že řízení nebylo neprůhledné a žádá jeho zrušení.

Některým lidem, kteří na trhy v posledních letech přestali chodit, vadilo, že tu chybí výrobky od drobných řemeslníků. Místo nich obchodníci nabízeli ponožky, záclony nebo zboží typu vše za 39. Zatím ale není jasné, jestli se v budoucnu něco změní. 

Dosavadní provozovatel trhů, který nyní neuspěl v nově vyhlášeném výběrovém řízení, Vlastimil Zlámalík, totiž podal vedení obvodu Plzeň 3 námitky kvůli neprůhlednému výběru nového provozovatele trhů. Zlámalík požaduje zrušení soutěže. Vedení radnice to odmítá.

Novým provozovatelem trhů, který by měl získat smlouvu na dobu neurčitou, je firma Prostr Servis s dvěma majiteli - Emilem Procházkou a Jaroslavem Strohschneiderem. Podle několika oslovených trhovců jsou tito lidé napojení na herny v centru Plzně a také na pouťový byznys.

Výběrové řízení vypsala radnice Plzeň 3 loni těsně před Vánoci a účast tomu odpovídala. Kromě Prostr Servisu se přihlásil bratr Emila Procházky František a Vlastimil Zlámalík, který byl nakonec ze soutěže vyřazen kvůli chybějící dokumentaci.

Mluvčí radnice Lucie Hůrková uvedla, že smlouva zatím podepsána nebyla. Na otázku, proč nebylo výběrové řízení vyhlášeno v jiném čase, aby se zúčastnilo více zájemců, odpověděla, že soutěž byla vypsána v řádném termínu. A také s ohledem na dobu, kdy končí dosavadnímu nájemci smlouva, aby byla zajištěna kontinuita trhů na náměstí Republiky. "Pro zrušení výběrového řízení není žádný faktický ani právní důvod," dodala.

Firma Prostr Servis byla založená krátce před vypsáním soutěže - v říjnu 2012. Podle Hůrkové jednatel společnosti provozoval obdobnou činnost v předcházejícím období jako fyzická osoba.

Zlámalík je odhodlaný oslovit i Antimonopolní úřad

Vlastimil Zlámalík je odhodlaný námitky směřovat až k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Ze zadání tendru podle jeho právního týmu vyplývá, že obvod nedodržel zásady transparentnosti, rovných podmínek a nediskriminace.

Kritéria výběru byla dvě - předložení komplexního podnikatelského záměru na provozování trhů a zajištění doprovodného programu.

"U těchto dvou kritérií výběru nebylo uvedeno pořadí ani míra důležitosti při výběru vítěze, což nezaručuje rovné podmínky ani transparentnost," uvedl Zlámalík s tím, že soutěž byla vypsána jako výběrové řízení podle obchodního zákoníku, ale měla být vypsána podle koncesního zákona, kde jsou stanovena přísnější pravidla.

"Podle našeho výkladu mělo vedení obvodu požádat o stanovisko ministerstvo financí a zakázku zveřejnit ve věstníku veřejných zakázek, to se ale nestalo," uvedl jeden ze Zlámalíkových právníků.

A proč je o trhy taková pranice? Jen během vánočních trhů mohl podle hrubého odhadu provozovatel utržit z pronájmu stánků kolem čtyř milionů korun, protože třeba drobný řemeslník za pronájem stánku zaplatil 33 tisíc korun.