Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ve vedení plzeňské policie působí bývalý agent vojenské kontrarozvědky

  10:25aktualizováno  10:25
Ve vedení policie v Plzeňském kraji působí na postu koordinátora krajského policejního ředitele Milan Knopp, člověk s pochybnou minulostí. Podle informací Práva totiž za minulého režimu špehoval a donášel coby agent vojenské kontrarozvědky na své kolegy a organizoval i spolupracovníky této estébácké organizace.

Svazky bývalé komunistické vojenské kontrarozvědky | foto: Jiří Reichl, Archiv bezpečnostních složek

Právo uvedlo, že devětačtyřicetiletý Knopp, jehož jméno figuruje na estébáckém seznamu agentů bývalé vojenské kontrarozvědky, dnes zastává významný manažerský post na Krajském policejním ředitelství v Plzni a má hodnost podplukovníka.

Z titulu své funkce se tak dostane ke všem informacím západočeských policistů, a to i k těm, které podléhají utajení. Podle zjištění Práva získal totiž od Národního bezpečnostního úřadu prověrku, která ho opravňuje pracovat s důvěrnými materiály.

Vojenská kontrarozvědka

Působila jako součást Státní bezpečnosti v letech 1952 až 1990 uvnitř Československé lidové armády. Mezi její hlavní povinnosti patřila ochrana státního a služebního tajemství a vyhledávání nepřátelské činnosti.

Právo má k dispozici Knoppův svazek a popisuje, jak v roce 1988, kdy sloužil jako voják z povolání a velel rotě pohraničníků v Domažlicích, se stal nejprve kandidátem tajné spolupráce a během pěti měsíců agentem kontrarozvědky, který úkoloval i další spolupracovníky. Podle informací ve spisu byl pro své poslání velmi zapálený. Na tajných schůzkách donášel na kolegy, například s kým se jeho nadřízení soukromě stýkají.

Jeho hlášení vypadala například takhle: "Major T. má radost z toho, když někdo jiný má problém a nezdary a potíže, potom všechno roznese mezi další lidi. Major V. je opilec, stačí mu dvě piva a je podnapilý. Je strašně měkký."

Do hledáčku Knoppa se dostala i Jitka B., která v té době pracovala v armádní spisovně a dnes je policistkou v Domažlicích. "Všiml jsem si, že je v bližším vztahu s nadporučíkem L. z ošetřovny," podal Knopp na ženu jeden z poznatků.

Knopp měl dále za úkol odhalování příčin a signálů zběhnutí do ciziny. Jeho hlavní úkol byl vybudovat a řídit síť tajných spolupracovníků z řad vojáků základní služby. Dále podle deníku prověřoval i civilisty napojené na zaměstnance armády.

Ve svazku je také zmínka o tom, že se Knopp zapletl do rozkrádání pohonných hmot na rotě, které velel. Přišel na to jiný agent, o kterém Knopp neměl tušení.

Nikomu prý nevelí a má jen administrativní úkoly

Knopp nedávno vyhrál výběrové řízení na funkci koordinátora krajského policejního ředitele, což je poměrně vysoký post. Jeho nadřízeným je pouze krajský policejní šéf Jaromír Kníže.

Ten tvrdí, že pro funkci není zapotřebí lustrační osvědčení. "Nemá žádné velitelské pravomoci, sám o sobě nemůže vydávat rozkazy. Plní pouze moje úkoly, které jsou spíše administrativního rázu," řekl Kníže.

Sám Knop prohlašuje, že je nevinný. "Problém mají ti, co mě tam zaevidovali. Já jsem s nikým nespolupracoval," řekl Právu. List dále poukazuje na to, jak mohl Národní bezpečnostní úřad vydat Knoppovi bezpečnostní prověrku.

Ředitel NBÚ Dušan Navrátil odmítl k případu sdělit konkrétní stanovisko, obecně pouze konstatoval, že samotná spolupráce s StB není překážkou pro vydání prověrky. NBÚ podle něj vždy pečlivě posuzuje, o jaký typ spolupráce šlo, jak dlouho trvala a jaký měla charakter. Z toho usoudí, jak vysoké vyplynulo bezpečnostní riziko.

Autor:


Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Motorkář z Blovic brázdí čtvrtý měsíc Ameriku, medvědy už přehlíží

Pavel Pondělík s motorkou v kanadském parku Banff

Trávit každoročně dovolenou na stejném místě? Pro Pavla Pondělíka z jižního Plzeňska je takový scénář noční můrou....

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz