Obce se rozšíří do Brd. Budou mít víc starostí i peněz z daní

  19:37aktualizováno  19:37
Téměř dvěma desítkám obcí v Plzeňském a Středočeském kraji se po zrušení vojenského újezdu Brdy zvětší katastr. Nejvíc má povyrůst Obecnice na Příbramsku, a to o 45,5 kilometru čtverečního. Nepomuk na jižním Plzeňsku se zvětší téměř o 19 kilometrů čtverečních.

Vojenský újezd Brdy se ruší, území získají okolní obce. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Věšínu a Jincům na Příbramsku by se spravované území mělo rozšířit o více než dvacet kilometrů čtverečních. Nepomuk na Plzeňsku by se měl zvětšit o 18,9 kilometru čtverečního.

Spíš než radost z nově nabytého území, které by armáda měla opustit do konce roku 2015, však u starostů převládají obavy. Rozšířené katastry totiž budou znamenat pro obce víc povinností.

"A možná malé výhody, co se týče rozpočtového určení daní," uvedl nedávno starosta Obecnice Josef Karas. S odchodem armády jako většina starostů nesouhlasí, je podle něj nejlepší a nejlevnější ochranou Brd.

Podobný postoj má i starosta Jinců Josef Hála. "Nebude to pro nás nic moc znamenat, akorát víc práce. Ale je pravda, že aspoň zdroj pitné vody teď budeme mít na svém katastru," říká starosta městyse, v němž jako jediném z obcí přilehlých k vojenskému újezdu sídlí vojenská posádka.

Je tu od roku 1926 a více než dvoutisícové Jince se díky vojákům rozvíjely a dosud jimi v mnoha ohledech "žijí". Armáda tam má asi devět set lidí a další místní u posádky pracují jako civilní zaměstnanci.

Díky vojákům, kteří tu žijí a zakládají rodiny, zvýšily Jince kapacitu školky nebo připravily lokalitu pro výstavbu asi padesáti rodinných domů a dvou bytových domů. Teď se místní i vojáci obávají, že kvůli zrušení vojenského újezdu bude zrušena i posádka.

"Máme tu velkou posádku, na kterou máme nastavenou infrastrukturu, připravenou bytovou výstavbu, ale vojáci nestaví, protože nevědí, co bude," popisuje starosta Hála.

Ministerstvo obrany však ujišťuje, že posádku Jince zrušit neplánuje. Nadále prý patří mezi perspektivní posádky, což se podle ministerstva zrušením vojenského újezdu Brdy nezmění.

Rozdělení katastrů ze dvou třetin středočeským obcím a jednou třetinou obcím Plzeňského kraje bylo navrženo podle historických katastrů z roku 1949. Není však ještě definitivní, konečný materiál by měl být hotov do poloviny roku 2013, kdy bude ministerstvo obrany předkládat vládě a následně parlamentu legislativní návrhy.

Středočeský kraj chce vojenský újezd do své správy

Vedení Středočeského kraje se současným návrhem nesouhlasí, a to na rozdíl od Plzeňského. Trvá na tom, aby prostor vojenského újezdu byl zcela v jeho správě.

"Historicky toto území bylo součástí našeho kraje a jakékoli rozdělení by nebylo dobré. Jak se Brdy rozparcelují, tak to někdo rozkrade, zničí a pro naše vnoučata tu nic nezbude. Ale nemám nic proti tomu, že se udělají katastry. To totiž ještě neznamená, že obec si může dělat, co chce, naopak bude mít spoustu povinností," říká středočeský hejtman Josef Řihák z ČSSD.

Tento měsíc se chce sejít s hejtmanem Plzeňského kraje, stranickým kolegou Milanem Chovancem. Řihák chce také vytvořit pracovní skupinu, která se bude tématem Brd zabývat. Měli by v ní být tři nebo čtyři lidé a fungovala by při sekretariátu hejtmana.

Plzeňský kraj podporuje návrh ministerstva obrany, aby v případě zániku vojenského újezdu Brdy se toto území rozdělilo mezi okolní obce, a to ke stavu před vznikem vojenského újezdu.

Se zánikem újezdu se zrodí chráněná krajinná oblast

"Toto řešení nejenže odpovídá historickému správnímu uspořádání, ale i logicky odpovídá potřebám Plzeňského kraje. Tak, aby měl ve správě území, které jej výrazně ovlivňuje. Jde zejména o prameniště vodního toku Klabavy, kde je potřeba činit protipovodňová opatření. Toto území je také zdrojem pitné vody pro okolní obce. Z tohoto pohledu je tedy rozumné, aby došlo k rozdělení vojenského újezdu tak, jak tomu bylo před jeho vznikem," uvedl radní pro životní prostředí Václav Štekl z KSČM.

Obavy z rozdělení a následného "zašantročení" jsou podle radního přehnané, neboť se zánikem vojenského újezdu se zrodí chráněná krajinná oblast, a to dokonce na větším území vně hranic současného vojenského újezdu. "Tato CHKO pak bude z hlediska ochrany přírody pod správou jednoho úřadu, což bude fungovat jako ochranný prvek," dodal Štekl.

Autoři: ,


Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Plzeňští před odletem do Madridu: Borci z Realu si budou chtít zastřílet

Plzeňští fotbalisté před odletem do Španělska k utkání Ligy mistrů proti Realu...

Pro většinu z nich to bude vrchol kariéry. Zápas s Realem Madrid, fotbalovým gigantem, třináctinásobným vítězem...

Další z rubriky

Ve městě jsou lidé tolerantní, pokud nedáte orientaci na odiv, říká lesba

Druhý ročník akce Pilsen Pride vyvrcholil v sobotu Duhovým průvodem z Mlýnské...

Andrea Luková, která studuje na Západočeské univerzitě v Plzni, je lesba. Svoji orientaci netají, ale dvakrát si...

VIDEO: Tramvaj se střetla s autem a tlačila ho před sebou, řidič je zraněný

Při dopravní nehodě v Plzni se zranil řidič osobního vozidla. Ten při...

Tramvaj a osobní vozidlo se dopoledne srazily u autobusového nádraží v Plzni. Šofér auta soupravu zřejmě přehlédl při...

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz