Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Podezřelý z vraždy knihovnice se léčil na psychiatrii, ale pustili ho

  9:30aktualizováno  21:25
Muž, který je podezřelý z pondělní vraždy knihovnice v Horní Bříze na Plzeňsku, podstoupil na začátku roku nedobrovolné psychiatrické léčení. Ještě než soud rozhodl o jeho dalším setrvání v léčebně, lékaři muže propustili. Potvrdil to předseda Okresního soudu Plzeň-jih Radovan Hronek. Postup psychiatrie prověřovala komise ministerstva zdravotnictví.

Devětadvacetiletého muže přijala psychiatrické léčebna v Dobřanech na léčení začátkem letošního ledna a to bez jeho souhlasu. Muž totiž jevil známky duševní poruchy a trpěl bludy. Podle informací iDNES.cz také vyhrožoval, že někoho zabije.

Každou nedobrovolnou hospitalizaci pacienta pak musí léčebna do 24 hodin oznámit soudu.

„U tohoto muže jsme rozhodovali v detenčním řízení, což je řízení o přípustnosti převzetí a dalším držení v ústavu zdravotnické péče. My jsme rozhodli, že muž je v léčebně v souladu se zákonem a že je zapotřebí, aby tam zůstal,“ vysvětlil Radovan Hronek s tím, že při rozhodování měl soud k dispozici vyjádření ošetřujícího lékaře.

Dále Hronek podotkl, že do tří měsíců od první hospitalizace pacienta musí soud v druhé fázi řízení rozhodnout, zda i nadále trvají důvody k tomu, aby byl nedobrovolně zadržován v léčebně. Při tomto rozhodování už si soud obvykle vyžádá znalecký posudek.

Jenže v případu tohoto muže už na to nedošlo. „Léčebna rozhodla, že muže propustí, a dala nám to na vědomí, další řízení jsme proto zastavili,“ uvedl Hronek.

Fotogalerie

Ředitel dobřanské léčebny Vladislav Žižka, v níž je podezřelý muž po vraždě opět hospitalizován, k případu řekl, že až bude něco vyšetřeno, budou příslušné orgány informovány.

„Nic víc vám neřeknu. Nechci komentovat něco, co jsem nečetl, nejsem a nebyl jsem jeho ošetřující lékař. Pokud bude možné informovat, tak se to dozvíte. Spíš bych řekl, že to nebude otázka dnů. Pokud nepominou důvody povinné mlčenlivosti, nebudu vám k tomu moci nic říct,“ uvedl Žižka.

Podotkl, že stav každého člověka se s větší nebo menší pravděpodobností může změnit. Obecně se Žižka vyjádřil v tom smyslu, že pacienti mají docházet na ambulantní léčení a je otázka, jestli berou nebo neberou léky. „Pokud na ambulantní léčení nedocházejí, jejich stav se může měnit,“ doplnil Žižka.

Primář léčebny požádal o ukončení pracovního poměru

Na událost už reagoval i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, který do dobřanské léčebny vyslal kontrolní tým. Komise nemocnici prověřovala celkem tři hodiny. První výsledky šetření by měla předložit ve středu dopoledne.

„Vzali si veškerou dokumentaci. Dělali si, co chtěli. Ministerstvo teď musí rozhodnout a poté vydá tiskovou zprávu,“ prohlásil po kontrole Žižka. Nemocnice vypracovala písemný popis několika hospitalizací pacienta. Nic v něm nehodnotila a odeslala ho před 19:00 ministerstvu.

Zároveň ministerstvo také uvedlo, že primář léčebny Václav Fait je mimořádnou událostí zdrcen, vyvodil osobní zodpovědnost a k úterku požádal o ukončení pracovního poměru.

Vraždu dál vyšetřuje policie, která podezřelého muže zatím neobvinila. „V případu jsme zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zločinu vraždy. Na základě lékařských vyšetření byl zadržený devětadvacetiletý muž umístěn na uzavřené psychiatrické oddělení,“ sdělila mluvčí krajské policie Martina Kohoutová.

Kriminalisté nyní čekají na výsledky lékařských znaleckých posudků, které si vyžádali. Potřebují totiž zjistit, zda je podezřelý muž trestně odpovědný. Posudky by také měly objasnit, zda podezřelý muž nebyl v době zadržení pod vlivem alkoholu, drog či léků.

Je také velmi pravděpodobné, že policie nařídila soudní pitvu zemřelé ženy. Je to běžný postup, který má objasnit přesné příčiny úmrtí a rozsah zranění.

Útočník ženu donutil, aby zavolala do televize

Tragédie se stala v pondělí kolem 13. hodiny v hornobřízské knihovně. Útočník bodnul osmadvacetiletou knihovnici do zad a odešel. Žena na místě zemřela a policisté během necelé hodiny zadrželi podezřelého muže. Našli ho na ubytovně u místního nádraží, asi 1,5 kilometru od místa činu.

Ještě před vraždou útočník přinutil knihovnici, aby zavolala do plzeňské redakce televize Nova. Chtěl, aby na místo přijel zpravodajský štáb. Když reportérka, která volala také na policii, dorazila na místo, byla žena už mrtvá (více o případu čtěte zde).

Televize Nova uvedla, že zavražděná žena měla krátce po svatbě a čekala dítě. Policie tuto informaci nekomentovala.

Lidé v Horní Bříze přinášejí ke dveřím knihovny květiny a kondolence, zapalují tu svíčky. Děti z místní základní školy přinesly v doprovodu učitelky také obrázky, které namalovaly.

Záběry z místa činu, kde muž bodl ženu do zad (25. května 2015)

Autoři: ,Nejčtenější

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...

Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Další z rubriky

Policista údajně navedl podřízeného ke zfalšování spisu, stíhá ho GIBS

(ilustrační snímek)

Generální inspekce bezpečnostních sborů stíhá šéfa přestupkové agendy policejního ředitelství Plzeň-venkov za zneužití...

Plzeň plánuje bezbariérový přístup do hlediště Nového divadla

Průvod Vendelín zahájil v Plzni kulturní sezonu a otevřel Nové divadlo.

Plzeňská radnice našla první peníze pro projekt na vybudování bezbariérového přístupu do předních řad hlediště Nového...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Najdete na iDNES.cz