Koncem května lze vytáčet první květový med, poslední vytáčení pak přichází...

Koncem května lze vytáčet první květový med, poslední vytáčení pak přichází zhruba na konci července. | foto: Jindra Kodíček

Včelaři na západě Čech se radují. Medu letos mají dost a je velmi kvalitní

  • 1
Řada Západočechů si právě teď pořizuje zásoby medu na sychravé zimní dny. A letos mají ještě šanci i ti, kteří nespoléhají na zboží ze supermarketů, ale dávají přednost přímo včelařům. Většina z nich měla větší snůšku medu než v předchozích letech, zásoby by měly ještě nějakou dobu vystačit.

„Ti, za nimiž chodí stálý okruh zákazníků, už mají většinou vyprodáno. Ale stále je jich dost, kteří ještě med mají. Lidé se na ně mohou obracet tak do konce ledna,“ říká předseda plzeňské základní organizace českého svazu včelařů Jaroslav Kadlec.

Podle něho je velmi složité poznat, který med je kvalitní a odkud pochází. „Dá se to vlastně zjistit pouze v laboratoři. Větší jistotu, že si pořídí med neupravený, má zákazník u malých včelařů,“ podotýká Kadlec.

Každý med podle něho ze své podstaty po čase krystalizuje. U květového to bývá zhruba během pěti týdnů, u lesního pak do dvou měsíců. „Když v obchodech vidíte med tekutý, tak buď musel být zahřátý nebo obsahuje nějaké příměsi,“ dodává.

Co se výnosů medu týče, letošní rok byl pro většinu včelařů v kraji skvělý.

„Zaznamenali jsme největší snůšku za posledních pět let. Výsledky jsou rekordní,“ potvrzuje Pavel Marcinko ze Základní organizace Českého svazu včelařů Janovice nad Úhlavou. Za vším je podle něho především ideální počasí.

Zájem je hlavně o lesní med

Včelaři se shodují, že čeští spotřebitelé mají zájem především o lesní med, který je charakteristický svou tmavou barvou.

„Lesní medovicový působí na první pohled lákavěji. Ale co se týče kvality a prospěšných látek, květový za ním nezaostává. Skoro bych dal přednost právě květovému,“ říká Marcinko.

Podle včelařů je letošní med velmi kvalitní. „Například naší organizaci v Janovicích se podařilo dosáhnout úspěchu. Ve spolupráci se Státní veterinární správou jsme se domluvili se zemědělci, že v době, kdy byla řepka v plném květu, nebudou používat postřik,“ říká Marcinko.

V posledních letech včel ubývá. Pokud by trend pokračoval, mělo by to zřejmě pro lidstvo fatální následky. Na produktu včel je totiž závislé.

„Ve světě je to opravdu velký problém. V USA byl roční úhyn pětačtyřicet procent, v Evropě to bylo pětadvacet až třicet procent,“ informuje Marcinko.

Populaci včelstev likviduje zejména nemoc varroáza. „Řešení je jediné: včely se včas musí šetrně léčit,“ podotýká Marcinko.