Odsouzený Michael Kutílek.

Odsouzený Michael Kutílek. | foto: archiv MAFRA

Ve vězení zemřel vrah Kutílek, v roce 1990 s komplicem zabil čtyři lidi

  • 32
Ve vězeňské nemocnici zemřel v minulém týdnu na doživotí odsouzený Michael Kutílek. Spolu s komplicem Josefem Kottem je považovaný za prvního sériového vraha v polistopadové historii země. V roce 1990 muži vraždili v Nýřanech, na Rokycansku i v Praze.

V květnu 1990 zavraždili Kutílek s Kottem za pouhých 26 hodin čtyři lidi, pátá oběť jen zázrakem přežila průstřel hlavy. Policisté oba zkušené recidivisty dopadli za několik hodin po posledním činu. Bez dvou měsíců strávili za mřížemi nepřetržitě posledních 27 let.

O smrti šestašedesátiletého Kutílka informoval deník Blesk. Vězeňská služba se k identitě zemřelého trestance už několik dnů odmítá vyjádřit.

„Potvrzujeme úmrtí jedné vězněné osoby v důsledku dlouhodobých zdravotních problémů,“ uvedla mluvčí Vězeňské služby Petra Kučerová.

I když dva nezávislé zdroje následně potvrdily, že Kutílek zemřel, vyjádření Vězeňské služby se nezměnilo. Kučerová odmítla potvrdit byť jen to, že zemřel jeden z necelé padesátky doživotních vězňů.

Kutílek a Kott se potkali ve vězení

Kutílkův trestní rejstřík je bohatě popsaný. První záznam v něm je z roku 1967, tehdy mu bylo šestnáct let.

Jeho osudové setkání s bývalým vojákem a policistou Kottem se též odehrálo ve vězení. Koncem 80. let si oba odpykávali tresty v Minkovicích.

Prezidentská amnestie pak oběma tresty zkrátila. Kutílek se dostal na svobodu předčasně začátkem ledna 1990, na Kotta přišla řada až začátkem března.

Ale už 2. května rozjeli vražednou mašinerii. Jeden ve staré uniformě VB a druhý v civilu přijeli „na kontrolu“ vrátného do Stavebních strojů Nýřany.

Vydávali se za policisty, chtěli jeho pistoli. Když důchodce lest prohlédl, Kott ho zastřelil. Ještě ten den odjeli Tatrou 613 do Prahy. Po cestě zastavili sedmnáctiletým stopařkám. Svázali je a pak brutálně ubodali desítkami ran v lese u Rokycan.

V Praze kvůli penězům zastřelili taxikáře a cestou zpět přepadli anglického řidiče kamionu. I když ho střelili do hlavy a okradli, muž přežil.

Jenže právě hračka sebraná v kabině kamionu nakonec vedla k jejich dopadení. Když se u Kotta doma zastavili policisté při ověřování alibi, upoutalo je autíčko v rukou malého dítěte. Přesně taková hračka totiž byla na seznamu věcí uloupených z kabiny kamionu postřeleného řidiče.

V listopadu 1991 poslali soudci Kotta do vězení na doživotí, Kutílka na pětadvacet let.

Případ se dostal až do parlamentu. Tehdejší ministr spravedlnosti Jiří Novák při interpelacích odvracel obavy, že při nepravomocném odsouzení mohou být propuštěni na svobodu.

O čtyři roky později byl i Kutílkovi trest změněn na doživotí. „Splnili jste všechny podmínky pro udělení trestu smrti. V roce 1990 byl však trest smrti změněn v trest doživotního vězení,“ vysvětloval soudce.

Zákon zrušil trest smrti a Kutílek s Kottem začali vraždit

Tresty smrti přestaly být vykonávány v prosinci 1989. Druhého května 1990 podepsal prezident zákon, který mimo jiné zrušil trest smrti.

Tentýž den večer zahájili Kott s Kutílkem krvavých 26 hodin. Zákon začal platit 18. května 1990.

S doživotím se Kott s Kutílkem nechtěli smířit. Neúspěšně se pokoušeli o obnovu případu. Kutílek tvrdil, že vyznává Satana a všechny vraždy jsou jen jeho dílem.

Až k Ústavnímu soudu se dostala Kottova stížnost. Tvrdil, že mohl dostat maximálně pětadvacet let, ale ne doživotí. Také neuspěl.

Kutílek se pokoušel před pěti lety o předčasné propuštění, ale cestu zpoza mříží mu neotevřelo ani to, že posílal peníze na charitu.