Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve vedení plzeňské policie působí bývalý agent vojenské kontrarozvědky

  10:25aktualizováno  10:25
Ve vedení policie v Plzeňském kraji působí na postu koordinátora krajského policejního ředitele Milan Knopp, člověk s pochybnou minulostí. Podle informací Práva totiž za minulého režimu špehoval a donášel coby agent vojenské kontrarozvědky na své kolegy a organizoval i spolupracovníky této estébácké organizace.

Svazky bývalé komunistické vojenské kontrarozvědky | foto: Jiří Reichl, Archiv bezpečnostních složek

Právo uvedlo, že devětačtyřicetiletý Knopp, jehož jméno figuruje na estébáckém seznamu agentů bývalé vojenské kontrarozvědky, dnes zastává významný manažerský post na Krajském policejním ředitelství v Plzni a má hodnost podplukovníka.

Z titulu své funkce se tak dostane ke všem informacím západočeských policistů, a to i k těm, které podléhají utajení. Podle zjištění Práva získal totiž od Národního bezpečnostního úřadu prověrku, která ho opravňuje pracovat s důvěrnými materiály.

Vojenská kontrarozvědka

Působila jako součást Státní bezpečnosti v letech 1952 až 1990 uvnitř Československé lidové armády. Mezi její hlavní povinnosti patřila ochrana státního a služebního tajemství a vyhledávání nepřátelské činnosti.

Právo má k dispozici Knoppův svazek a popisuje, jak v roce 1988, kdy sloužil jako voják z povolání a velel rotě pohraničníků v Domažlicích, se stal nejprve kandidátem tajné spolupráce a během pěti měsíců agentem kontrarozvědky, který úkoloval i další spolupracovníky. Podle informací ve spisu byl pro své poslání velmi zapálený. Na tajných schůzkách donášel na kolegy, například s kým se jeho nadřízení soukromě stýkají.

Jeho hlášení vypadala například takhle: "Major T. má radost z toho, když někdo jiný má problém a nezdary a potíže, potom všechno roznese mezi další lidi. Major V. je opilec, stačí mu dvě piva a je podnapilý. Je strašně měkký."

Do hledáčku Knoppa se dostala i Jitka B., která v té době pracovala v armádní spisovně a dnes je policistkou v Domažlicích. "Všiml jsem si, že je v bližším vztahu s nadporučíkem L. z ošetřovny," podal Knopp na ženu jeden z poznatků.

Knopp měl dále za úkol odhalování příčin a signálů zběhnutí do ciziny. Jeho hlavní úkol byl vybudovat a řídit síť tajných spolupracovníků z řad vojáků základní služby. Dále podle deníku prověřoval i civilisty napojené na zaměstnance armády.

Ve svazku je také zmínka o tom, že se Knopp zapletl do rozkrádání pohonných hmot na rotě, které velel. Přišel na to jiný agent, o kterém Knopp neměl tušení.

Nikomu prý nevelí a má jen administrativní úkoly

Knopp nedávno vyhrál výběrové řízení na funkci koordinátora krajského policejního ředitele, což je poměrně vysoký post. Jeho nadřízeným je pouze krajský policejní šéf Jaromír Kníže.

Ten tvrdí, že pro funkci není zapotřebí lustrační osvědčení. "Nemá žádné velitelské pravomoci, sám o sobě nemůže vydávat rozkazy. Plní pouze moje úkoly, které jsou spíše administrativního rázu," řekl Kníže.

Sám Knop prohlašuje, že je nevinný. "Problém mají ti, co mě tam zaevidovali. Já jsem s nikým nespolupracoval," řekl Právu. List dále poukazuje na to, jak mohl Národní bezpečnostní úřad vydat Knoppovi bezpečnostní prověrku.

Ředitel NBÚ Dušan Navrátil odmítl k případu sdělit konkrétní stanovisko, obecně pouze konstatoval, že samotná spolupráce s StB není překážkou pro vydání prověrky. NBÚ podle něj vždy pečlivě posuzuje, o jaký typ spolupráce šlo, jak dlouho trvala a jaký měla charakter. Z toho usoudí, jak vysoké vyplynulo bezpečnostní riziko.

Autor:Nejčtenější

Plzeň - Sporting 2:1, šanci na postup sebral gól z rohu v prodloužení

Plzeňský brankář Aleš Hruška se ohlíží za hlavičkou Battaglii (vpravo) ze...

Plzeňští fotbalisté se statečně prali o postup mezi nejlepších osm mužstev Evropské ligy. V osmifinálové odvetě vyhráli...

Zemřel mistr světa ve střelbě, tělo leželo u zahrádkářské kolonie

V bytě v Brně-Králově Poli našla policie výbušninu. Na místě jsou i hasiči....

V devětačtyřiceti letech zemřel bývalý mistr světa v praktické střelbě Pavel Jasanský. Jeho tělo leželo u zahrádkářské...Oslnilo mě slunce, hájí se řidič. Za smrt dvou dětí dostal podmínku

Čtyřiadvacetiletý Patrik H. je obžalovaný z usmrcení z nedbalosti. Hrozí mu až...

Čtyřiadvacetiletý Patrik H., který podle obžaloby autem srazil v červnu v centru Plzně na přechodu pro chodce dva...

Plzeň na úvod čtvrtfinále prohrála, Hradec vyzrál v prodloužení na Liberec

Hráči Olomouce slaví čtvrtfinálový gól v síti Plzně.

Startem zbylých dvou čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Vítěz základní části z Plzně...

PONEDĚLNÍK: Hapalova pomoc, totální Slavia, bavič Petržela a (ne)fér video

Sparťanský trenér Pavel Hapal

Sedím s Pavlem Hapalem v hotelovém salonku a vykládá mi plán, jak pomoci olomouckému fotbalu. Slavný odchovanec klubu...

Další z rubriky

Festival Blik Blik láká na světelné obří oko a Člověče, nezlob se

Dnes a zítra ožije Plzeň světelnou instalací. V rámci festivalu Blik Blik mohou...

Celkem šestnáct světelných instalací je dnes a v sobotu k vidění v Plzni, kde se koná festival Blik Blik. Díla září na...

Na Šumavě se zranila malá lyžařka, do nemocnice ji přepravil vrtulník

Plzeňská letecká záchranná služba.

Desetiletá dívka se po poledni zranila na sjezdovce Samoty v Železné Rudě na Klatovsku. Podle horské služby upadla při...

Chlapec z Tlučné spěchal na svět, narodil se v sanitce před nemocnicí

(Ilustrační snímek)

K překotnému porodu do Tlučné na Plzeňsku vyjížděli ráno záchranáři. Těhotnou ženu naložili do sanitky, ale dojet do...

Najdete na iDNES.cz