Modernizovaná úpravna vody v Plzni už je ve zkušebním provozu. (29. září 2015)

Modernizovaná úpravna vody v Plzni už je ve zkušebním provozu. (29. září 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Úpravna prošla modernizací za miliardu, Plzeň má vodu bez pesticidů

  • 5
Úpravna vody v Plzni na Homolce prošla rekonstrukcí a modernizací za více než miliardu korun a nyní už je ve zkušebním provozu. Dokonalejší technologie zachytí převážnou většinu nebezpečných látek včetně pesticidů. Kolaudace se plánuje na březen 2016.

Zmodernizovanou úpravnu vody si mohli v úterý prohlédnout novináři.

Jedním z impulzů pro vylepšení technologií vodárny byly stále účinnější a nevyzpytatelnější pesticidy i léčiva, které se vyskytují ve vodě odebírané z řeky Úhlavy. Právě ta se totiž v Plzni používá pro úpravu na pitnou vodu.

Pesticidy jsou chemické látky, které používají zemědělci k ochraně úrody, ale ve vodě jsou ve větší míře nežádoucí. Dosud plzeňská vodárna fungovala jen díky tomu, že má dočasnou výjimku z hygienického limitu, kterou udělila Krajská hygienická stanice. Ani dlouhodobé pití plzeňské vody sice neznamenalo žádné zdravotní riziko, ale bylo potřeba tento problém řešit.

Modernizovaná vodárna občanům zajistí vysoce kvalitní vodu bez zbytků pesticidů a léčiv. „Součástí modernizace úpravny je doplnění technologického procesu o filtraci přes granulované aktivní uhlí,“ uvedl technický náměstek primátora Pavel Šindelář.

Modernizovaná úpravna vody v Plzni už je ve zkušebním provozu. (29. září 2015)

Podle provozního ředitele Vodárny Plzeň Jana Kretka se jedná o technologii, která již byla na plzeňské úpravně používána, nicméně její rozsah nebyl dostačující pro veškerou upravovanou vodu.

„Pro její plnohodnotné začlenění bylo nutné omezit filtrační plochu pískových rychlofiltrů, přebudovat ozonační nádrže na čerpací jímky a proces zkompletovat dalším přečerpáváním vody,“ uvedl Kretek.

Dalším významným opatřením je vylepšení ozonizace. Zaveden je nový způsob mísení ozonu s vodou, jako zdroj pro výrobu ozonu nyní slouží technický kyslík.

„Do třetice největších přínosů patří zefektivnění kalového hospodářství, kdy se část technologické vody vrací zpět do procesu bez negativního vlivu na kvalitu. Technickou libůstkou je osazení UV záření, které umožní využít na dezinfekci vody i fyzikální princip,“ dodal Jan Kretek.

Veškeré úpravy probíhaly za stálého provozu výroby pitné vody. Nyní po modernizaci zvládne vodárna za sekundu upravit až tisíc litrů vody.

Město Plzeň na rekonstrukci a modernizaci vodárny získalo dotace. Z EU to bylo 623 milionů, ze Státního fondu životního prostředí ČR téměř 37 milionů. Celkové náklady se vyšplhaly na 1,1 miliardy.