Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Infocentrum na okraji Brd zavalili turisté i cestovky množstvím dotazů

  18:20aktualizováno  18:20
Desítky telefonátů s dotazy ohledně vojenského újezdu Brdy vyřizují v těchto dnech v informačním centru, které od léta funguje při hotelu v Hořehledech na Plzeňsku. Lidé se zajímají hlavně o to, jaké turistické cíle jsou od nového roku přístupné a jak a odkud se k nim nejlépe dostat.

Krajina kolem Hořejšího padrťského rybníku v Brdech. | foto: Jan Zvolánek, iDNES.cz

„Od prvního ledna jsme nonstop bombardováni telefonáty od potenciálních návštěvníků, cestovních kanceláří nebo obcí,“ konstatuje generální manažer informačního centra Martin Kopčák.

Turisté se zde dozvědí, jaké možnosti mají v Brdech pěší, cyklisté, rodiny s dětmi, vyznavači zimních i adrenalinových sportů nebo zájemci o kulturní a společenské akce.

Podobných institucí, které budou podávat informace o nově zpřístupněných místech chráněné krajinné oblasti, zřejmě v blízké době vznikne více. Zakládat je mohou obce i soukromníci. Oficiální brdské infocentrum se v budoucnu otevře na zámečku Tři trubky u Strašic na Rokycansku.

Zájemcům o návštěvu bývalého vojenského prostoru slouží od prvního ledna také turistický informační web poznejbrdy.cz.

„Stránky mají sloužit jako studnice informací a tipů na výlety pro všechny, kteří se do Brd chystají. Své zde jistě naleznou turisté i místní, které zajímá, kde mohou aktivně trávit volný čas, nebo si chtějí jen rozšířit obzory,“ uvedl zástupce webu Pavel Žižka.

V současnosti je na poznejbrdy.cz představeno více než dvacet tipů na výlety. Jejich počet by se měl do budoucna zvyšovat.

„I u nás směřuje nejvíce dotazů právě na možnosti, kam vyrazit. Asi největší zájem je o Padrťské rybníky, které jsou zřejmě nejatraktivnější lokalitou,“ dodává Martin Kopčák.

K rybníkům se nedalo legálně dostat od roku 1946. Změna nastala až před osmi lety, kdy vznikla cyklotrasa ve směru od Trokavce, Teslína a Bukové. Přístupná byla ale jenom o víkendech. Od začátku roku tam lze vyrazit kdykoliv.

„Padrťské rybníky jsou oblíbeným místem, budeme chtít vytvořit propojení cyklostezky k nim,“ říká Pavel Čížek, starosta Spáleného Poříčí.

Město si od zpřístupnění vojenského prostoru slibuje více turistů. Těm zatím situaci ztěžuje neexistence turistického značení i fakt, že některá místa centrální části nejsou dosud přístupná.

„Zatím zde neproběhla pyrotechnická očista. Je proto komplikované vytvářet nějaké trasy. Všechno je v začátcích,“ myslí si Pavel Čížek. Jednou z atrakcí, kterou ve Spáleném Poříčí chystají, je krajinářský park poblíž rybníku Hvížďalka.

Fotogalerie

Zda bude o Brdy opravdu zájem, se podle něho ukáže na jaře. Značení cyklostezek a naučných stezek začne v letošním roce. Dokončeno by mělo být ke konci příštího roku, kdy by měla být kompletně zlikvidována munice, která se na nepřístupných místech nachází.

Brdy jsou vrchovina, která leží na jihozápadě středních Čech. Jejich název je odvozen od slova brdo, což znamená zalesněný kopec.

V širším slova smyslu začínají u pražské Zbraslavi a táhnou se jihozápadním směrem k Příbrami a Rokycanům. Jejich západní hranici tvoří přibližně poledník, na němž leží Rokycany, jižní pak hranice Středočeského a Jihočeského kraje.

Brdy tvoří jeden z nejrozsáhlejších souvislých porostů nejen v České republice, ale i v celé střední Evropě. Po kompletním zpřístupnění by Brdy měly nabídnout desítky kilometrů stezek pro pěší i cyklisty přímo uprostřed divoké přírody. Vojenský újezd Brdy byl zrušen na základě zákona, který začal platit od začátku letošního roku.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

V nejdelším tunelu u Plzně už jsou koleje, vlak po nich pojede v listopadu

Na portálu u Kyšic už je vystavěná gabionová stěna mezi tubusy. V celém jižním...

Stavbaři budující nejdelší železniční tunel v České republice u Plzně finišují. V minulém týdnu upevnili koleje v...

Připravovali vraždu vychovatele, tři chovanci ústavu půjdou do vězení

Trojice mladistvých z Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku dnes stanula...

Tři chovanci Výchovného ústavu v Hostouni na Domažlicku, kteří loni připravovali vraždu vychovatele, půjdou do vězení....

Najdete na iDNES.cz