Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Vodáci hlásili inspekci nízké průtoky, elektrárnám nyní hrozí pokuty

  • 0
Letní sucho a nízké hladiny řek vybudily k aktivitě vodáky z Plzeňského kraje. Ti častěji než v jiných letech oznamovali inspekci životního prostředí podezření, že malé vodní elektrárny nedodržují předepsané minimální průtoky.

Od začátku roku 2015 bylo na území Plzeňského kraje prověřeno sedmnáct malých vodních elektráren na toku Radbuzy, Úhlavy, Berounky, Lužnice, Otavy, Mže, Zubřiny a Polénky.

„V Plzeňském kraji porušilo vodní zákon šest malých vodních elektráren,“ uvedla Jana Jandová z České inspekce životního prostředí.

V pěti případech ještě běží správní řízení o uložení pokuty, právní moci zatím nabyla jedna pokuta ve výši deset tisíc korun udělená Petru Pavlíkovi, majiteli malé vodní elektrárny v bývalém mlýně Paseka v Hlohové na Domažlicku na toku Zubřina. Ten provozoval elektrárnu bez platného povolení vodoprávního úřadu.

„Kvůli malým průtokům vody na tocích obdržela letos ČIŽP zvýšené množství podnětů na prošetření dodržování minimálních zůstatkových průtoků stanovených provozovatelům malých vodních elektráren,“ uvedl Erik Geuss, ředitel České inspekce životního prostředí.

Nejvíce kontrol podle něj provedla inspekce v létě, kdy byl masivní nedostatek vody v korytech řek, ale i v rybnících.

Kontroly se uskutečnily po celém Česku, celkem na 37 řekách a potocích a na dvou rybnících.

„Prověřili jsme 125 malých vodních elektráren, některé i víckrát. Provedli jsme tak celkem 173 místních šetření. Část těchto kontrol byla provedena na základě 42 podaných podnětů,“ zhodnotil Geuss.

Celkem 33 elektráren nedodržovalo minimální zůstatkové průtoky. Inspektoři pak zahájili správní řízení. Ve 22 případech už bylo šetření ukončeno. Vyplynulo z něj, že 11 malých vodních elektráren porušilo zákon. Protože správní řízení nejsou ukončená, nelze zveřejnit výši uložených pokut.

Vodáci inspektorům pomohli monitorovat stav vody prostřednictvím webu suchejezy.cz.

„Na ČIŽP jsme se obrátili s třiceti podněty a díky této spolupráci byla většina turisticky významných řek i za těchto nepříznivých podmínek sjízdná,“ řekl Petr Ptáček, majitel Vodácké školy záchrany a vodáckého webu raft.cz.

Vodáci se podle Ptáčka setkávají na řekách také s problémem takzvané skokové manipulace neboli špičkováním.

„Na jezu dojde k zadržení vody, která se následně využije v době energetické špičky. To způsobuje rozkolísání hladiny vody níže po proudu až o desítky centimetrů a řeka může být na dlouhou dobu zcela suchá, včetně jezů,“ vysvětlil Ptáček.

ČIŽP nově navázala spolupráci s distributory energie. „Díky tomu je možné zjistit, zda konkrétní malá vodní elektrárna byla v určitý den v provozu. Získané informace budeme využívat při správních řízeních,“ řekl Geuss.