Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Povolební souboj o vládu nad plzeňským hejtmanstvím může být napínavý

  8:51aktualizováno  8:51
Napínavou šachovou partii může letos na podzim připomínat souboj o vládu nad plzeňským hejtmanstvím po krajských volbách, které se uskuteční 7. a 8. října. Do voleb se v kraji přihlásilo 17 stran.

Krajský úřad Plzeňského kraje. | foto: Jindra Radová

Letošní novinkou, která přinese oproti krajským volbám v minulosti podstatnou změnu, je kandidatura hnutí ANO. Do voleb ho vede šéf Regionální hospodářské komory Plzeňsko, podnikatel Miloslav Zeman. Hnutí má šanci i ambice volby vyhrát.

Nejsilnějšího rivala ANO zřejmě má v ČSSD, která ovládá hejtmanství už téměř osm roků. Socialisté si letos pro roli lídra vybrali v kraji známou osobnost - někdejšího šéfa Škody Transportation Josefa Bernarda.

Pozoruhodnou a podstatnou okolností volebního střetu ANO a ČSSD na úrovni kraje může být vliv poměrů na celostátní politické scéně. Zejména napjaté vztahy mezi šéfem ANO Andrejem Babišem a ministrem vnitra Milanem Chovancem, který je krajským šéfem ČSSD.

Za současné situace se zdá obtížně představitelné, že by tito vlivní politici přáli spojení svých stran na hejtmanství.

Pro sestavení nové krajské koalice bude tedy patrně důležitý výsledek ODS, která by za určitých okolností mohla s ČSSD spolupracovat. ODS v roce 2012, ještě s populárním Jiřím Pospíšilem v roli lídra, volby v kraji vyhrála.

O vítězství nyní - po odchodu Pospíšila - zřejmě občanští demokraté neuvažují. Nicméně s náměstkem primátora Plzně Martinem Baxou na prvním místě kandidátky doufají ve víc než deset procent.

O podobě koalice rozhodne i výsledek TOP 09 a STAN

Mezi čtyři strany s největším ziskem téměř jistě bude patřit KSČM, jejímž lídrem je znovu poslanec Karel Šidlo.

Podstatný vliv na podobu budoucí krajské koalice může mít to, zda se v krajské samosprávě podaří udržet TOP 09 nebo Starostům a nezávislým (STAN). V roce 2012 šli jejich kandidáti do voleb společně a jen těsně překročili hranici pěti procent.

Letos kandiduje TOP 09 samostatně, ale může doufat, že ji posílí podpora Jiřího Pospíšila. Sice se nechal napsat až na konec kandidátky, ale i to může pro TOP 09 znamenat vyšší zisk.

STAN s Pavlem Čížkem v čele věří, že se nad pět procent dostanou s pomocí nové koalice s názvem Starostové a Patrioti. Tvoří ji STAN s Občany patrioty, Stranou svobodných občanů a Stranou soukromníků.

A naděje na návrat do samosprávy kraje si dělají zástupci KDU-ČSL ve spojení se Stranou zelených a hnutím Nestraníci do Koalice pro Plzeňský kraj.

Ať už volby vyhraje kdokoli, není vyloučeno, že k ovládnutí hejtmanství samotné vítězství stačit nebude.

Bernard je v Plzni známou postavou listopadu 1989

V roce 2012 získala nejvíc hlasů v krajských volbách ODS, která skončila v opozici, protože na koalici se dohodly ČSSD a KSČM. V posledních komunálních volbách v Plzni vyhrálo ANO, ale radnici vládne koalice ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Občanů patriotů.

I proto mohou mít socialisté a občanští demokraté zájem spolupracovat v podobném modelu i na úrovni kraje.

Možnost, že by v následujících čtyřech letech pokračovalo na úrovni vedení kraje spojení socialistů s komunisty, sice nelze zcela vyloučit, ale zřejmě je tato varianta méně pravděpodobná než v roce 2012.

Volební lídr ČSSD Josef Bernard je totiž v Plzni známou figurou listopadu 1989, kdy kvůli svržení komunistického režimu například vedl Škodováky do generální stávky. Nedá se tedy asi očekávat, že se Bernard pohrne do koalice s komunisty.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...Slavia poprvé ztratila, zato Plzeň zůstává stoprocentní. Co Sparta?

Michael Ngadeu ze Slavie se občerstvuje během utkání s Jabloncem.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, fotbalisté Plzně ovšem svou vítěznou šňůru drží i nadále. V...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Další z rubriky

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Najdete na iDNES.cz