Umělou slinivku můžeme mít do roka, slíbil českým lékařům vědec z Izraele

  15:12aktualizováno  15:12
Umělá slinivka, která by měla ulevit nemocným cukrovkou, má za sebou testy v nemocnicích a následovat budou testy v domácím prostředí. Její vývoj dokončíme příští rok, tvrdí vědec Eran Atlas, který minulý týden přednášel českým diabetologům v Darovanském Dvoře na Rokycansku.

Izraelský vědec Eran Atlas vyvíjí se svým týmem umělou slinivku. | foto: Pavel Němeček

Třiatřicetiletý Eran Atlas je inženýr v oblasti biomedicínského výzkumu a na vývoji umělé slinivky v Izraeli pracuje šest let s týmem dalších čtyř odborníků. Svůj výzkum představil českým diabetologům v Darovanském Dvoře.

I čeští pacienti s diabetem znají a někteří mají i k dispozici inzulinovou pumpu a senzor, který měří hladinu cukru v krvi. To jsou aktuální technologie fungující na poloautomatické bázi. Dokážou dávkovat pacientovi základní dávku inzulinu, ale pacient se musí neustále sledovat, zda si nemusí inzulin ještě doplňovat. Umělá slinivka se bude rozhodovat absolutně samostatně, člověk už se nebude muset měřit a připíchávat si inzulin.

V testovací verzi se zatím jedná o krabičku o velikosti zhruba pět krát pět centimetrů, ze které vede kanyla, na jejímž konci je minijehlička připíchnutá do břišního špeku, do něhož proudí inzulin. V krabičce je nejen inzulinová a pumpa a senzor měřící hladinu cukru v krvi, ale i mozek obou přístrojů. Právě na něm Eran Atlas pracuje. Jedná se o minipočítač, díky kterému bude dávkování automatické. Tým Erana Atlase vymyslel algoritmus neboli naprogramoval přesný postup, kterým se dávkování inzulinu zajišťuje.

Kdy se diabetici dočkají umělé slinivky?
Neumím odpovědět, kdy bude umělá slinivka na trhu, protože to je otázka schválení regulačními orgány z hlediska bezpečnosti. Tyto orgány totiž zatím nevědí, jaké požadavky by na takový mechanismus měly klást. Pokud se jedná o fázi vývojovou, pevně věříme, že bude dokončena a završena v průběhu příštího roku. A doufáme, že koncem příštího roku budeme už přesněji vědět, co po nás budou chtít příslušné úřady, které fungují na úrovni Evropské unie, USA, další je třeba v Izraeli. My pravděpodobně začneme na úrovni EU, pak budou následovat Spojené státy.

Zatím jste systém testovali v noci na spících dětech. Proč?
Kvůli tomu, že rodiče spí a děti spí. Takže je velice obtížné kontrolovat hladiny cukru v krvi. V noci totiž hrozí největší nebezpečí. Dalším krokem bude používat přístroj v denním režimu. Ale v průběhu dne mohou pacienti hladiny cukru sami kontrolovat. My jsme prováděli testování na dětech, adolescentech i na dospělých. Umělá slinivka bude k dispozici pro pacienty s diabetem 1. typu, diabetes 2. typu je jiná záležitost, výzkum v této oblasti zatím zvažujeme.

Jak bude umělá slinivka vypadat?
Doposud jsme veškeré testování prováděli v plně kontrolovaném prostředí, to znamená v nemocnicích. Teď se přesouváme do prostředí nekontrolovaného, tedy přímo do domácností. Během této fáze vznikla celá řada nároků, které jsme si sami neuvědomovali. Do hry totiž vstupují tři momenty - glukosenzor, inzulinová pumpa a kontrolní algoritmus. Je proto nutné si klást otázku, jak by měl finální produkt vypadat. Kde bude zabudován algoritmus, jak bude vypadat uživatelské rozhraní, aby to bylo pro pacienty schůdné.

