Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Unikátní vrtulník dokáže hnojit pole i vysadit bojovníky proti škůdcům

  10:43aktualizováno  10:43
Jediný vrtulník v České republice, který dokáže hnojit louky a pole čistě přírodními tekutými hnojivy provozuje Josef Svěcený z Plzeňska. Jeho unikátní stroj umí nad lány rozprašovat například i vajíčka vosiček, které hubí škůdce zavíječe kukuřičného.

Kamarádi o Josefu Svěceném s nadsázkou říkají, že by se svým strojem dokázal pohnojit skalku o rozměrech dva krát dva metry a ani kapička neskončí vedle.

"To tedy hodně přehánějí. Ráhna pod vrtulníkem měří dohromady jedenáct metrů. Když letím přímo, proudění vzduchu strhává kapičky trošku do stran, takže záběr na jeden přelet je asi šestnáct metrů. Na rozdíl od klasického letadla dokážu letět až na okraj lesa nebo kopírovat břeh potoka, můžu hnojit z visu na jednom místě. To rychleji letící letadlo nedokáže. Oproti klasickému 'čmelákovi' má moje nádrž na hnojivo asi jen dvoutřetinový objem," vypočítává Josef Svěcený výhody unikátního vrtulníku.

Tento týden operoval se svým strojem a dalšími piloty, se kterými se střídá v jeho řízení, v česko-německém pohraničí. Na okraji velké pastviny seděla na zemi helikoptéra a na velkém valníku vedle něj čtveřice lidí velkými ráhny míchala tekutinu v nerezových nádobách.

Bylo to čistě přírodní hnojivo míchané z exkrementů skotu, vody a vylouhovaných bylinek. Po dokonalém rozmíchání všech ingrediencí následovalo přepuštění do velké zásobní nádrže, při kterém vše protékalo přes husté síto. Čerpadlo pak tuhle výživu pro rostlinky přetlačilo do nádrže vrtulníku.

Stroj se po chvíli zvedl a ladně plul šedesátikilometrovou rychlostí dva až tři metry nad zelenou loukou. Za sebou nechával jemnou mlhu.

"Dávkování je tu jen pár litrů hnojiva na hektar, to za vrtulníkem skoro není ani vidět," vysvětlil Svěcený.

Podotkl, že činnost vrtulníku si zájemci mohou dobře prohlédnout na leteckých dnech v Plasích o víkendu 26. a 27. dubna, kam se svým strojem také zamíří. Stříkající voda z ráhen tam bude vidět zřetelně, protože dávkování bude mnohem vyšší - stovky litrů na hektar. Více o Dni ve vzduchu v Plasích čtěte zde.

Piloti zajišťující hnojení nebo klasické práškování polí to v posledních dvou letech nemají jednoduché. Jsou totiž často cílem kontrol různých inspekcí nebo policie.

Chyba hrozí, když pilot dostane špatnou mapu

Děje se to proto, že asi před dvěma roky začal v České republice platit zákaz používání pesticidů, herbicidů a dalších jedovatých chemikálií.

Fotogalerie

"Kdesi se ale objevila informace, že jsou zakázané všechny postřiky, což není pravda. Chemikálie se mohou používat i nadále, ale podmínkou je, že na každé pole, kde se mají použít, potřebujete speciální povolení. Jenže my žádné chemikálie nepoužíváme, my hnojíme pro zákazníky přírodními hnojivy. Když se ale někde objevíme, vzápětí nás tam přijedou zkontrolovat různé inspekce i policie. Odjíždějí od nás s tím, že vše je v pořádku. Jenže když nad stejná pole, louky nebo pastviny přiletíme za rok, zase na nás kontroly někdo pošle," popisuje pilot.

Zatímco čeští zemědělci dávají při hnojení polí přednost nasazení traktorů, zejména zahraniční podnikatelé, kteří se v českém pohraničí věnují eko a biozemědělství, upřednostňují vrtulník.

Josef Svěcený se svým strojem už nad lány polí rozprašoval i vajíčka neškodných vosiček bez žihadélek, které si dokáží poradit se zavíječem kukuřičným. Stejně tak je ze stroje možné po povodních v zasažených oblastech vysadit přírodní nepřátele komárů.

Nehrozí už tedy scény z komedií, kdy pilot letadla popráškoval polovinu vesnice? "Samozřejmě to hrozí i nadále, když od zemědělců dostanu před letem špatnou mapu," směje se Svěcený.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Najdete na iDNES.cz