Rozsvěcení vánočních stromů zahajuje advent, výzdoba bude bohatší

  8:22aktualizováno  8:22
První vánoční stromy se na některých náměstích v Plzeňském kraji rozzáří už dnes, v pátek 27. listopadu. Města tentokrát většinou nevyužila darů od lidí, ale čerpala z vlastních zdrojů. Vánoční výzdoba letos někde ozáří více ulic než v minulosti.

Vánoční výzdoba Wilsonova mostu v Plzni. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Řada měst Plzeňského kraje letos sáhla totiž do vlastních zdrojů. Příkladem může být například zhruba třináct metrů vysoký stříbrný smrk z klatovského Domažlického předměstí, který zdobí náměstí Míru ve městě pod Černou věží.

„Strom rostl na městském pozemku mezi předzahrádkami u rodinných domků. Rostl tam několik desítek let, dokud byl malý, pěkně do místa zapadal, ale teď už vzrostlý překážel. Byl proto po předchozím potřebném posouzení určený k pokácení, a protože je pěkný, rozhodli jsme se jej využít jako vánočního stromu,“ uvedl ředitel Technických služeb města Klatov Peter Pošefka.

Už loni byl symbolem Vánoc strom rostoucí na obecním. Byl to dvanáctimetrový stříbrný smrk z Mercandinových sadů. Předtím to byly několik let stromy darované obyvateli města.

Ani v Sušici letos, stejně jako loni, nevyužili daru obyvatel města. Žádný ze stromů, o jejichž pokácení lidé žádali, se nehodil. A tak při výběru vhodné dřeviny pro symbol Vánoc sáhli do městského. „Objevili jsme tam třináctimetrovou jedli, kterou vytipovali naši lesáci,“ uvedl jednatel Sušických lesů a služeb Josef Zemen.

Také v Domažlicích využili vzrostlou překážející dřevinu na městském pozemku jako vánočního stromu. Je jím dvanáctimetrový smrk z Kozinova pole. „Rostl blízko domu a už hodně stínil bytům,“ vysvětlila mluvčí Městského úřadu v Domažlicích Kristýna Bublová.

Plzeň vsadila na čtrnáctimetrovou douglasku tisolistou. „Strom byl dovezen ze Slovan, ze sportovního areálu TJ Sokol Petřín. Jeho kořeny tam poškozovaly atletickou dráhu,“ uvedl náměstek primátora Petr Náhlík. Město ročně dostává od občanů i nejrůznějších subjektů 30 až 40 nabídek na vánoční strom.

Naopak Dobřany tentokrát využily daru jednoho z místních občanů. „Máme jedenáctimetrový smrk ztepilý, který ještě nedávno rostl ve Vodním Újezdě na obtížně přístupném pozemku Lukáše Jindry. Ten ho městu daroval a na náměstí se ho podařilo přemístit bez jediné ulomené větvičky,“ říká místostarostka Lenka Tomanová.

Kombinaci vlastních a soukromých zdrojů tentokrát zvolili v Rokycanech. Velkým vánočním stromem na náměstí se totiž stane smrk z Lesů města Rokycany. „Druhý, menší strom se pak bude nacházet na kruhovém objezdu u Střelnice. Bude to jedlička a jde o dar rodiny Lokvencových z Rokycan,“ doplnila tisková mluvčí města Rokycany Eva Praumová.

Výzdoba bude bohatší

Na řadě míst kraje bude letos vánoční výzdoba bohatší. „Každý rok se snažíme dokupovat další prvky. Letos tak nově vánoční dekorace ozdobí Zámeckou ulici a kruhový objezd u Lidlu. Do rozšíření výzdoby jsme investovali kolem 100 tisíc korun,“ říká například starosta Tachova Jiří Struček.

V Plzni se v adventním období poprvé vánoční osvětlení objeví v Pražské ulici a U Zvonu.

