Vodáci mohou vyrazit na řeky. Do lodí by ale měli usednout jen ti zkušení, průtoky na řekách jsou totiž stále dost vysoké. Ilustrační snímek

Vodáci mohou vyrazit na řeky. Do lodí by ale měli usednout jen ti zkušení, průtoky na řekách jsou totiž stále dost vysoké. Ilustrační snímek | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Povodňová komise zrušila zákaz plavby, nezkušení vodáci by měli počkat

  • 0
Vodáci mohou vyrazit na řeky. Ústřední povodňová komise zrušila zákaz plavby na vodních plochách i plošně vyhlášený druhý stupeň povodňové aktivity v Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji.

"Situace je stabilní, vyšší stupně povodňové aktivity odeznívají. Zrušili jsme zákaz plavby na vodních plochách s tím, že se nadále musí postupovat dle platné legislativy," řekl náměstek ministra životního prostředí Tomáš Podivínský.

Komise také doporučila vládě, aby od 20. června zrušila nouzový stav v Plzeňském a Jihočeském kraji a na území hlavního města Prahy.

Podle hlavního hygienika ale může být voda ve vodních tocích a nádržích stále kontaminovaná a koupání tak může být zdravotně rizikové.

Podle odborníků by se nyní neměli na řeky vydávat nezkušení vodáci. Od vyplutí zatím zrazují sami sportovní vodáci i někteří majitelé půjčoven lodí. Průtoky na řekách jsou totiž stále dost vysoké kvůli tomu, že přehrady odpouštějí vodu.

Od vyhledávání říčních radovánek zrazuje i dispečer Povodí Vltavy v Plzni Jan Bláha.

"Řeky jsou teď jen pro zkušené vodáky, i těm ale doporučuji velkou obezřetnost. Jezy se totiž při velké vodě chovají úplně jinak než za normálního stavu, vodní válce jsou nebezpečné,“ popsal Bláha.

Český svaz kanoistů doporučuje vodákům, aby neriskovali

Jako příklad uvedl průtok v Liblíně na Berounce, kam o teplých víkendech směřuje hodně rodin s dětmi. "Normálně je tam průtok dvacet kubíků za sekundu, teď je ale osminásobný a to už je opravdový rachot. V sobotu už to možná bude sedminásobek, takže přestanou blikat výstražná světla upozorňující na povodňový stupeň.  Formálně to tedy bude normální stav, ale určitě ne pro rekreační vodáky," vysvětlil Bláha, který se kvůli slunečnému počasí příjezdu nezkušených vodáků obává.

Doporučení neriskovat vydal i Český svaz kanoistů. Podle šéfa plzeňského vodáckého oddílu TJ Union Jiřího Mrkose je problémem třeba to, že po velké vodě na řekách vznikly nové překážky.

"Takže známý triviální úsek se mění k nepoznání, voda dokáže vymlít břehy i podjezí. Na řece vznikají naprosto nepředvídané nástrahy, které mohou vodáky překvapit," líčí Mrkos.

Zákaz sjíždění rozvodněných řek vydal hlavní krizový štáb v pondělí 10. června. Za jeho porušení hrozila až dvacetitisícová pokuta. Podle policistů zemřelo v souvislosti s povodněmi 12 lidí.

Jen v Plzeňském kraji se utopili dva muži, jeden spadl do řeky Otavy v Sušici, druhý utonul v rouře kanalizace v Měčíně na Klatovsku. Od 31. května se také pohřešuje vodák, který se pustil na řeku Úslavu ve Starém Plzenci.

,