Veduta plaského kláštera z 18. století

Veduta plaského kláštera z 18. století | foto: MAFRA

Veduta se ukrývala v Maďarsku a Rakousku. Teď je zpátky doma, v Plasích

  • 0
V Rakousku byla na prodej vzácná kolorovaná perokresba cisterciáckého kláštera v Plasích z 18. století. Dosud neznámou vedutu zakoupilo plaské Centrum stavitelského dědictví a návštěvníci muzea ji mohou vidět až do konce srpna.

„Zajímavá je především tím, že se v ní objevuje nejen skutečná podoba cisterciáckého kláštera před jeho zrušením v roce 1785, ale současně zobrazuje jeho podobu, kterou by si mniši představovali,“ vysvětlil vedoucí Centra stavitelského dědictví v Plasích Pavel Kodera.

Podle něj existují dva druhy kreseb. Jedny vyobrazují skutečnou podobu kláštera, ty druhé představují plány budov, které však nikdy nevznikly. „Tato veduta je od všech ostatních odlišná, je takovým kompromisem,“ doplnil Kodera.

Vzácnou perokresbu po řadu let opatroval archivář v Maďarsku, poté se objevila ve vídeňském antikvariátu. „Upozornili nás na ni kolegové z Národního muzea,“ doplnil Kodera s tím, že její cena je vyčíslena na několik tisíc euro.

Autorem je zřejmě zednický mistr Martin Prusík, který pro plaský klášter vyhotovil více podobných detailních vyobrazení klášterních statků. V září kresba poputuje do depozitáře Národního technického muzea.