Vodárna v Plzni na Homolce.

Vodárna v Plzni na Homolce. | foto: Magistrát města Plzně

Místo odborníků budou řídit vodárnu politici. Není čas pro změnu, tvrdí

  • 12
Převzetí Vodárny Plzeň městem od společnosti Veolia přinese i nástup politiků do představenstva a dozorčí rady. Radnice tak prozatím odložila slibovaný přechod městských společností na takzvaný německý model, kdy politici sedí pouze v dozorčí radě a v představenstvu jsou manažeři.

Primátor Martin Zrzavecký z ČSSD o přechodu na německý systém mluví přinejmenším od začátku loňského roku. Sliboval, že už na začátku letošního roku významné městské společnosti, jako jsou Plzeňská teplárenská nebo Plzeňské městské dopravní podniky, na německý model přejdou. Zůstalo pouze u toho, že do čela představenstev si sedli jejich generální ředitelé.

Noví členové představenstva a dozorčí rady

Představenstvo Vodárny Plzeň:
Pavel Šindelář (ODS),
Petr Osvald (ČSSD)
Pavel Janouškovec (KDU-ČSL)
Petr Chvojka (Občané patrioti)

Dozorčí rada:
David Šlouf (ODS)
Ivana Mádlová (ANO)
Petr Suchý (TOP 09)
Ludvík Rösch (Občané patrioti)
Eva Rozšafná (KDU-ČSL)
Miroslav Knotek (ČSSD)

Zdá se tedy, že snaha plzeňských politiků dosavadní poměry změnit, není dosud na prosazení změny dost silná. Může být slabší než zájem udržet stávající stav a tedy i maximum pozic ve vedení městských společností.

Největší slabinou systému, kdy politici ovládají představenstva i dozorčí rady je skutečnost, že o obsazení křesel víc než kvality lidí mohou rozhodovat jiné okolnosti. Například politická podpora, posílení vlivu, možnost si přivydělat i odměňování příznivců. Pokud se nejedná o uvolněné politiky z vedení města, mohou členové statutárních orgánů inkasovat tisíce korun měsíčně.

Šéf klubu opoziční TOP 09 Michal Vozobule radním v souvislosti s vodárnou připomněl dřívější proklamace o změně v obsazování míst ve statutárních orgánech. „Zase přebíráme stávající model řízení. To znamená politický,“ upozornil Vozobule.

Změna přijde v lednu nebo v únoru, slíbil primátor

Náměstek primátora Pavel Kotas z ČSSD argumentoval, že nyní u vodárny nenastal ke změnám ještě příhodný okamžik. „Teď není správný čas,“ tvrdil.

Primátor Zrzavecký prohlásil, že rozhodnutí jmenovat do představenstva politiky je nyní čistě pragmatická záležitost. Zdůrazňoval, že do konce roku je obsazení křesel v rukou Veolie.

„Protože my nejsme ti, kteří o tom rozhodují. Požádali jsme Veolii, aby od 1. ledna tito lidé seděli v těch orgánech, ale až následně můžeme měnit stanovy a případně změnit dosavadní systém. V lednu, v únoru přijde na přetřes aktualizace stanov,“ slíbil primátor.

Potom podle něho může začít cesta k německému modelu řízení firmy. Tvrdí, že v radě města převládá názor, že je dobré přejí na německý model. „Teď cítím, že ten přechod by mohl být jednodušší než v minulosti,“ pronesl a dodal, že s tímto modelem má zkušenosti a považuje jej za efektivní.