„Celkový rozpočet letošní vánoční výzdoby, kam počítáme montáže, demontáže, nákup nových prvků, ale i opravy stávajících prvků, je o něco nižší než v předchozích letech. To je dáno tím, že jsme výraznější obnovu dělali v roce 2013,“ uvedl Viktor Lang ze Správy veřejného statku města Plzně.

V Klatovech letos vánoční výzdoba zkrášlí poslední úsek Plzeňské ulice, kde dosud chyběla.

V Domažlicích do nové výzdoby v letošním roce investují 32 tisíc korun. „Peníze půjdou na osvětlení domažlické brány, kterou osvítí bílá LED světla a také na výzdobu nových stánků pro vánoční trhy,“ řekla mluvčí města Domažlice Kristýna Bublová.

V Rokycanech světla nově ozáří náměstíčko Spilka, jehož rozsáhlá rekonstrukce byla dokončena v letošním roce. Jinak bude výzdoba zhruba ve stejném rozsahu jako loni.

Autoři: ,


Nejčtenější

Auto při předjíždění srazilo dítě do příkopu, ani jeden řidič nezastavil

Ilustrační snímek

Policisté hledají řidiče dvou vozidel, kteří se o víkendu předjížděli na silnici mezi Horažďovicemi a...

Bohemians - Plzeň 2:2, domácí dvakrát vedli, v závěru bod ubránili

Roman Procházka (vlevo) z Plzně a David Bartek z Bohemians v souboji o míč.

Plzeňští fotbalisté se minimálně na 47 hodin probojovali do čela tabulky, ale výsledek v předehrávce 12. kola Fortuna...Největší jízdárna v Čechách. Unikátní stavba Windischgrätzů unikla zkáze

Budova byla postavena mezi lety 1858 a 1861.

Tři kilometry západně od Tachova v Plzeňském kraji leží Světce, které se zásluhou knížete Alfréda I....

Inkluze není úplně dobrá, speciální škola je často lepší, říká učitelka

Hana Šťovíčková je kantorkou už dvaadvacet let. Podle ní jsou malé děti oproti...

Kantorka Hana Šťovíčková pracuje na Základní škole ve Šťáhlavech na Plzeňsku už dvaadvacet let. Za tu dobu se podle ní...

Kluk, který rozeslal spolužákům video s masturbující dívkou, unikl soudu

Ilustrační snímek

Žalobce zastavil trestní stíhání šestnáctiletého mladíka, který před rokem zveřejnil choulostivé video, na němž je...

Další z rubriky

Muž obviněný z vraždy důchodce jde do vazby, zřejmě trpí duševní nemocí

Soud poslal osmadvacetiletého muže obviněného z víkendové vraždy seniora v...

Muže, kterého kriminalisté obvinili ze sobotní vraždy seniora v Plzni, poslal soud do vazby. Hrozí mu až osmnáct let...

VIDEO: Tramvaj se střetla s autem a tlačila ho před sebou, řidič je zraněný

Při dopravní nehodě v Plzni se zranil řidič osobního vozidla. Ten při...

Tramvaj a osobní vozidlo se dopoledne srazily u autobusového nádraží v Plzni. Šofér auta soupravu zřejmě přehlédl při...

VIDEO: Staré za nové naráz. Oblouky mostu vymění dělníci unikátní metodou

Most nad přehradou Hracholusky se po více než sto letech dočkal nové...

První ze tří nových oblouků železničního mostu nad přehradou Hracholusky je už připraven, aby se přetočil kolem své osy...

Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce
Stát chce finančně podporovat mikrojesle a dětské skupiny, aby maminky mohly jít do práce

Ministerstvo práce vyslalo do připomínkového řízení návrh, aby státní rozpočet financoval dětské skupiny a nově také mikrojesle. Do nich chodí hlavně děti, které nezískaly místo ve státní školce, ale jejich rodiče nastupují do práce dřív než po třech letech mateřské dovolené.

Najdete na iDNES.cz