Rodilý Madriďan Pablo Chacón Gil, který se usadil v plzni, letí do Barcelony

Rodilý Madriďan Pablo Chacón Gil, který se usadil v plzni, letí do Barcelony fandit Viktorii. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Viktorii bude v Barceloně fandit i jeden Španěl. Pablo je totiž Plzeňák

  • 0
Vedle tisícovek Plzeňanů bude ve středu na slavném barcelonském stadionu Nou Camp fandit Viktorii Plzeň také minimálně jeden Španěl. Pablo Chacón Gil totiž už delší čas v Plzni žije. Oblíbil si zdejší pivo a jako každý správný muž zpoza Pyrenejí má rád fotbal. A ve středeční bitvě Ligy mistrů ve stotisícovém kotli podle svých slov prostě "nemůže držet palce Barceloně". Je totiž z Madridu.

Mohl žít ve svém rodném Španělsku, ale mohl být klidně také v Číně nebo v Bolívii. Nakonec zvítězilo Česko. Řeč je o dvaačtyřicetiletém Španělu Pablovi Chacónu Gilovi, který už téměř dvacet let žije v srdci Evropy a který se před čtyřmi lety natrvalo usadil v Plzni. Chacón Gil je vášnivým fanouškem fotbalové Viktorky a ve středu ráno letí s partou kamarádů do Španělska podpořit červenomodrý tým v boji s Barcelonou.

"Mohlo by to skončit remízou, tak 2:2," tipuje Gil výsledek středečního mače. Plzeňskému týmu opravdu věří. "Už v zápase s Milánem kluci dokázali, že umí hrát pěkný fotbal a že by mohli mít i na takový tým, jako je Barcelona," myslí si rodilý Madriďan, se kterým se dnes už domluvíte plynně česky.

A i kdyby Viktorka prohrála, nebude se na ni zlobit. "No kdyby to tedy dopadlo 10:0, tak to už by mě dost mrzelo," směje se.

"Zklamaný bych ovšem byl, kdyby Plzeň nepostoupila. Protože každý Čech říká: aspoň jsme se dostali do Ligy mistrů. Já říkám: ne, když už jsme tady, tak pokračujme! Neříkám, že myslím na finále, ale postoupit by měli," prohlašuje rezolutně Pablo Chacón Gil.

Viktorce začal fandit už před lety. Jak ale sám říká, není skalní fanoušek, který by si stoupl do kotle a bubnoval. Rád se na zápas podívá třeba v televizi ve své oblíbené hospůdce. "Ovšem příležitost jet do Španělska, a ještě podpořit svůj oblíbený klub, tu jsem musel využít," prohlašuje.

Česku dal přednost před Čínou

A jak se vůbec dostal do Česka? Před téměř dvaceti lety dělal pro jednu španělskou nadaci a dostal nabídku, jestli nechce jet na rok či dva jako lektor španělštiny do Číny nebo tehdejšího Československa. Se znalostí angličtiny, italštiny a svého mateřského jazyka se ocitl v Plzni. Po dvou letech, kdy učil na zdejších gymnáziích a univerzitě španělštinu i italštinu, se vydal jako dobrovolník na rok do Bolívie, kde pomáhal s budováním internátu pro indiány.

A pak se vrátil do Česka. Potkal zde svou životní lásku, Plzeňačku, se kterou založil rodinu. Pracuje v plzeňské Diecézní charitě, kde působí jako vedoucí ve Středisku rozvojové spolupráce a naplno se věnuje projektu Adopce na dálku.