Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Přítoky Berounky vysychají. I tak je pro vodáky dobře sjízdná

  10:07aktualizováno  10:07
Navzdory vlně veder a sucha zůstávají velké řeky v Plzeňském kraji dobře sjízdné. Před vysycháním přítoků Berounky sice varují vodohospodáři, majitelé půjčoven lodí a vodáci zatím problémy se sjízdností řeky nemají

V těchto dnech je to na řece Berounce obvyklý obrázek. Dopoledne bývají  v kempu v Liblíně dvě až tři desítky vodáků. Někteří už přijíždějí z kempů výše na řece, jiní se na vodu teprve vydávají. První nízký kamenný stupeň projíždějí všichni bez potíží, vody tu teče dost.

„Na Berounku jezdíme s rodinou každý rok. Letos je to samozřejmě trochu jiné, protože v tom horku člověk za den neujede tolik. Ale o to na Berounce myslím ani nejde. Oproti Vltavě je tu klid a mnohem méně lidí. Jen je kvůli menšímu průtoku potřeba projíždět některá místa opatrněji. Využíváme internetové stránky Vodácká navigace. Tam je třeba vidět, které úseky jsou sjízdné pro kanoe, ale pro rafty už ne,“ popsal vodák Petr Čížek.

Majitelé půjčoven zatím nezaznamenali pokles zájmu zákazníků oproti minulým sezonám.

„Podle našich informací je Berounka zatím sjízdná do Roztok u Křivoklátu,“ říká majitel plzeňské půjčovny lodí H2O Pavel Sikyta.

„Berounka je specifická řeka. Pokud vyrazíte od Plzně, první vlak je až v Roztokách. Lidé se tak hůře dostávají zpátky. I proto zde nikdy není tolik vodáků jako na Vltavě či Sázavě,“ doplňuje Sikyta.

Jeho slova potvrzuje i další z provozovatelů půjčoven. „Zájem je velký. Díky vysokým teplotám začala sezona už v červnu. Se sjízdností problémy neevidujeme. Berounka je spíše bahnitá a písčitá, takže i při poklesu hladiny není problém s kameny. Nepříjemná je spíše dlouhá tráva, která se motá do pádel. Lidé ale pochopitelně neujedou tolik co jindy. Jednak je omezuje horko a pak i menší průtok,“ vysvětluje provozovatel půjčovny lodí Dronte v Liblíně.

Doplnil, že na Berounku v těchto dnech často zamíří i vodáci z Ohře nebo Sázavy, kde jsou již se sjízdností problémy.

Přestože si vodáci nestěžují, podle informací ze státního podniku Povodí Vltavy, pod který Berounka a její přítoky spadají, je situace v oblasti vážná.

„Na většině toků povodí Berounky jsou průtoky hluboce pod hodnotami dlouhodobých červencových průměrů. Pohybují se na deseti až třiceti procentech dlouhodobého průměru v tomto období. Jedinou výjimkou jsou některé úseky pod přehradními nádržemi, kde jsou průtoky vyšší, protože se zde tok dotuje vodou z nádrže,“ vysvětluje mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán.

„Absolutně nejmenší průtok mají Radbuza, Střela, Rakovnický potok a Loděnice. Extrémně nízké přítoky jsou nyní také na přehradních nádržích Hracholusky, Žlutice, České údolí a Klíčava. V povodí Berounky už evidujeme i zcela vyschlé vodní toky, jako jsou například Ratibořský potok nebo horní tok Výrovského potoka. Průtoky na řadě míst jsou tak nízké, že neumožňují odebírat povrchovou vodu,“ pokračuje Roldán.

Fotogalerie

Situace se podle Roldána v nejbližší době nezlepší, spíše naopak. „Co se týče celého území povodí Vltavy, neočekáváme v nejbližších dnech plošné dešťové srážky. Přijít mohou spíše lokální přeháňky a bouřky, které by přechodně hydrologickou situaci v místě mohly zlepšit. Na vodních tocích pod přehradami, kde je možné udržovat minimální zůstatkový průtok, se dá očekávat setrvalý stav jako doposud. Tam, kde ale nejsou vodní díla, ze kterých se dá vodní tok regulovat, můžeme bohužel očekávat zhoršení,“ uzavírá mluvčí.

Provozovatelé půjčoven lodí na Otavě odhadují, že zájem vodáků je oproti minulým sezonám až o 20 procent vyšší.

„Se sjízdností zde až na několik míst problémy nejsou. Letos jsme dokonce půjčili více lodí než v uplynulých letech. Na Otavu jednak míří hodně vodáků z řek, které už nejsou sjízdné a navíc je to podle mého názoru stále oblíbenější řeka. Dokládají to plné kempy i skutečnost, že jsme často vyprodaní,“ vysvětluje Tomáš Mašek z půjčovny lodí Samba.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Najdete na iDNES.cz