Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dlužník se nechal zamknout v bytě. Počkal na správce a zastřelil ho

  12:38aktualizováno  12:38
Vasil Šmíd z Plzně dlužil na nájemném téměř 20 tisíc korun. Když ho letos v červnu přišel správce domu vystěhovat, dlužník vzal po krátké rozmluvě revolver a začal na správce střílet. Pětkrát oběť zasáhl, z toho čtyři rány byly smrtelné, praví obžaloba. Šmídovi hrozí za vraždu až 18 let vězení.

Eskorta přivádí Vasila Šmída obžalovaného z vraždy správce domu v Plzni | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Případ otevřel senát plzeňského krajského soudu. Holohlavý třiapadesátiletý muž, který v minulosti zajišťoval ochranu osob a majetku, před ním mlčí. Okamžitě požádal, aby u jednání vůbec nemusel být. Soudce mu vyhověl po výslechu dcery zavražděného muže. 

Ta jela s otcem letos 13. června ráno k domu na rohu Klatovské a Stehlíkovy ulice. Právě tady, v bytě číslo sedm, Šmíd bydlel přes třicet let. Poslední rok a půl ale měl problémy s placením téměř sedmitisícového nájmu.  

„Tatínek se mě ještě cestou k domu ptal, jestli nevím o nějaké práci pro pana Šmída. Když jsme přijeli k domu, řekl mi, ať počkám venku v autě. Když se nevrátí do půl hodiny, mám mu zavolat na mobil. Pokud by ho nezvednul, ať volám na policii,“ popisuje nyní dcera zavražděného.

Asi po deseti minutách jí otec z bytu volal, aby ještě čekala. Po nějaké době zaslechla asi tři nebo čtyři rány. Myslela si, že na nedaleké stavbě něco spadlo. Chvíli poté přijeli policisté, okamžitě si oblékali neprůstřelné vesty. Dívka za nimi šla, že má o tátu strach. Řekli jí, ať mu zkusí zavolat na mobil, že do domu nemůže. Tátův telefon ale jen vyzváněl.

Tělo mrtvého 51letého správce domu ve velké kaluži krve objevili policisté v kuchyni bytu číslo sedm. Bylo jim jasné, že je mrtvý. Nabitý revolver našli na stolku v obýváku. Byt důkladně prohledávali, protože neměli jistotu, zda se v něm neukrývá žádný další střelec.

Šmíd po střelbě z revolveru byt opustil a šel se udat na nedaleké policejní oddělení. Tam řekl, že střílel, ale z jeho prvotního doznání nebylo jasné, zda tam ještě není nějaký střelec.

Šmíd mlčky čekal v křesle, jestli překonají pancéřové dveře

Vasil Šmíd přiznal dluhy na nájmu. Firma spravující dům mu poslala výpověď a pak i nařídila vystěhování. K němu mělo dojít začátkem června.

Když ve stanovený den přišel správce domu se zámečníkem a asistentkou k bytu, nikdo neotvíral. Bušili na dveře a volali, nikdo neotevřel. Zámečník vyměnil zámek ve vstupních dveřích. Dál do bytu se nedostali. Překvapily je pancéřové dveře. Než byt zamkli a opustili, ještě zkoušeli, jestli je Šmíd v bytě. Ten ale mlčel.

„Byla to klukovina. Seděl jsem v křesle a čekal, jestli se přes dveře dostanou,“ prohlásil po přiznání na policii Šmíd.  

O tři dny později sám zavolal správci. Přiznal, že je v bytě zamčený. Domluvili se, že správce přijede v pátek 13. června kolem osmé hodiny ráno. Šmíd se podle svých slov ještě před tím vykoupal, sbalil si věci do tašky a čekal.

„Když správce přišel, řekl, že se posadí do křesla. Prý ho bolelo koleno. Chtěl jsem ještě chvilku, abych se rozloučil s bytem. Řekl mi, že už se mnou strávil dost času. Začal vstávat z křesla. Měl jsem strach, že jde na mne. Šla z něj hrůza. Měl jsem strach, že mě napadne. Vím, že měl paralyzer. Vytáhl jsem revolver a vystřelil. Kolikrát? Nevím. Hučelo mi v uších. Pamatuji si, jak jsem stál před domem a pak šel na policii. Řekl jsem jim, že jsem někoho zastřelil a dal jim klíče od bytu,“ uváděl při druhém výslechu policistům.

Při prvním doznání uvedl, že začal střílet, když se správce začal zvedat z křesla. „Ať už jsem udělal cokoli, správce byl dobrej chlap,“ končil svoji první výpověď před vyšetřovateli.  

Podle státní zástupkyně Václavy Brýdové nedal střelec oběti šanci na obranu. První ranou zasáhl muže do oblasti hrudníku, když vstával z křesla. Správce chtěl z obývací místnosti utéct, zasáhly jej ale další výstřely do hlavy, krku a hrudníku.  „Když zraněný spadl v kuchyni na zem a ležel na zádech, ještě střelil do hlavy. Do čela,“ upřesnila státní zástupkyně.

Soud pokračuje výslechy svědků. Každý člen rodiny chce od obžalovaného čtvrt milionu korun za násilnou smrt svého blízkého. Rozsudek by mohl padnout ještě letos.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz