Larvy zmizely. Voda v plzeňském rybníku Boleváku se najednou vylepšila

  13:46aktualizováno  13:46
Vše nasvědčuje tomu, že voda v nejoblíbenějším plzeňském rybníku Boleváku je pro koupání vhodnější, než byla před dvěma týdny. A tou pro lidi nejcitelnější změnou zřejmě je výrazný úbytek malých larev - cerkárií.

Bolevák je nejoblíbenější plzeňský rybník. | foto: Daniel Beran, MAFRA

Správci rybníka i hydrobiolog Jindřich Duras tvrdí, že stížnosti na cerkárie, které u některých plavců v minulých týdnech vyvolaly svědivou vyrážku, ustaly. Odborník prohlásil, že značný úbytek parazitů s kolegou prozkoumal na vlastní kůži, protože se dlouhodobě potápěli k rostlinám, na nichž žijí šneci, kteří cerkárie hostí.

Krajská hygienická stanice navíc zlepšila hodnocení kvality vody v oblasti pláže Ostende, kde se tradičně v Boleváku koupe nejvíc lidí. Plzeňský magistrát včera vydal zprávu, že jakost povrchové vrstvy vody je velmi dobrá. Odborníci sice připouštějí, že lidé mohou ve vodě na cerkárie narazit, ale mělo by se jednat již pouze o slabý a v přírodě běžný výskyt.

To by znamenalo, že hrozba nepříjemné vyrážky pominula. "Zdá se, že výskyt cerkárií skutečně odezněl, protože v posledních asi pěti dnech nezaznamenali plavci žádné pupínky," uvedl hydrobiolog Duras.

Správce rybníka Richard Havelka mluvil podobně. "Výsledky nějakého měření nemá nikdo, ale vycházíme z výpovědí lidí, kteří se tady koupou. Nezaznamenali jsme v posledních dnech nikoho, kdo by si stěžoval, a myslím, že rozezlení lidé by za námi určitě přišli. Situaci tedy považuji za daleko lepší," řekl Havelka.

Voda je průhledná, ubylo řas

Radmila Koubová z krajské hygienické stanice sdělila, že se v tomto týdnu zlepšila voda v Boleváku z hlediska výskytu vodních řas oblasti Ostende. "Na hrázi bylo značné přírodní znečistění. Na Ostende už nebylo tak velké," uvedla.

Hygienička prozradila, že velmi dobré je mikrobiologické hodnocení vody. "To je v pořádku a průhlednost je vysoká." Radmila Koubová se i přes informace o údajném vymizení cerkárií domnívá, že je dobré na jejich možný výskyt lidi upozorňovat. "Aby byli informováni."

I hygienička uvedla, že nezaznamenala hlášení dalších případů napadení lidí cerkáriemi. Richard Havelka sdělil, že informace o výskytu larev v Boleváku viditelně snížilo jeho návštěvnost. "Plno lidí se zaleklo a šli se koupat na jiné rybníky. U Kameňáku a Senečáku je jich víc, než běžně bývá," konstatoval Havelka.

Zvýšený výskyt cerkárii je důsledek toho, že se Bolevák stal po rozmnožení vodních rostlin cílem ptáků, kteří se rostlinami živí a přenášejí parazity. Ti se pak dál šíří s pomocí vodních šneků.Nejčtenější

Sparta je novým lídrem, Vary střílely v Pardubicích, slaví i Plzeň

Hokejisté pražské Sparty porazili brněnskou Kometu.

Hokejová Tipsport extraliga má nového lídra. Je jím pražská Sparta, která na vlastním ledě před 15 tisíci fanoušky...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Utopil v septiku svědka, aby na něj svedl znásilnění dítěte, říká obžaloba

Jaromír Šmídek ze Sokolovska je obžalovaný ze znásilnění a vraždy. Hrozí mu až...

Krajský soud v Plzni začal projednávat případ Jaromíra Šmídka ze Sokolovska, který je obžalovaný, že letos v lednu...

Další z rubriky

Soud poslal do vazby drogového bosse, který chtěl zastřelit partnerku

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech...

Třiačtyřicetiletého Alberta A., který se ve čtvrtek pokusil v Rokycanech zastřelit svou partnerku, poslal okresní soud...

Mafián chtěl popravit ženu před zraky syna, policisté navrhli vazbu

Policisté zadrželi cizince v Plzni na Lochotíně.

Policisté dopadli pachatele, který chladnokrevně střelil svou přítelkyni do hlavy. Podle zjištěných informací šlo o...

Tři strany se už dohodly, vítěz voleb v Plzni-Liticích končí v opozici

Vizualizace průmyslových hal, které se mají stavět na okraji plzeňské části...

Volby v okrajové části Plzně vyhrálo uskupení v čele s bývalým starostou Jaromírem Janouškem kritizovaným kvůli plánu...

Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost
Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost

„To já svým dětem dělat rozhodně nebudu!" Poznáváte se? Tak se nám na toto téma rozepište v deníčku a 5 z vás odměníme balíčkem Nutrilonu s dalšími dárky podle vlastního výběru.

Najdete na iDNES.cz