Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Do Velké synagogy zatéká, opravu potřebují i unikátní varhany

  8:20aktualizováno  8:20
Oprava střechy na jedné z plzeňských dominant začala už loni, nyní práce pokračují. Opravu potřebují také unikátní varhany z roku 1890.

Do Velké synagogy zatéká děravou střechou. Na snímku předsedkyně plzeňské židovské obce Eva Štixová. (4. dubna 2016) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Do Velké synagogy v Plzni zatéká. Plzeňská židovská obec to zjistila zhruba před půl rokem a už loni se začalo s opravou střechy.

„Není možné, aby dovnitř pršelo a teklo na varhany,“ říká předsedkyně plzeňské židovské obce Eva Štixová. Dodala, že varhany jsou samozřejmě přikryté, aby se vodou nepoškodily.

Unikátní nástroj pochází z roku 1890, postavili ho bratři Braunerovi z Uničova. „Chtěli jsme nechat varhany opravit, aby byly funkční. Nejprve je ale třeba zajistit střechu,“ uvedla Štixová.

Předběžně byly náklady na rekonstrukci vzácného hudebního nástroje vyčísleny na 30 milionů korun. Tolik však židovská obec ve svém rozpočtu nenajde, zatím nemá přislíbenu ani žádnou dotaci.

Oprava střechy by měla vyjít zhruba na dva miliony korun, podle odhadů potrvá minimálně několik měsíců.

„Počítá se s kompletní výměnou střešního pláště. Použitý materiál z počátku devadesátých let se s odstupem času ukázal jako nevyhovující z hlediska trvanlivosti. Kvůli masivnímu praskání do střechy zatéká, a to v podstatě rovnoměrně po celé ploše,“ popsal Petr Bukovský z odboru památkové péče plzeňského magistrátu.

Nejkritičtější úsek právě nad varhanami se podle Bukovského začal opravoval už v loňském roce. Nyní je opravena zhruba třetina celé plochy.

„Věříme, že se podaří střechu opravit co nejrychleji, bude ale záležet na tom, kdy se podaří sehnat peníze,“ říká Bukovský. Jeho odbor už požádal Ministerstvo kultury o dotaci ve výši 350 tisíc korun.

Teprve poté může přijít na řadu oprava varhan. „Je to unikát, který si zaslouží zvýšenou péči,“ říká jednoznačně Bukovský. Oprava však podle jeho slov může být obtížná, protože by se měla alespoň z převážné části udělat najednou.

Varhany bratří Braunerů jsou podle něj ojedinělým dílem v rámci období svého vzniku. „Neexistuje srovnatelný nástroj,“ vysvětluje Bukovský.

V synagoze zůstávají podle Bukovského i další místa, která by si zasloužila rekonstrukci. Konkrétně zmínil například malované interiérové omítky v hlavním chrámu. K vidění jsou dnes pouze jejich torza.

Židovská obec plánovala letos začít také s rekonstrukcí zdevastovaného rabínského domu, který s Velkou synagogou sousedí. V památkově chráněném objektu mělo vzniknout výukové středisko judaismu, výstavní místnost a byty pro lektory. Zatím však na to nejsou prostředky.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

VIDEO: Plzni se letos narodilo čtvrté mládě lva berberského, je to holka

Samičce lva berberského jsou necelé tři týdny. (14. srpna 2018)

V plzeňské zoologické zahradě už tři týdny opatrují mládě lva berberského. Chovatelé radostnou zprávu zveřejnili až...

Po 42 letech v čele Dobříče na Plzeňsku starosta už kandidovat nebude

Končící starosta Dobříče na Plzeňsku Václav Lomička (9. srpna 2018)

Starosta rekordman se loučí s funkcí. „Domnívám se, že 42 let je dostatečně dlouhé období,“ říká Václav Lomička z...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz