Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Rozsvěcení vánočních stromů zahajuje advent, výzdoba bude bohatší

  8:22aktualizováno  8:22
První vánoční stromy se na některých náměstích v Plzeňském kraji rozzáří už dnes, v pátek 27. listopadu. Města tentokrát většinou nevyužila darů od lidí, ale čerpala z vlastních zdrojů. Vánoční výzdoba letos někde ozáří více ulic než v minulosti.

Vánoční výzdoba Wilsonova mostu v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Řada měst Plzeňského kraje letos sáhla totiž do vlastních zdrojů. Příkladem může být například zhruba třináct metrů vysoký stříbrný smrk z klatovského Domažlického předměstí, který zdobí náměstí Míru ve městě pod Černou věží.

„Strom rostl na městském pozemku mezi předzahrádkami u rodinných domků. Rostl tam několik desítek let, dokud byl malý, pěkně do místa zapadal, ale teď už vzrostlý překážel. Byl proto po předchozím potřebném posouzení určený k pokácení, a protože je pěkný, rozhodli jsme se jej využít jako vánočního stromu,“ uvedl ředitel Technických služeb města Klatov Peter Pošefka.

Už loni byl symbolem Vánoc strom rostoucí na obecním. Byl to dvanáctimetrový stříbrný smrk z Mercandinových sadů. Předtím to byly několik let stromy darované obyvateli města.

Ani v Sušici letos, stejně jako loni, nevyužili daru obyvatel města. Žádný ze stromů, o jejichž pokácení lidé žádali, se nehodil. A tak při výběru vhodné dřeviny pro symbol Vánoc sáhli do městského. „Objevili jsme tam třináctimetrovou jedli, kterou vytipovali naši lesáci,“ uvedl jednatel Sušických lesů a služeb Josef Zemen.

Také v Domažlicích využili vzrostlou překážející dřevinu na městském pozemku jako vánočního stromu. Je jím dvanáctimetrový smrk z Kozinova pole. „Rostl blízko domu a už hodně stínil bytům,“ vysvětlila mluvčí Městského úřadu v Domažlicích Kristýna Bublová.

Plzeň vsadila na čtrnáctimetrovou douglasku tisolistou. „Strom byl dovezen ze Slovan, ze sportovního areálu TJ Sokol Petřín. Jeho kořeny tam poškozovaly atletickou dráhu,“ uvedl náměstek primátora Petr Náhlík. Město ročně dostává od občanů i nejrůznějších subjektů 30 až 40 nabídek na vánoční strom.

Naopak Dobřany tentokrát využily daru jednoho z místních občanů. „Máme jedenáctimetrový smrk ztepilý, který ještě nedávno rostl ve Vodním Újezdě na obtížně přístupném pozemku Lukáše Jindry. Ten ho městu daroval a na náměstí se ho podařilo přemístit bez jediné ulomené větvičky,“ říká místostarostka Lenka Tomanová.

Kombinaci vlastních a soukromých zdrojů tentokrát zvolili v Rokycanech. Velkým vánočním stromem na náměstí se totiž stane smrk z Lesů města Rokycany. „Druhý, menší strom se pak bude nacházet na kruhovém objezdu u Střelnice. Bude to jedlička a jde o dar rodiny Lokvencových z Rokycan,“ doplnila tisková mluvčí města Rokycany Eva Praumová.

Výzdoba bude bohatší

Na řadě míst kraje bude letos vánoční výzdoba bohatší. „Každý rok se snažíme dokupovat další prvky. Letos tak nově vánoční dekorace ozdobí Zámeckou ulici a kruhový objezd u Lidlu. Do rozšíření výzdoby jsme investovali kolem 100 tisíc korun,“ říká například starosta Tachova Jiří Struček.

V Plzni se v adventním období poprvé vánoční osvětlení objeví v Pražské ulici a U Zvonu.

„Celkový rozpočet letošní vánoční výzdoby, kam počítáme montáže, demontáže, nákup nových prvků, ale i opravy stávajících prvků, je o něco nižší než v předchozích letech. To je dáno tím, že jsme výraznější obnovu dělali v roce 2013,“ uvedl Viktor Lang ze Správy veřejného statku města Plzně.

V Klatovech letos vánoční výzdoba zkrášlí poslední úsek Plzeňské ulice, kde dosud chyběla.

V Domažlicích do nové výzdoby v letošním roce investují 32 tisíc korun. „Peníze půjdou na osvětlení domažlické brány, kterou osvítí bílá LED světla a také na výzdobu nových stánků pro vánoční trhy,“ řekla mluvčí města Domažlice Kristýna Bublová.

V Rokycanech světla nově ozáří náměstíčko Spilka, jehož rozsáhlá rekonstrukce byla dokončena v letošním roce. Jinak bude výzdoba zhruba ve stejném rozsahu jako loni.

Autoři: ,Nejčtenější

Slavia klopýtla, Plzeň se vzdálila. Brnu a Baníku uniká záchrana

Liberecký brankář Václav Hladký zasahuje před slávistou Tomášem Součkem.

Plzeňští fotbalisté jsou o něco blíž k titulu v první lize, Ostrava a Brno zase pádu do druhé ligy. V 25. kole lídr...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...Plzeň, nebo Slavia? Los i náskok hrají pro lídra, euforie pro obhájce

Radost fotbalistů Plzně z vyrovnávacího gólu v utkání proti Spartě

Jedni dostali šanci, v kterou už ani nedoufali. „Myslím si, že liga ještě může být zajímavá,“ usmívá se slávistický...

Jsem zklamaný, že jsme nevyhráli, řekl Hapal. Tým chválil za druhou půli

Pavel Hapal, trenér Sparty

Byl to nejlepší výkon sparťanských fotbalistů pod jeho vedením. „Ale jsem zklamaný z výsledku,“ řekl trenér Pavel...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy stáhla žalobu na vraha i léčebnu

Policisté vedou muže (s kapucou přes hlavu), který je z vraždy knihovnice...

Rodina ubodané knihovnice z Horní Břízy na Plzeňsku stáhla civilní žalobu na Vlastislava A., který ženu před třemi...

Další z rubriky

Děti do 15 let a důchodci by měli mít MHD zdarma, míní primátor Plzně

Poslední jízda trolejbusu Škoda 15Tr plzeňskými ulicemi.

Plzeňští radní zvažují rozšířit okruh lidí, kteří by městskou hromadnou dopravou cestovali zadarmo. Mělo by se jednat o...

Brdy lákají turisty na nové trasy, cyklisté vyjedou s mobilní aplikací

Padrťské rybníky jsou údajně nejhezčím místem vrchoviny. I když leží 640 metrů...

Chráněná krajinná oblast Brdy vstoupila do třetí turistické sezony s novými trasami pro pěší. Cyklistům zatím další...

Dobrodruh řídil v Africe trajekt, přespal u Masajů, dostal ale i malárii

Dobrodruh Slávek Král prožil v Africe pět měsíců. Během cestování plnil řadu...

Stopování a poznávání nových kultur a lidí patří mezi největší koníčky plzeňského cestovatele Slávka Krále. Tentokrát...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz