Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Matka zažila chvíle hrůzy. Vlak jí přivřel ruce a s kočárkem odjel

  6:03aktualizováno  6:03
Do vlaku s dítětem v kočárku už nikdy! To říká po středeční zkušenosti Michaela Gécová z Rokycanska. Při vystupování v Klabavě se najednou zavřely dveře vlaku, který odvezl roční mimino v kočárku do Plzně. Měla štěstí v neštěstí - ve vlaku zůstala i její švagrová.

Dítě v kočárku jelo z Klabavy do Plzně bez matky. Ta zůstala bezmocně stát na peronu. Ilustrační snímek | foto: Martin Polívka, MF DNES

Z Rokycan do Klabavy je to vlakem necelých pět minut. Ve středu před polednem v Rokycanech nastupovaly do soupravy ve směru od Prahy i Michaela Gécová se švagrovou.

Každá měla s sebou kočárek s asi ročním miminem. V Rokycanech jim do vagonu pomáhal jeden z cestujících.

Na první zastávce za Rokycany - v Klabavě - chtěly ženy vystupovat.

„Už jsem byla na nástupišti, švagrová mi chtěla z vlaku vysunout kočárek, abych si ho chytila a dostaly jsme ho na peron. V tu chvíli se začaly dveře vlaku zavírat. Skříply mi ruce. Vlak se začal rozjíždět. Se švagrovou jsme se na sebe jen vyděšeně podívaly. Kočárek na poslední chvíli zatáhla dovnitř, já tak tak vytáhla ruce,“ popisovala krátce po děsivém zážitku rozrušená Michaela Gécová.

Vlak začal nabírat rychlost. Žena běžela po nástupišti vedle soupravy a marně křičela. Vlak stále zrychloval. Odvezl její kočárek i s dítětem. Za chvíli jí zmizel z dohledu, jel dál do Plzně.

Ženě pomohli muži, kteří u Klabavy budují železniční koridor. Jeden z nich jí půjčil telefon, aby zavolala své mámě.

„Svůj mobil jsem u sebe v té chvíli neměla. Mamce jsem řekla, co se stalo, za chvíli přijela a vyrazily jsme na nádraží do Plzně,“ třásla se nešťastná matka.

Jedinou útěchou v děsivých chvílích pro ni bylo, že u dítěte je ve vlaku její švagrová. I když ta tam měla ještě druhý kočárek se svým dítětem.

Žena chce podat trestní oznámení

Když Michaela Gécová s matkou dorazila autem k plzeňskému nádraží, okamžitě běžela na nástupiště k vlaku od Prahy. Na peroně u výtahů potkala podle svých slov průvodčí, jak veze kočárek s jejím dítětem.

„Řekla jsem jí, ať jde okamžitě pryč od kočárku. Kdyby mi ve vlaku ujela taška, asi to moc nebudu řešit. Ale když vám ujíždí dítě a vy nemůžete vůbec nic dělat,“ nedopověděla žena větu a v očích se jí objevily slzy.

„A to nechci ani domyslet, že by při vystupování v Klabavě dveře skříply kočárek a dítě z něj třeba vypadlo,“ uvědomuje si zpětně Michaela Gécová, co všechno se mohlo stát.

Mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová prohlásila, že udělají vše, aby se podobná situace už neopakovala.

„Mamince se omlouváme. Vlakvedoucí po příjezdu do stanice Plzeň o události informovala svého nadřízeného, ten se mamince omluvil. Událost s vlakvedoucí projednáme a budeme postupovat podle interních předpisů,“ připouští mluvčí pochybení drážních zaměstnanců.

Podle ní vlakvedoucí pomáhala v Rokycanech vystoupit z vlaku jiné ženě s kočárkem.

„Po odjezdu vlaku prováděla revizi jízdenek, do sousední stanice Klabava nestihla celý vlak projít. V Klabavě vystupovalo a nastupovalo do pěti cestujících. V osobním vlaku byly vozy s centrálním zavíráním dveří. Když strojvedoucí dostal souhlas od vlakvedoucí k odjezdu, zavřel je ze svého místa,“ popsala Radka Pistoriusová, co osádka vlaku dělala do odjezdu z Klabavy.

Michaela Gécová se podle svých slov s omluvami nespokojí. „Nestačí mi, že to bude s průvodčí řešit někdo z nadřízených. Určitě to budeme dál řešit, chci podat trestní oznámení,“ říká mladá maminka.

Drážní inspekce se o podobných případech dozví málokdy. „Většinou, až když se něco stane, což je samozřejmě špatně,“ uvedl mluvčí inspektorů Martin Drápal.

Něco podobného už se stalo

Podobná situace, která jen díky velkému štěstí neskončila tragédií, se přitom na zastávce v Klabavě odehrála už před třemi lety.

„V dubnu roku 2011 jsme společně s našimi přáteli a několika malými dětmi vyrazili vlakem na výlet na Kokotské rybníky. Při vystupování z vlaku v Klabavě, právě ve chvíli, kdy jsme ze schůdků pomáhali čtyř a pětiletým dětem, se souprava rozjela. Jen náhodou nikdo nespadl pod vlak. Ale část naší výpravy, která nestačila vystoupit, musela dojet vlakem do Rokycan. Tam jsme šli za průvodčí z tohoto vlaku a popsali jsme jí, co se stalo. K našemu údivu nás odbyla s tím, že něco takového není možné. Museli jsme v Rokycanech čekat na spoj směrem zpět do Klabavy. Když jsme událost vylíčili průvodčímu vlaku, kterým jsme se do Klabavy vraceli, byl téměř v šoku a omluvil se nám za kolegy. Bylo na něm vidět, že mu došlo, co všechno se mohlo stát,“ vzpomíná Kateřina Součková z Plzně.

Jak se má člověk zachovat, když se dostane do podobné situace, jako mladá matka na Rokycansku?

„U moderních vlaků by mělo strojvedoucímu zařízení automaticky signalizovat, že nejsou dovřené dveře a vlak by se neměl rozjet. Nesnažte se podél vlaku běžet nebo do něj naskakovat. Nejjednodušší je zůstat na nástupišti a vyhledat někoho od dráhy - výpravčího nebo dispečera. Těm oznamte, co se stalo, oni mají možnost kontaktovat přímo osádku vlaku,“ radí Martin Drápal z Drážní inspekce.

Radka Pistoriusová z Českých drah doporučuje, aby se rodiče s kočárky domluvili s vlakovým personálem při kontrole jízdenek, ve které stanici budou vystupovat.

„Mohou vám pomoci tam, kde nejsou nízkopodlažní vlaky ani odpovídající nástupiště a hlavně budou vědět, že výstup bude trvat déle,“ říká Pistoriusová.

Ve středečním klabavském případě ale průvodčí nestačila při kontrole jízdenek k ženám s kočárky při cestě z Rokycan vůbec dojít.

Autoři: ,


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Slavia i Sparta poprvé ztratily, zato Plzeň zůstává stoprocentní

Příbramský brankář Milan Švenger se marně natahuje po míči.

Slavia už po porážce s Jabloncem není bez zaváhání, stejně tak Sparta, která remizovala s Příbramí. Fotbalisté Plzně...Liga paradoxů. Lídr se nelíbí, na Spartě je „drzá“ i stará garda

Trenér Plzně Pavel Vrba sleduje hru svých svěřenců.

Plzeňští fotbalisté jako jediní z ligy vyhráli všech pět utkání v novém ročníku, ale jejich hra nemůže těšit ani jejich...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Téměř pět let po tragické autonehodě má řidič naději na mírnější trest

Obžalovaný Jiří Manych u soudu v Plzni.

Recidivista Jiří Manych původně odsouzený na pět let za honičku s policisty a autonehodu, při níž v roce 2013 v Plzni...

Dům v bývalé chatové kolonii je promyšlený do posledního detailu

Přízemí ve skle, patro ve dřevě – to je základní výtvarný koncept fasád. Šikmo...

Návrhy Jiřího Zábrana se vyznačují jednoduchostí a svěžím myšlením na pomezí architektury a moderního sochařství. Ale...

Najdete na iDNES.cz