Plzeňský kraj možná přijde o poslední vojenskou posádku v Klatovech

  9:08aktualizováno  9:08
Nejzápadnější vojenská posádka v České republice možná zanikne. Opět se totiž začalo mluvit o tom, že z Klatov odejde 142. opravárenský prapor, který je jediným vojenským útvarem v Plzeňském kraji. Místní si ale přejí, aby posádka zůstala zachována.

Takto vypadají klatovské kasárny v roce 2012. První vojenský útvar Kolowratův dragounský pluk se tu usadil už v roce 1762. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Armáda šetří. Velké množství posádek a nemovitostí je pro ni za současné ekonomické situace značnou zátěží. Začalo se proto opět mluvit o tom, že z Klatov odejde 142. opravárenský prapor. Podle Lidových novin nová struktura armády se základnou v Klatovech nepočítá.

"Nyní se připravuje návrh nové struktury armády, která bude odpovídat reálným finančním možnostem resortu. Tento materiál bude v nejbližších týdnech předložen vládě," uvedla pro MF DNES mluvčí generálního štábu Armády ČR Jana Růžičková.

Zrušením servisního útvaru by české vojsko přišlo o svou nejzápadněji položenou posádku a jediný útvar v Plzeňském kraji. A právě to by klatovskou radnici mrzelo. "Byla by to ohromná škoda, velmi stojím o to, aby tady posádka zůstala. O zrušení se mluvilo v 90. letech, ale pak tady vznikla parta profesionálních opravářů techniky, která je schopná zasahovat i při zahraničních misích, ale v případě nutnosti by byla ku pomoci městu i širokému okolí," uvedl klatovský starosta Rudolf Salvetr.

"Velitel nás sice stále uklidňuje, ale je jediný, pořád k nám tyhle informace prosakují. Navíc už dlouho, jelikož armádě docházejí peníze, děláme mnohem menší a podřadnější opravy než dřív," uvedl pro LN jeden z klatovských vojáků.

O nahnutém osudu západočeské posádky svědčí podle LN i to, že sem před pár týdny zavítala speciální delegace zkontrolovat, jak si útvar vede a v jakém stavu jsou jeho budovy. "Armáda musí šetřit, zvažuje se spousta věcí. Zatím nepadlo žádné rozhodnutí. Pokud by byl útvar zrušený, tak určitě ne do konce roku a snad ani v příštím roce," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Připustil, že zrušení je sice logické, protože v okolí Klatov není široko daleko vojenský útvar, který by potřeboval opravit techniku, ale dodal, že armáda by přišla o poslední kasárny na západě Čech. A to by se podle něj také mělo brát v úvahu.

Podle Růžičkové počítá připravovaný plán v první řadě s optimalizací uvnitř posádek. A to včetně variant sestěhování lidí a techniky do objektů, které jsou v dobrém stavu. "Cílem je ušetřit peníze," uvedla mluvčí.

Takové plány by tedy mluvily spíše pro zachování klatovského útvaru, protože do oprav kasáren putovalo v posledních letech mnoho peněz.

Odchod vojáků znamená i snížení kupní síly ve městě

A co hrozí městům, z nichž vojsko odejde? "Největším problémem byl odliv lidí zaměstnaných v posádce. To byla jistá kupní síla ve městě," uvedla místostarostka Rokycan Marie Hlávková. Z Rokycan se podle ní většina profesionálních vojáků odstěhovala, protože našli práci jinde a odešli i jejich děti.

Takto vypadají klatovské kasárny v roce 2012. První vojenský útvar Kolowratův

Klatovské kasárny.

Dalším problémem bylo, jak začlenit kasárenské budovy do města. Podle Hlávkové dodnes není celý areál v Rokycanech zrekonstruovaný. Na dokončení infrastruktury - jako silnic či páteřní kanalizace - městu chybí 70 milionů korun. Pozitivem je, že velkou část budov v Rokycanech obsadily firmy.

"Když odešlo původní vojsko z Klatov v roce 2004, tak jsme zaznamenali strašný propad na všem, vliv bude mít případný odchod i na hospodaření městské teplárny, protože vojenský areál je zásobován z centrálního zdroje vytápění. Pokud by se tedy obratem nenašlo nové využití budov," uvedl tajemník klatovské radnice Miroslav Šafařík.

Mělo by město o opuštěné vojenské budovy zájem? "To by připadalo v úvahu u bezúplatného převodu. Ale já si myslím, že armáda by v případě Klatov chtěla areál spíše prodat," uvedl Šafařík.

Nejčtenější

Plzeň - AS Řím 2:1, poháry na jaře budou, zajistil je gól Chorého

Plzeňský kouč Pavel Vrba se svými svěřenci slaví před kotlem fanouškům výhru na...

Výborný týmový výkon a vítězství nad loňským semifinalistou Ligy mistrů. Fotbalisté Plzně na domácím hřišti porazili AS...

Přes tři čtvrtě miliardy v kase. Plzeň v Lize mistrů vydělala obří sumu

Plzeňští fotbalisté prožívají velkou radost, právě porazili v Lize mistrů AS...

Přibližně 800 milionů korun vydělala fotbalová Plzeň díky podzimnímu účinkování v Lize mistrů. Je to přibližně o dvě...

Při nehodě na Domažlicku zemřeli tři mladí lidé, žena bojuje o život

Auto u Koutu na Šumavě skončilo v lesním potoce (16. prosince 2018).

K tragické nehodě v noci na neděli vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému na Domažlicku. Řidič...

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Po potyčce dvou mužů před nádražním bufetem v Plzni jeden zemřel

Omezení parkování autobusů na odstavné ploše u Centrálního autobusového nádraží...

K incidentu se smrtelným koncem došlo v pátek před autobusovým nádražím v Plzni. Večer tu jeden muž napadl druhého, ten...

Na jaře by měly vlaky v tunelu u Plzně zkoušet rychlost až 200 kilometrů

Nový železniční tunel u Plzně otestoval nákladní vlak. (15. 11. 2018)

V prvních týdnech roku 2019 se pro vlaky v nejdelším železničním tunelu v České republice u Plzně zvýší povolená...

Majitel kontroverzní stavby prohrál, bude se jednat o zboření její části

Největší černou stavbu v Plzni, dům podnikatele Davida Housera, obývají a...

Po letech přešlapování a soudních tahanic přichází posun. Magistrát zřejmě začne jednat o zboření alespoň části sporné...

Najdete na iDNES.cz