Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vodní elektrárny v kraji zastavilo sucho, majitelé přišli o zisk

  8:57aktualizováno  8:57
Majitelé vodních elektráren přišli kvůli nebývalému suchu o část zisku. Například elektrárny společnosti ČEZ v Plzeňském kraji pracovaly na sotva poloviční výkon. Někteří provozovatelé museli elektrárny dlouhodobě vypnout.

Přehrada Hracholusky. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Majitelé vodních elektráren jsou závislí na množství vody v korytech řek. Někteří poprvé od roku 1989 zažili více než měsíční odstávku elektrárny. Například Karel Prokop, který provozuje dvě malé vodní elektrárny v Nezdicích a v Borovech na řece Úslavě.

„Obě elektrárny nejedou více než měsíc, takové sucho jsem od začátku devadesátých let nezažil,“ uvedl Prokop. Doplnil, že zatím jeho rodina přišla o zhruba deset procent ročního přínosu elektráren.

„Kvůli tomu se nevrací vložené náklady do stavby elektrárny v Borovech a do rekonstrukce té v Nezdicích, která do sametové revoluce nebyla v provozu,“ popsal Prokop.

Vysvětlil, že vodní elektrárna znamená i neustálé provozní náklady například na opravu náhonu či stavidel. Proto je dlouhodobá odstávka finanční problém.

Podle dispečera plzeňského Povodí Vltavy Petra Vicendy trpěly v horku i vodní toky. „V období sucha se totiž řada majitelů malých vodních elektráren chovala dost nekorektně a svým chováním ohrožovala funkce, které má řeka plnit,“ uvedl Vicenda s vysvětlením, že někteří vodu využili jen pro sebe a koryto zůstalo suché.

„Většina elektráren musí dodržovat předpisy, kde je dáno, kolik vody mohou z řeky vzít, kolik jí musí v korytě nechat, ale i jaké množství vody musí přepadat přes jez, aby nebyl suchý. „Jsou i elektrárny umístěné na náhonu, některé mají třeba i dvoukilometrový náhon a když vezmou všechnu vodu, tak pak dva kilometry řeky zůstanou absolutně suché,“ líčí Vicenda.

Ekosystém v řece pak podle něj dostává zabrat. „Některé ryby přežijí dočasně v tůních, některé to štěstí nemají. Když ale vyschnou organismy na kamenech nebo mikroorganismy žijící v řece, které plní samočistící funkci a pomáhají zlepšovat kvalitu vody přirozenými procesy, ekosystém se z toho může vzpamatovávat i několik let,“ popsal Vicenda.

Petr Ječný z elektrárny Podhrázský mlýn na Střele v Mladoticích pravidla dodržuje. Měsíc měl totiž elektrárnu odstavenou. Nyní sice jede, ale ani ne na poloviční výkon, který je 22 kW.

„My se snažíme dodržovat předepsaný průtok na jezu, ale jsou lidé, kteří fotí elektrárníky, že mají suché jezy a oni za to nemůžou. Měl jsem jez také skoro suchý a nemohl jsem za to, na povodí mi doporučili, abych dal před stavidlo pytle s pískem, což jsem udělal,“ popsal Ječný.

Pod přehradou bylo vody více

Náhon, na kterém jeho elektrárna stojí, mají totiž rybáři vedený jako chovný potok. „Proto do náhonu nějakou vodu pouštět musím,“ uvedl Ječný.

Karel Prokop dodržení pravidel zajišťuje s pomocí takzvaného hlídače hladiny. „Když hladina v řece klesne pod stanovenou hranici, tak se elektrárna sama vypne. Stávalo se to někdy po dobu dvou, tří dnů, maximálně na týden, ale teď to bylo na déle než měsíc. Jsme sice pod nýrskou přehradou, ale ta odpouštěla minimum vody, což na pohon elektráren nestačilo,“ vysvětlil Prokop.

Podle Petra Vicendy na tom byli v době sucha lépe majitelé elektráren pod přehradou Hracholusky, která na rozdíl od té nýrské není vedena jako rezervoár pitné vody a odpouštěla víc vody během sucha. Proto na řece Mži elektrárny v provozu byly.

Vodní elektrárny v Plzeňském kraji nemusela zastavit ani firma ČEZ, která má dvě elektrárny pod Srním, na Hracholuské přehradě a v Plzni-Bukovci. Mluvčí firmy Michaela Jírovcová konstatovala, že elektrárny vyrobily v době sucha mnohem méně energie, protože jely v průměru na 46 procent výkonu.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí v Plzeňském kraji dle okresů:

Volby do Senátu

V Plzeňském kraji proběhnou volby do Senátu ve volebních obvodech 8 - Rokycany a    11 - Domažlice. Případné druhé kolo senátních voleb se bude konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Řidič cestou do práce přejel muže ležícího na silnici, byl to jeho syn

Ilustrační snímek

Rodinná tragédie se stala o víkendu u Štítova na Rokycansku. Řidič osobního vozidla v sobotu brzy ráno přejel muže...

Požádali herce o pomoc. Soudruh Plachta ale odmítl, zjistil neurochirurg

Neurochirurg a exprimátor Plzně Zdeněk Mraček skončil v září 1948 v policejní...

Věhlasný neurochirurg a porevoluční primátor Plzně Zdeněk Mraček se v roce 1948 jako osmnáctiletý student rozhodl...V Plzni hořela ubytovna. Zranilo se dvanáct lidí, včetně dvou hasičů

Plameny zachvátily ubytovnu před osmou hodinou ráno. Při požáru se zranilo...

V plzeňské čtvrti Karlov ráno vzplála ubytovna. Při požáru se zranilo celkem dvanáct lidí. Hasiči vyhlásili třetí...

Za mučení kolegyně a vynucený orální sex dostal muž pět let vězení

Okresní soud v Klatovech.

Okresní soud v Klatovech poslal na pět let do vězení Petra Janstu, který je obžalovaný, že letos v červnu znásilnil u...

Proč český hokej tápe? Žijeme tu v morální bídě, říká mladý kouč Plzně

Plzeňský trenér Ladislav Čihák po semifinálové prohře s Kometou.

V Plzni roste mladý kouč, kterému hodně věří Martin Straka. Jmenuje se Ladislav Čihák, je to spolužák Filipa Pešána z...

Další z rubriky

Za mučení kolegyně a vynucený orální sex dostal muž pět let vězení

Okresní soud v Klatovech.

Okresní soud v Klatovech poslal na pět let do vězení Petra Janstu, který je obžalovaný, že letos v červnu znásilnil u...

Herečka, hokejista a architekt. Dvorana slávy uvítala další tři legendy

Do Dvorany slávy Plzeňského kraje nově vstoupili architekt Jan Soukup, herečka...

Je krásné získat ocenění za práci, kterou člověk miluje a dává do ní vše. Na tom se shodují herečka Monika Švábová,...

Šéfovi pojišťovny jsem dal statisíce, řekl lékař souzený za fiktivní výkony

Chirurg Zbyšek Urban (vpravo) z Plzeňska podle obžaloby způsobil zdravotní...

Krajský soud v Plzni znovu projednává případ lékaře Zbyška Urbana obžalovaného, že Zdravotní pojišťovně ministerstva...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz