Pavel Chocholoušek a Vratislav Liška vyměňují řetězy ve rmutovací pánvi na varně Pilsner Urquell.

Pavel Chocholoušek a Vratislav Liška vyměňují řetězy ve rmutovací pánvi na varně Pilsner Urquell. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Ve varně plzeňského Prazdroje měnili ručně vyráběné řetězy

  • 0
Ručně vyráběné řetězy z vyžíhané mědi, které míchají směs sladu a vody, dnes vyměnili ve varně pivovaru plzeňského Prazdroje. Tyto unikátní technické prvky jsou dodnes zachovány jako součást původní technologie z 19. století.

Výroba ležáku Pilsner Urquell je unikátní i proto, že ji doprovází složité několikanásobné mísení sladu a vody. Přitom se část této směsi odděleně zahřívá a míchá právě za pomoci měděných řetězů. Pak se vrací do základu pro vaření piva. 

Pavel Chocholoušek slézá do rmutovací pánve na varně Pilsner Urquell.

Teplota otevřeného ohně pod kotlem je přitom kolem 600°C a dno je proto nutné trvale stírat právě tímto měděným řetězem, aby výsledkem byla známá chuť a barva ležáku Pilsner Urquell.

Řetězy i nádoby, v nichž se slad a voda míchají, se kontrolují každé dva týdny. Každý řetěz se při kontrole zároveň o kousek pootočí.

Vratislav Liška pracuje na výměně řetězů ve rmutovacích pánvích na varně Pilsner Urquell.

Řetěz se 62 články ze speciální vyžíhané mědi měří 5,2 metru a váží 35 kilogramů. Jednotlivé články řetězu se přitom v pivovaru zhotovují a spojují ručně. Řetěz se pak v peci plzeňské Škodovky "popustí" při přesně stanovené době a teplotě, aby získal správnou "měkkost".