Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na radnici Plzně se řešila tibetská vlajka, primátor ji nad vchodem nechce

  • 22
Vlajka se sluncem, která vždy 10. března připomíná porušování lidských práv v Tibetu utlačovaném komunistickou Čínou, zavlaje poprvé na radnici městského obvodu Plzeň 3. Nad vchodem do radnice krajského města se ale neobjeví, navzdory platnému usnesení městské rady.

Zatímco primátorovi Plzně Martinu Zrzaveckému z ČSSD se daří vytlačit tibetskou vlajku z oficiálního místa nad vchodem do radnice, na úřadu městského obvodu Plzeň 3, který vede jeho spolustraník starosta Radislav Neubauer, se symbol objeví. Neprosadil to ovšem Neubauer, ale zástupci TOP 09.

Z úřadů samosprávy v Plzni nejdéle vyvěšuje vlajku radnice na Slovanech. Později se přidala radnice města i obvodu Malesice.

Vlajka pro Tibet

Mezinárodní kampaň Vlajka pro Tibet vznikla v devadesátých letech minulého století v západní Evropě. Poukazuje na dlouhodobé porušování lidských práv v Tibetu. Česká republika se ke kampani připojuje pravidelně od roku 1996. V Česku akci podporuje na pět set obcí, měst, městských částí nebo krajů. V Plzeňském kraji například v roce 2014 vlajka visela na 36 úřadech obecních a městských samospráv.

Z oficiálního místa nad vchodem do plzeňské radnice ovšem po nástupu primátora Zrzaveckého vlajka na základě jeho přání zmizela a byla vyvěšena pouze z okna kanceláře primátorova předchůdce a nynějšího náměstka Martina Baxy z ODS.

Stalo se tak přesto, že dle usnesení rady města z roku 2005 se má Plzeň každoročně k akci připojovat. A debata o tom mezi zastupiteli byla pozoruhodná.

Václav Chaloupek z hnutí Občané patrioti prohlásil, že když je platné usnesení rady, pak je alibismus věšet vlajku jinde než na oficiálním místě. „Jestli to chcete zahrát do autu, měli bychom se domluvit s hernou naproti a věšet to tam,“ řekl.

Primátor sice připustil, že vlajka je symbol obrany lidských práv, ale tvrdil, že doba má i jiná témata: „Mohli bychom věšet syrskou vlajku, třeba německou nebo jiné...“

Michal Vozobule z TOP 09 na primátora apeloval, aby dodržoval usnesení orgánů města. „Jestli máte pocit, že je to špatné usnesení, tak ho změňte.
Jestli na to nemáte sílu, tak ho dodržujte. Poklonkujete ve prospěch Číny.“

Martin Zrzavecký hájil svůj postoj upozorňováním, že se doba mění. „Problémů ve společnosti je podstatně víc. Respektuju to, co se stalo v Tibetu, ale nebudu kvůli tomu věšet vlajku,“ prohlásil.

Náměstek primátora Petr Náhlík ve středu oznámil, že tibetská vlajka na budově radnice krajského města zavlaje i letos. Ale nebude nad vchodem, nýbrž v okně.

Po debatě na radnici se zastáncům akce Vlajka pro Tibet podařilo prosadit, že se k ní poprvé připojí městský obvod Plzeň 3. „Svoboda a lidská práva pro nás nejsou prázdné termíny. S vyššími principy nelze kšeftovat,“ řekl radní obvodu Ondřej Ženíšek z TOP 09.

„Osobně jsem pro to moc nebyl. Kolegové z TOP 09 musí zabezpečit vlajku a pokud ne, věšet se nebude,“ uvedl starosta Radislav Neubauer.