Jak jste na myšlenky vývoje algoritmu přišel?
Nápad přijít s umělou břišní slinivkou vznesl poprvé můj šéf profesor Moshe Philip. Pak vznikl tým, ve kterém jsem byl já, dva inženýři a dva lékaři. Myšlenka umělé břišní slinivky mezi vývojáři existovala už nějakou dobu. Šlo o to, převést určitá data, transformovat je do systému, který bude plně automatický, a vypracovat jednotlivé detaily.

Co vás při pobytu v Česku zaujalo?
Překvapuje mě, že Praha zůstává pořád tak krásná jako vždycky. Já už jsem totiž Českou republiku navštívil několikrát. Je to překrásná země. Do této části Čech (Rokycansko, pozn. red.) jsem se nikdy nedostal. Moc se mi tu líbily úzké silničky, malé vesnice, krajina kolem je překrásná. Máte tu zkušené lékaře, kteří se kvalitně starají o své pacienty. Osobně se domnívám, že v budoucnu bude růst úloha technologie v léčbě pacientů. Musíme pacientům nabídnout něco, čím je podpoříme. To jim určitě dlužíme.

Kolik bude umělá slinivka stát? Miliony korun?
Já doufám, že to nebude v řádech milionů, protože cílem je, aby umělá slinivka byla pro pacienty dostupná. Jinak by naše veškeré snažení přišlo vniveč.

O kolik let se s umělou slinivkou člověku prodlouží život?
Nemohu odpovědět na to, o kolik se člověku s přístrojem prodlouží život. Dá se říci jen to, že když pacient bude více pod kontrolou, což je ze studií zjevné, tak bude mít méně komplikací.

Kolik vlastně lidí trpí na světě cukrovkou?
Na světě žije zhruba 300 milionů lidí s diabetem, z toho deset procent s diabetem prvního typu. To znamená, že máme 30 milionů pacientů.

Nejčtenější

Firma v Klatovech zkrátila pracovní dobu, mzda přitom zůstala stejná

Ilustrační snímek

Klatovská společnost, která vyrábí brýlová skla a obruby, zkrátila délku pracovní doby na 35 hodin týdně. Výše mezd...

Policisté v Plzni vyšetřují vraždu mladíka, podezřelého zadrželi

Policie v Plzni vyšetřuje vraždu sedmnáctiletého muže. (9. prosince 2018)

V sobotu krátce před jedenáctou hodinou večer vyjížděli plzeňští policisté k vraždě. Tragédie se stala na Jižním...

Zlín - Plzeň 0:2, góly v úvodu a mistr si v klidu došel pro výhru

Plzeňští fotbalisté slaví vstřelenou branku, zato Zlín smutní.

Dva góly během pěti minut v úvodu utkání usnadnily plzeňským fotbalistům předehrávku 18. kola první ligy. Ve Zlíně...

POHLED: Kovář v Plzni. Proč vlastně šikovný útočník neuspěl v NHL

Český útočník ve službách New York Islanders Jan Kovář (uprostřed) slaví se...

Byl konec července a Jan Kovář na zimáku v Plzni vyprávěl, že se v hokejové kariéře ocitl na pokraji vyhoření a že...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Zachránila rodinný mlýn, ani po čtyřiadvaceti letech ale práce nekončí

Dlouhých čtyřiadvacet let rekonstruovala Pavlína Lucáková Zímův mlýn v Ostrovci...

Téměř čtvrtstoletí rekonstruovala Pavlína Lucáková roubený mlýn v Ostrovci na Rokycansku. Rozhodla se, že rodinnému...

Mladíka, který sekl mačetou svého vrstevníka, obvinila policie z vraždy

Z vraždy sedmnáctiletého mladíka je obviněný o dva roky starší vrstevník. (10....

Okresní soud Plzeň-město poslal do vazby devatenáctiletého mladíka, který je obviněný ze sobotní vraždy o dva roky...

Záchytku v Plzni povede dál stejný provozovatel, nikdo další nemá zájem

Ilustrační snímek

Výběrové řízení na provozování protialkoholní záchytné stanice v krajském městě vyhrála Městská poliklinika Plzeň,...

Najdete na iDNES.cz