Vandalové v Plzni poničili už podruhé lavičku Václava Havla

Vandalové v Plzni poničili už podruhé lavičku Václava Havla | foto: Martin Polívka, MAFRA

Strážník hlídající Havlovu lavičku odešel, vandalové ji opět poničili

  • 172
Lavičku Václava Havla si oblíbili vandalové. I když je v plzeňských Šafaříkových sadech pouhé tři týdny, už podruhé přišla o skleněnou výzdobu od architekta Bořka Šípka. Po první opravě vydržela kompletní jeden den.

Havlova lavička od architekta Bořka Šípka má být místem pro setkávání a povídání. V Plzni se ale už krátce po slavnostním odhalení stala už dvakrát cílem cílem vandalů.  

„Stejně jako před časem z ní někdo 18. listopadu ulomil dvě červená skleněná srdce,“ uvedl ve středu odpoledne šéf Městské policie v Plzni Marek Šilhan.

Vylíčil, že lavička, kterou tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa, byla po prvním zničení zase kompletní v pondělí 17. listopadu v osm hodin ráno. Od té doby ji hlídal strážník a mobilní kamerový systém. Ten suploval kameru městského kamerového systému, který je kvůli rekonstrukci dočasně mimo provoz.

Strážník odešel ve 13 hodin a osm hodin na to byla lavička znovu poničena. Městská policie ve středu vyhodnocovala záznam z kamerového systému, na kterém by měl být pachatel.

Skleněné artefakty lákají vandaly

Lavička slavnostně odhalená 30. října zůstala v původním stavu jen do následujícího víkendu. Tehdy někdo červená srdce poprvé ulomil.

Napodruhé to bylo podobné. Rohy křesel zdobila nejen červená srdce, ale i dva zelení šneci symbolizující pero, kterým se Havel podepisoval a připojoval k tomu červené srdce. 

Podle Šilhanova odhadu se nejedná o politicky motivovaného vandala, který nemá rád Havla, ale spíše o milenecký akt, kdy některá z plzeňských žen má doma Havlovo srdce.

„To je ale jen odhad. Jisté je jen to, že podobné problémy, jaké máme v Plzni, mají i kolegové v Českých Budějovicích, kde byla lavička také instalována,“ popsal šéf strážníků.

Lavičky, které jsou po celém světě, třeba v irském Dublinu, španělské Barceloně nebo americkém Washingtonu, mají symbolizovat, že Václav Havel byl zaníceným příznivcem dialogu a shromažďoval kolem sebe lidi, pro které je dialog doslova životní potřebou.

„Proto jsem se snažil vytvořit jeho památník jako užitečné místo nabádající lidi ke sdílení myšlenek a k naslouchání,“ uvedl Bořek Šípek.