Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Liticích teče voda z kohoutků jen pomalu. Pomoci by mohl vodojem

  18:52aktualizováno  18:52
Vodojem by mohl vyřešit potíže, s nimiž zápolí lidé ve vyvýšené části plzeňského obvodu Litice. Zdejší vodovodní řad už totiž nezvládá dodávat vodu pod potřebným tlakem obyvatelům, firmám i do hydrantů. Projekt na vodojem už je hotový, ale výstavbu brzdí potíže se získáním několika pozemků.

Potíže s nízkým tlakem ve vodovodním řadu řešili i hasiči při požáru haly firmy Varia-plus 12. června. Vodu museli dovážet z blízké přehrady. | foto: Martin Polívka, MAFRA

„To je první varianta. Vodojem má počítaný objem 800 metrů krychlových. Noční přebytky by do něj směřovaly, přes den by se z něj voda odebírala. Tím by se ve vodovodní síti zvýšil tlak. Je to řešení i pro obyvatele používající vodu ze studní, které vysychají. Jsme už v situaci, že když někdo přijde o studniční vodu, na městský vodovod ho připojit nemůžeme,“ objasnil starosta Litic Jaromír Janoušek.

Navíc nízký tlak vody v Liticích není problém jen stavební, ale i hasičský. Ukázalo se to 12. června, kdy hořela firemní hala u dálničního přivaděče na Klatovy. V hydrantech, na které se tady hasiči napojili, byl nízký tlak. Proto si museli vodu dovážet z nedaleké přehrady. Několikrát se ale i tak stalo, že voda k hašení vůbec nebyla. 

„S podobnou situací jako v Liticích jsme se v posledních letech v Plzni nesetkali. Je to skutečně naprosto výjimečná věc,“ řekl krajský ředitel hasičů František Pavlas.

Město Plzeň přitom přes 10 let zahušťuje systém požárních hydrantů, které dál přibývají například při rekonstrukcích ulic. Jejich rozmístění je podle hasičů nejpropracovanější a nejlepší minimálně v kraji.

„Na území města Plzně je nyní 1 023 požárních hydrantů, v městském obvodu Plzeň- itice jich je 29,“ uvedl vedoucí oddělení vodního hospodářství z magistrátní správy infrastruktury Jaroslav Štván.

Dokud nebude v litickém vodovodu vyšší tlak, hasiči budou muset počítat při větších zásazích v této oblasti s dovážením vody z přehrady.

„Když zasahujeme u požáru rodinného domu, je spotřeba vody menší. V takových případech stačí k doplňování cisteren i voda z hydrantů s nižším tlakem. Při požáru v minulém týdnu byla ale spotřeba vody opravdu mimořádná,“ dodal Pavlas.

Specialisté hasičů ani policie zatím jednoznačně nezjistili, proč hala tak rychle vzplála. Škoda je předběžně odhadnutá na 35 milionů korun.

Kdy začne stavba potřebného vodojemu, ale není vůbec jasné. „To zatím nedokážeme říct, protože stavba zasáhne i soukromé pozemky, které zatím nemáme. Až budou všechny k dispozici, bude situace jasnější,“ podotkl Jaroslav Petrák z magistrátního odboru investic.

Požár firmy Varia-plus v Plzni - Liticích (12. června 2014)

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Po odporu lidí se mírní plán kácení stromů na Jiráskově náměstí v Plzni

Vizualizace plánované obnovy Jiráskova náměstí v Plzni

Méně pokácených stromů, větší plocha trávníku a víc nově vysazených stromů. To je podstata nově upraveného plánu pro...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz