Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Voda v Boleváku se zlepšila, správci ještě ošetří dno síranem hlinitým

  8:38aktualizováno  8:38
Voda ve Velkém boleveckém rybníku v Plzni se v polovině prázdnin výrazně zlepšila. Vodních rostlin i řas citelně ubylo a na obtížné parazity, kteří způsobují vyrážku, už dlouho nikdo nenarazil. Čistotu vody navíc v nejbližší době ještě zvýší ošetření dna.

Kvalita vody v oblíbeném Boleváku se zlepšila. Ubylo vodních rostlin a zřejmě zmizely i cerkárie, které lidem způsobovaly vyrážku. | foto: Pavel Němeček

Po letošním maléru, který největšímu rekreačnímu rybníku v Plzni přineslo přemnožení malých parazitů -  cerkárií - způsobujících lidem vyrážku, se situace výrazně změnila k lepšímu.

Správci rybníka v nejnovější zprávě o stavu Boleváku oznámili, že se jim s pomocí podvodního kombajnu podařilo výrazně omezit vodní rostliny, téměř zmizely řasy a týdny nikdo nehlásil vyrážku po koupání. Přitom je průhlednost vody až tři metry.

Zdá se tedy, že v polovině prázdnin je Bolevák ve velmi dobré kondici. Speciální vodní kombajn z rybníka odtěžil více než dva tisíce metrů krychlových rostlin.

"Zbývá posekat vodní rostliny zhruba v jedné čtvrtině rybníka, kterou lidé pro plavání téměř nepoužívají. Předpokládáme, že seč bude dokončena nejpozději začátkem příštího týdne," prohlásil Richard Havelka ze Správy veřejného statku města Plzně.

Jednou z dobrých zpráv pro plavce je, že z Boleváku zmizela vláknitá řasa. Ta sice byla neškodná, ale některým lidem vadila. "Ta řasa v podstatě odumřela. Jenom místy ještě kousíčky vyplavávají. Od hydrobiologa Jindřicha Durase, který se potápí a vodu kontroluje, máme zprávu, že s řasou je letos konec. Už se nevyvíjí," sdělil Havelka.

Ten si kvalitu vody pochvaluje a říká, že i když je zakalena v důsledku koupání, je průhlednost stále přes dva metry.

Havelka potvrdil, že už několik týdnů nikdo nenahlásil, že by mu cerkárie způsobily vyrážku. "Nevíme o jediném novém případu."

Správci ošetří dno rybníka síranem hlinitým

V nejbližších dnech správci rybníka chtějí ošetřit dno síranem hlinitým, což by mělo kvalitu vody ještě zvýšit. "Stabilizujeme tím dno, přibrzdí se růst vodních roslin a zvýší průhlednost vody."

Havelka tvrdí, že další seče vodních rostlin v Boleváku budou o poznání účinnější. "U vodních rostlin totiž neplatí to, co na louce, že čím víc sekáte, tím víc to roste. U vodních rostlin platí, že když je posečete v hloubce, zpomalí se jejich růst, protože tam mají méně světla. My je proto sekáme téměř dva metry pod hladinou. Letošní první seč byla nejtěžší, ty následující budou jednodušší," vysvětlil Havelka.

Správcům Boleváku se navíc zřejmě rozhodla pomoci příroda. Na dně rybníka se totiž začaly rozšiřovat rostliny parožnatky, které postupně vytlačují kanadský mor, jenž se v Boleváku v minulých letech přemnožil a vadil plavcům.

"Z hlediska kvality vody jsou parožnatky pro nás asi nejlepší. Pokrývají dno, které okysličují, a nejdou k hladině," konstatoval Havelka.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Další z rubriky

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Muže na hrázi rybníka u Plzně zřejmě pokousal bobr, případ řeší policie

Ochránci přírody odchytávali bobra evropského, který vlezl na zahradu v Klabavě...

Čtyřiapadesátiletý muž v pondělí k večeru řekl záchranářům, že ho pokousal bobr u Drahotínského rybníka poblíž Zruče na...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Najdete na iDNES.cz