(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: MF DNES

O stavbě větrných elektráren u Střížovic rozhodnou lidé v referendu

  • 14
Boj o sporný projekt na stavbu větrných elektráren u Střížovic na Plzeňsku nabírá na síle. Zastáncům i odpůrcům projektu jde o hodně. Už 1. března totiž budou lidé v obci o projektu rozhodovat v referendu.

Případný nesouhlas lidí s vyhrazením místa pro elektrárny v územním plánu obce by zřejmě plán zastavil.

Po vlně odporu v okolních obcích se začali výrazněji ozývat také odpůrci projektu ze Střížovic, které mají asi 300 obyvatel. Místní založili občanské sdružení Střížovice pro život.

Hlavním motivem ke vzniku sdružení byla snaha zabránit plánu firmy Ostwind.cz, která chce v okolí obce postavit až osm větrných elektráren dosahujících výšky kolem 200 metrů.

Projekt podporuje většina ze sedmi členů obecního zastupitelstva Střížovic včetně starosty Jiřího Fejfara. Ten říká, že důvod k podpoře je jediný - peníze, které investor nabízí. Údajně by se mohlo jednat až o šest milionů korun jednorázově a pak v dalších letech až milion korun ročně.

Kritici projektu tvrdí, že takové peníze by obec přišly příliš draho. Obávají se velkého poklesu ceny nemovitostí a vylidnění oblasti, která by ztratila svůj dosavadní přírodní a rekreační ráz.

Jeden za zakladatelů sdružení Střížovice pro život, čtyřicetiletý Martin Moudrý, se do Střížovic přestěhoval loni pro tom, co tam rodina dostavěla dům. Dnes tvrdí, že kdyby tušil, že se mají stavět u vesnice větrné elektrárny, volil by jinak.

Cítíme se podvedeni, říká jeden z místních obyvatel

"Místo pro život jsme vybírali velmi důkladně. Ve Střížovicích sice není téměř žádné občanské vybavení, ale rozhodli jsme se zde usadit takřka okamžitě. Hlavním benefitem pro nás byla malebná krajina. Nikdo nám o větrných elektrárnách neřekl a to ani na přímý dotaz ohledně budoucích plánů obce v oblasti průmyslové výstavby," řekl Martin Moudrý.

Ten se nyní hrozí toho, že jeho rodina přijde o svůj sen o životě na tichém venkově i celoživotní úspory, protože postavení elektráren srazí cenu domu. "Kdybychom o projektu věděli dříve, nikdy bychom tu nestavěli. Takových je nás více. Cítíme se podvedeni," uvedl Moudrý.

Zástupci sdružení Střížovice pro život se domnívají, že starosta vystupuje v zájmu investora, když mluví o tom, že zisk pomůže obci vybudovat vodovod nebo kanalizaci.

Kritici projektu také upozorňují, že dosud nikdo nepředložil ekonomickou analýzu projektu. "Finanční stránka věci ale pro nás není tak podstatná jako pro představitele obce. Trápí nás zejména dopad na krajinu regionu, který se zdá být mimořádný," zdůrazňuje předseda sdružení Pavel Hajžman.

Upozornil, že například studie SEA (posouzení vlivů koncepce na životní prostředí) říká, že v oblasti by byly vhodné maximálně tři elektrárny o výšce kolem 60 metrů.

Starosta se stavbou elektráren souhlasí

Členové sdružení nyní chystají k projektu vlastní informační kampaň, protože se jim nelíbí, jak k celé záležitosti přistupují zástupci obce. "Na nás to dělá dojem, že zastupitelé to chtějí za každou cenu realizovat," říká Hajžman.

Starosta Jiří Fejfar ale tvrdí, že obec žádnou propagaci projektu nedělá a že své názory na záměr společnosti Ostwind může prezentovat každý. Sám se stavbou elektráren souhlasí. "Mě to nevadí, já jsem pro. Hlavní důvod je jeden. Peníze pro obec," sdělil starosta.

Zároveň ale přiznává, že na elektrárny vysoké kolem dvou set metrů nebude hezký pohled. "Že to bude ošklivý, to je mi jasný. S tím souhlasím," uvedl. Starosta dokonce připustil, že by elektrárny srazily cenu nemovitostí v okolí. "To je jasný," řekl. Tvrdí ale, že firma připravuje víc variant.

Jiří Fejfar prohlásil, že větrné elektrárny mají stát výhradně na soukromých pozemcích, z nichž některé už investor vykoupil. Starosta se domnívá, že rozhodující bude, jak se k záměru vyjádří krajský úřad.

Jednatel Ostwindu Martin Vojáček upozorňuje, že větrná elektrárna je nyní schopná vyrobit elektřinu velmi levně. "Pak se ptám, proč někdo nechce dobrovolně levnou energii z větru," uvedl Vojáček.

Referendum kvůli větrníkům zažili ve Stříbře na Tachovsku

Připomněl, že se jedná o elektřinu bez dotace a bez emisí. "Například v Německu budují větrné parky samy obce, které si nás vezmou jen jako developera," uvedl.

Vojáček řekl, že obdobný větrný park jaký firma plánuje pro Střížovice, postavila v německé obci Büchenbach.

Vedoucí odboru životního prostředí Martin Plíhal řekl, že je pravděpodobné, že záměr projde kompletním posouzením vlivů na životní prostředí a jeho součástí bude i samostatný posudek vlivu na krajinný ráz.

Na jižním Plzeňsku už k záměru stavby větrných elektráren koluje protestní petice, kterou podepsaly na tři tisíce lidí. V okolním obcích je odpor k projektu téměř stoprocentní. Své negativní stanovisko už vydaly například Blovice.

V Plzeňském kraji se naposledy o sporném projektu na větrné elektrárny rozhodovalo v roce 2009 ve Stříbře. Tam se dokonce konalo i referendum, v němž měli jasnou převahu odpůrci projektu. Hlasování ale nebylo platné kvůli malé účasti lidi. Projekt pak odmítli sami zastupitelé.