Se zříceným vrtulníkem z Plzně létal hazardér známý nebezpečnými manévry

  14:48aktualizováno  15:16
Na hraně zákona se podle zjištění MF DNES mnohdy pohyboval podnikatel B. D. ze Šťáhlav, který zemřel ve středu při pádu vrtulníku v Plzni na Borských polích. Se strojem, v němž zahynuli i další tři lidé, porušoval předpisy a prováděl nebezpečné manévry.

Vrtulník Robinson R44-Raven spadl ve středu v podvečer na halu v průmyslové zóně na Borských polích. Po havárii zůstal viset na střeše a pak se propadl dovnitř. Čtyřčlenná posádka stroje zahynula. Kromě plzeňského podnikatele přišli o život i tři thajští obchodníci.

„V naší výrobě v Plzni jsme měli na návštěvě zahraniční delegaci a dojednávali jsme významný obchod. Bohužel došlo k nehodě, při níž zemřeli čtyři lidé. Mezi nimi i generální ředitel. Je to pro nás velká ztráta, byl mezi zaměstnanci velice oblíbený,“ řekl exkluzivně televizi Prima na Facebooku Zpravodajství FTV Prima Roman Binder, mediální zástupce společnosti, které vrtulník patřil.

Podle zjištění MF DNES byl dvaatřicetiletý podnikatel na Plzeňsku známý tím, že při létání s vrtulníkem riskoval a porušoval předpisy.

„Prováděl nebezpečné manévry, kvůli kterým přišli o život další tři lidi,“ řekl dnes jeden ze zkušených pilotů, jehož jméno má redakce k dispozici.

Podle lidí diskutujících na Facebooku přistával tentýž vrtulník už před prázdninami vedle fotbalového hřiště v Dobřanech na Plzeňsku. V tu chvíli tam pobíhalo asi třicet lidí.

Fotogalerie

„Majitel černého vrtulníku si nad Plzní a v okolí často honí ego a dělá nesmyslné manévry,“ napsal jeden z diskutujících.

Létáním podnikatele B. D. se v minulosti zabývali i zastupitelé Šťáhlav. Místní obtěžoval hluk, ale i to, že se strojem létal nízko. Tím například plašil čápy, kteří hnízdili na komíně blízko jeho domu.

Se zemřelým podnikatelem byl spojovaný i dva roky starý případ, kdy malý vrtulník přistál na střeše garáží v centru plzeňské části Slovany hned vedle čerpací stanice.

MF DNES ale dnes zjistila, že tehdy to byl podobný stroj, který ovšem patřil jinému majiteli.

Řidič zachytil let vrtulníku na Borských polích (6. září 2018)

Na sociálních sítích lidé diskutují i o středečním leteckém neštěstí. Píší, že vrtulník, který později havaroval na Borských polích, se ve středu po 17. hodině pohyboval nad náměstím Republiky v centru Plzně. „Div netrefil kostelní věž,“ píše se v diskuzi.

Příčinu tragédie, která se stala jen o necelou půlhodinu později, objasní až další vyšetřování Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod.

O pádu vrtulníku informují i thajská média

List Bangkok Post dnes píše, že kromě pilota přišli o život i tři obchodníci z Thajska. Jeden z nich, Chanatip Surachaisitikul, byl dokonce prezidentem thajské obdoby obchodní komory.

Vrtulník patří firmě Workpress Aviation, která vlastní dva stroje. Druhý stroj značky Robinson, který byl zaparkovaný v areálu firmy, na přelomu června a července někdo zničil. Házel na něj kameny a ukradl z něj několik věcí. Pachatele policie dosud nevypátrala.

Podnikatel B. D. byl známý také tím, že vlastnil extravagantní růžovou limuzínu. Podle serveru Blesk.cz to byl právě on, kdo se v ní v roce 2015 projížděl po Karlově mostě v Praze

Server také uvádí, že se zemřelý podnikatel důvěrně znal s omilostněným vrahem Jiřím Kajínkem, který s ním údajně také několikrát letěl.  

Muž v růžové limuzíně se vydal přes Karlův most (prosinec 2015)

Autor:

Nejčtenější

Dělníci vyměňují oblouky železničního mostu, otočí je kolem jeho osy

Výměna prvního oblouku na železničním mostu nad přehradou Hracholusky je v...

Dělníci opravují zrezivělý železniční most nad přehradou Hracholusky na Plzeňsku. Operace je unikátní v tom, že výměna...

VIDEO: Nejdelším železničním tunelem v zemi už jezdí vlaky s cestujícími

První vlak s cestujícími, který projel nejdelším železničním tunelem v České...

Nejdelší železniční tunel v České republice začíná sloužit veřejnosti na třetím železničním koridoru z Plzně do Prahy....

Nová varianta pro Plekance. Zájem má Plzeň, potvrdil manažer Vlasák

Plekanec: O medaili se nikdo nebaví, vážíme si podpory diváků

O hokejistu Tomáše Plekance usiluje další klub z české extraligy - Plzeň. Pro iDNES.cz to potvrdil sportovní manažer...

Logističtí géniové. Při biatlonu budou Emmonsovi „střílet“ i proti sobě

Matthew a Kateřina Emmons na střelnici v Plzni-Lobzích.

Starají se o čtyři děti, mají pracovní úvazky na střelnici v Plzni a navrch teď oba pomáhají biatlonovým reprezentacím,...

PONEDĚLNÍK: Míří video do záhuby? Nedovolte to. A Milane, co to bylo?

Milan Baroš z Baníku Ostrava padá po střetu s opavským protihráčem s bolestivou...

Pomezní sudí Guillaume Debart neměl den. Během sedmi minut neuznal Cavanimu pro ofsajd dva góly. Rychle ho však opravil...

Další z rubriky

Zraněný orel, který sežral holuba i s kroužky, se už vrátil do přírody

Orel mořský, kterého na konci října našli zraněného na Klatovsku, je opět...

Orel mořský, který špatně létal a v zažívacím traktu mu uvázly chovatelské kroužky poštovního holuba, se po třech...

Smrt stěhováka pod bednou v kostele nemá viníka, jednatele soud zprostil

Krajský soud v Plzni.

Odvolací Krajský soud v Plzni zprostil jednatele stěhovací firmy Viktora Kopeckého obžaloby za smrt mladíka v kostele...

Nový tunel u Plzně otestoval nákladní vlak, v pátek jím projedou i cestující

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

Nákladní vlak projel v půl páté odpoledne jako první novým železničním tunelem u Plzně, který je nejdelší svého druhu v...

Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám
Aby dětem nepopraskaly rty: Vyberte správný balzám

Každého z nás někdy před odchodem na hřiště odchytla máma, aby nám namazala pusu ještě před tím, než nás ošlehá vítr. My jsme jen zakouleli očima a chtěli mít tuhle proceduru co nejrychleji za sebou. Ale jak se říká, maminka má vždycky pravdu.

Najdete na iDNES.cz