Autoportrét Leonarda Da Vinciho vystavený na zámku Zbiroh

Autoportrét Leonarda Da Vinciho vystavený na zámku Zbiroh | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Ve Zbirohu začala výstava s obrazem Da Vinciho. Je o ni velký zájem

  • 5
Unikátní výstavu o historii řádu templářů může od pátku 13. ledna zhlédnout veřejnost na zámku Zbiroh na Rokycansku. Hlavním lákadlem expozice je údajný autoportrét slavného malíře a vědce Leonarda Da Vinciho.

"Výstava je výjimečná i tím, že se na jednom místě poprvé a zřejmě naposledy sešlo několik desítek templářských artefaktů najednou," uvedl italský velmistr novodobých templářů Alberto Zampolli při slavnostní vernisáži.

Výstava potrvá do 18. března a přístupná bude denně od 9 do 20 hodin.

"Zájem lidí je značný. Na zámku nám neustále zvolní telefony. Odpovídáme na dotazy ohledně vstupenek a vyřizujeme rezervace. Hlavní nápor návštěvníků očekáváme o víkendu," řekla manažerka výstavy Kateřina Vedralová.

Už atmosféra při čtvrteční vernisáži napověděla, že jde o ojedinělou akci v historii zámku. Cvakání spouští. Nad hlavami natažené ruce s fotoaparáty a mobily. Čeština se mísila s italštinou a angličtinou. V bývalé dělostřelecké baště zbirožského zámku bylo k nehnutí. Přesto sem proudili další a další lidé.

"Je menší, než jsem čekala. A dívá se snad ještě záhadněji než jeho Mona Lisa. Škoda, že je poškrábaný," vzrušeně hodnotila jedna z přítomných podobiznu Leonarda da Vinciho.

Renesanční umělec a vědec na ně zhlíží zpoza neprůstřelného skla. Zamyšleně, s hlavou pootočenou doprava. Jako by přemýšlel nad pochybnostmi českých historiků o autorství jeho portrétu. Rozpoutaly se ještě dříve, než s unikátním obrazem stihl jeho nálezce, italský profesor Nicola Barbatelli, přistát v neděli večer na ruzyňském letišti (čtěte zde).

"Je to autoportrét Leonarda da Vinciho. Ve čtvrtek 19. ledna dopoledne předložím na italské ambasádě v Praze výsledky všech analýz a studií, které to potvrzují," prohlásil Nicola Barbatelli na zámku Zbiroh.

Vystavují vzácné předměty z 12. století

Leonardův obraz není ovšem jedinou vzácností, kterou návštěvníci uvidí. "Je tady například z roku 1170 nejstarší dochovaný templářský řád sepsaný Bernardem z Clairvaux. Dochoval se v České národní knihovně a nikdy nebyl ještě vystaven," říká jeden z organizátorů výstavy Bohumil Vurm.

Výstava

Zámek Zbiroh na Rokycansku

13.1.2012 - 18.3. 2012.

Výstava je otevřena denně 8:00 - 20:00, pro skupinové rezervace je vyhrazen čas 8:00 - 10:20.

Vstupenky pro individuální návštěvníky na prohlídky od 10:30 do 20:00 lze zakoupit v síti TICKETSTREAM.

Vstupné: 290 Kč (180 Kč pro studenty a důchodce, 120 Kč děti do 15 let, rodinné vstupné 700 Kč).

Cena přednostní vstupenky, kterou bude možné zakoupit pouze přímo na místě je 580 Kč.

Bližší informace na 371 784 598, 602 527 632 nebo info@zbiroh.com.

Výjimečná je také olověná bula z druhé poloviny 12. století s božím hrobem na jedné straně a na druhé s templářskou pečetí zobrazující dva jezdce na jednom koni. "Za pozornost stojí i jediný dochovaný žeton, který fungoval jako novodobý cestovní šek," říká Vurm.

"Stačilo, aby poutník uložil svoje peníze například u templářů v Paříži, dostal tento žeton s heslem, a v Jeruzalémě ho směnil v místní komendě na hotovost," popisuje Vurm.

Jedna z nejzajímavějších mincí je stříbrňák Filipa Sličného - francouzského krále, který nechal v roce 1307 templáře prohlásit za kacíře a pozavírat, aby se zmocnil jejich majetku. Papež Klement V. je z kacířství sice očistil, ale v roce 1312 na nátlak Filipa Sličného řád uzavřel a pozastavil jeho činnost. Poslední velmistr Jacques de Molay byl upálen v Paříži o dva roky později.

"Nám se podařilo na zbirožskou výstavu zapůjčit repliku záznamu jeho výslechu a dalších templářů uvězněných na hradě Chinon," prozradil Bohumil Vurm. Další cenou listinou je kopie takzvaného Chinonského pergamenu, kterým templáře papež Klement V. tajně omilostnil již v roce 1314, ale na veřejnost se dostal až před deseti lety. Když je v Tajných vatikánských archivech objevila doktorka Barbara Frale.

,