Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Autobusy plzeňské MHD už vyjíždějí na linky z nové vozovny v Karlově

  17:33aktualizováno  17:33
Nejkontroverznější plzeňský projekt posledních let začal žít. Do nového depa za 1,2 miliardy korun v areálu Škodovky na Karlově už šoféři převezli všechny autobusy Plzeňských městských dopravních podniků. Trolejbusy se do jedenáctihektarové vozovny přestěhují za měsíc.

Autobusy Dopravních podniků vyjíždějí z nového depa v Plzni na Karlově. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

„V pátek ráno ještě autobusy vyjížděly z depa v Cukrovarské ulici poblíž zimního stadionu, večer se už vracely na Karlov. Trolejbusy se přesunou podobným způsobem 23. srpna,“ potvrdil dopravněprovozní ředitel Dopravních podniků Jiří Ptáček.

V Cukrovarské ulici je po přestěhování autobusů hodně volného místa. Zcela prázdná byla v pondělí i druhá, mnohem menší odstavná plocha v areálu Depona. Dopravní podniky areál kompletně opustí do konce září.

Historický areál v Cukrovarské ulici, v němž byla vůbec první vozovna tramvají a jehož část je památkově chráněná, chtějí developeři přeměnit v obytnou zónu.

V novém jedenáctihektarovém depu na Karlově parkují všechny autobusy na volných plochách, trolejbusy budou pod střechou v halách.

Současně s vozovnou pro dopraváky zastupitelé rozhodli, že 29 let si údržbu a opravy všech trolejbusů, autobusů a tramvají nebudou dělat Dopravní podniky samy, ale zajistí je externí firma. Město za to všechno zaplatí dohromady 12 miliard korun.

O zakázku na depo se zajímala BIS i policie

Kritici projektu tvrdili, že hlavní rizika jsou uzavření kontraktu na extrémně dlouhou dobu a také to, že samotné depo nebude patřit městu, ale konsorciu firem Škoda City Service v čele se Škodou Transportation. O okolnosti výjimečné zakázky se zajímala Bezpečnostní informační služba i policie.

Náměstek plzeňského primátora pro dopravu Miloslav Šimák řekl, že konečná částka bude ale o něco nižší. „Na červnovém městském zastupitelstvu se projednávala zpráva o získání ještě výhodnějších podmínek pro financování výstavby, takže pravidelné splátky budou nižší,“ uvedl Šimák.

Podle něj finančně lépe, než se počítalo, vycházejí i kompletní náklady na údržbu a servis.

Přestěhování autobusů na Karlov přineslo podstatnou změnu pro všechny řidiče, kteří jezdí Borskou ulicí. U vjezdu do vozovny začaly fungovat nové semafory, mnoho šoférů to překvapilo a brzdí na poslední chvíli.

Nová vozovna v Plzni

Pro řidiče autobusů, kteří vyjíždějí z depa nejdelšími nekloubovými autobusy, tu nastal další problém. Mají jen velmi málo místa, aby se v křižovatce vytočili, když míří do centra Plzně. Hned za obrubníkem jsou sloupy, hrozí uražení zpětných zrcátek. Uprostřed silnice je navíc středový ostrůvek.

Jiří Ptáček potvrdil, že o problému v Dopravních podnicích vědí. „Tento vjezd a výjezd do vozovny bude jen pro trolejbusy. Ještě před přestěhováním jsme na to řidiče upozornili, vyzkoušeli si to. Teď tam musejí být skutečně velice opatrní,“ řekl Ptáček.

Autobusy budou mít po rekonstrukci silnice vjezd a výjezd do depa o křižovatku dál, v ulici Na Pomezí. Ta končí osmou branou do Škodovky.

Protože nové depo na Karlově je ve srovnání s tím v Cukrovarské ulici dál od centra Plzně, vozy najedou zcela prázdné při cestách na své linky mnohem více kilometrů. Ročně to bude celkem 184 000 kilometrů.

Kvůli šetření už došlo na méně vytížených linkách k prodloužení intervalů v době, kdy jimi jezdí málo cestujících.

Přeplněné staré depo v Cukrovarské ulici v Plzni (10. června 2014)

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Najdete na iDNES.cz