Boj o odpad v Plzni zaměstnává i policii kvůli nařčení z pletich

  19:51aktualizováno  19:51
Dusno, nervozita i policejní vyšetřování provází výběrové řízení na svoz komunálního odpadu v Plzni. Důvěryhodnost procesu totiž zpochybnily informace o údajné snaze zakázku ovlivnit. Může se jednat i o souboj konkurentů. Ve hře je minimálně sto milionů korun ročně.
Po výběru svozových firem vznikne městská vyhláška, která změní dosavadní systém svozu odpadu v Plzni. Ilustrační snímek

Po výběru svozových firem vznikne městská vyhláška, která změní dosavadní systém svozu odpadu v Plzni. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

O napjatou atmosféru kolem zakázky na svoz komunálního odpadu se postaraly informace deníku Právo. Ten na začátku dubna uvedl, že získal výpis z e-mailové korespondence z roku 2010.

Dokument má dokládat, že se Petr Baloun, ředitel společnosti Plzeňské komunální služby, která výběr svozových firem organizuje, a zastupitel ODS David Šlouf snažili v předcházejícím, již zrušeném výběrovém řízení zvýhodnit jednoho ze zájemců. Údajně se s ním domlouvali na organizaci výběrového řízení.

Baloun i Šlouf rezolutně odmítli, že by se pokusili zakázku zmanipulovat. Petr Baloun kvůli dokumentu zpochybňujícímu věrohodnost celého výběru podal trestní oznámení.

V současné době probíhá v Plzni už třetí výběrové řízení na svozové firmy. První i druhé řízení bylo zrušeno kvůli námitkám uchazečů o zakázku. Poslední - třetí - řízení běží od roku 2011 a sleduje jej Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Po výběru svozových firem vznikne městská vyhláška, která změní dosavadní systém svozu odpadu ve městě. Majitelé budov si už nebudou domlouvat ceny sami se svozovými firmami, ale budou za odvoz platit městu a to bude systém řídit.

Opoziční zastupitelé se kvůli podezření z pletich při soutěži dožadovali, aby vedení města výběr svozových firem přerušilo a někteří doporučovali, aby Baloun odstoupil z funkce dokud se záležitost nevyjasní. Vedení města to odmítlo.

"Popírám, že bych někdy e-maily zmíněné v článku psal," prohlásil Petr Baloun a oznámil, že 4. dubna podal trestní oznámení pro poškození cizích práv. "Nyní by mělo probíhat vyšetřování," řekl Baloun.

"E-mail jsem nepsal. Se zakázkou jsme nic společného neměl. Je to absurdní a nesmyslné," uvedl zastupitel David Šlouf.

Bývalý primátor Rödl je pro zastavení výběrového řízení

Bývalý primátor a dnes opoziční zastupitel Pavel Rödl z uskupení Občané.cz prohlásil, že pokud se objevilo podezření z pletich při výběru, je to vážná věc. "Navrhuji, aby bylo výběrové řízení pozastaveno," konstatoval Rödl.

Petr Baloun upozorňoval, že e-maily, které měl údajně poslat, se týkaly výběrového řízení v roce 2010, které bylo zrušeno.

"Bylo vyhlášeno nové, kde byl rozšířen počet účastníků. To prověřil úřad pro hospodářskou soutěž. Z mého pohledu si neumím představit, že řízení, které běží pod takovým dohledem, by bylo manipulováno," uvedl Baloun.

Nicméně například Tomáš Jílek z TOP 09 prohlásil, že očekával, že Baloun odstoupí z funkce šéfa Plzeňských komunálních služeb. "Nikdy se tady neobjevilo tak vážné podezření související s výběrovým řízením," sdělil.

Pavel Rödl varoval, že pokud město vybere firmy na svoz odpadu, pak ty mohou později čelit podezření, že se účastnily pletich.

Petr Baloun řekl, že nerezignuje. "Já jsem to zvažoval. Ale je to pro mě velké poškození a nemíním se vzdát. Myslím, že by to byl špatný signál, kdyby informace o tom, že se něco údajně stalo, vedly k rezignaci lidí na jejich funkce. Pro mě je směrodatné, co vyšetří policie," konstatoval Baloun.

Do výběrového řízení se přihlásilo šest zájemců

Domnívá se, že informace o podezřelých e-mailech, které měl posílat, mohou být důsledkem konkurenčního boje firem, které zakázku chtějí získat.

Primátor Martin Baxa z ODS je přesvědčen, že výběrové řízení se přerušovat nemá a že by Baloun odstupovat neměl. "Pro mě bylo klíčové, že Petr Baloun podal sám trestní oznámení, sám se vystavil policejnímu vyšetřování, aby se věc objasnila, a sdělil, že je připraven se obhájit a očistit. Nevidím v tuto chvíli důvod panu Balounovi nevěřit," prohlásil Baxa.

Poslední, třetí výběrové řízení na svoz odpadu v Plzni bylo vyhlášeno na konci roku 2011. Správnost zadávacích podmínek v roce 2012 posuzoval ÚOHS, který řekl, že podmínky jsou v pořádku.

"Přihlášeno je šest zájemců. Byla uzavřena jejich kvalifikace a je připravena kompletní dokumentace pro druhé kolo výběru. Ve druhém kole půjdou zájemci do cenové války," sdělil Baloun. Ten se domnívá, že výběr bude ukončen letos.

"Úřad pro ochranu hospodářské soutěže nám dal za pravdu, že je řízení vedeno správně. Informujeme jej o všech krocích. Úřad je tedy o řízení informován v podstatě nepřetržitě a může zasáhnout kdykoli by měl pocit, že dochází k porušování zákona," uvedl Petr Baloun.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Bimbovy erotické obrazy mají v Plzni premiéru, malíř by oslavil stovku

Kresba slavného výtvarníka Bohumila Konečného zvaného Bimba (6. 12. 2018)

Originály dětských kreseb, dopisy s Jaroslavem Foglarem, obálky prvorepublikových časopisů nebo ukázky reklamních...

Po potyčce dvou mužů před nádražním bufetem v Plzni jeden zemřel

Omezení parkování autobusů na odstavné ploše u Centrálního autobusového nádraží...

K incidentu se smrtelným koncem došlo v pátek před autobusovým nádražím v Plzni. Večer tu jeden muž napadl druhého, ten...

Za hrozbu Pákistánu terorem kvůli Tereze potvrdil soud 40 měsíců vězení

Mladík z Bulharska poslal do Pákistánu výhrůžný text, kde hrozil zemi...

Vrchní soud v Praze potvrdil 40 měsíců vězení mladému Bulharovi žijícímu v Plzni, který kvůli Češce Tereze zatčené v...

Najdete na iDNES.cz