Lavička Václava Havla v Plzni těsně po odhalení.

Lavička Václava Havla v Plzni těsně po odhalení. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Plzeň zřejmě přestěhuje lavičku Václava Havla. Kvůli vandalům

  • 28
Lavička Václava Havla v Plzni má být místem setkávání, zatím ale přitahuje vandaly. Už dvakrát ulámali její skleněnou výzdobu. Představitelé města začínají vážně uvažovat o jejím přestěhování z parkového okruhu kolem historického centra města na jiné místo. Rozhodnutí padne na jaře.

Je to ostuda. Lavičce Václava Havla vandalové dvakrát za jediný měsíc ulámali skleněné ozdoby. Po opravě na ni skleněné červené srdce a zelená ulita symbolizující Havlův podpis vydržely jediný den. Opakované poničení lavičky už přimělo i vedení města k úvahám o jejím přemístění na klidnější a bezpečnější místo.

„Nás trápí, když ji někdo ničí. Je to umělecké dílo a úcta k bývalému prezidentovi,“ posteskl si pro ČTK primátor Plzně Martin Zrzavecký. O jejím případném stěhování se zřejmě rozhodne na jaře, lavička dočasně zůstane bez ozdob. Vedení Plzně se však shoduje v názoru, že lavička by měla být kompletní, včetně skleněných artefaktů.

 Podle ředitelky Knihovny Václava Havla Marty Smolíkové se takové incidenty nestávají příliš často. Dosud byla poškozena kromě té plzeňské jen lavička v Českých Budějovicích. „To ale nebylo tak brzy po její instalaci,“ připomněla Smolíková s tím, že ani tamní incident se nepodařilo vyšetřit.

Vandalové zničili v parku i sochy Spejbla a Hurvínka

Nad tím, co může být motivací pro vandaly, nechtěla Smolíková příliš spekulovat. Podle ní mohl ozdoby někdo ulomit například v opilosti. „Jak jsem slyšela, v Plzni byla poničena i socha Spejbla a Hurvínka. Nebude to tedy podle mě dané tím objektem, ale spíš vztahem k veřejnému prostoru,“ zamýšlí se Marta Smolíková. Věří však, že už se útoky nebudou opakovat. „Komponenty se dají vyměnit, ale je to nepříjemné. Zatím to však nepřesáhlo únosnou mez,“ uvedla Smolíková.

Knihovna Václava Havla by se k případnému stěhování musela také vyjádřit, lavička je totiž instalovaná jako licenční dílo. Smolíková by proti tomu v zásadě nebyla. „Kdyby přišel někdo s lepším návrhem na umístění, proč to neudělat?“ hodnotila a dodala, že lavička by měla stát na veřejně přístupném místě, kam se lidé snadno dostanou, nikoliv v nějakém temném zákoutí. Přesun by se musel rovněž konzultovat také s autorem lavičky, architektem Bořkem Šípkem.

 Podle Zrzaveckého by připadalo pro lavičku v úvahu několik lokalit. „Jako vhodné místo vidíme areál Západočeské univerzity nebo si dokážu představit Luftovu zahradu. Já jsem třeba přemýšlel i nad prostorem atria Nového divadla,“ řekl Zrzavecký. Lavičku Václava Havla tvoří dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa. Její instalace a potřebné úpravy místa si v Plzni vyžádaly kolem 350 tisíc korun, výměna ukradených ozdob pak přišla na 10 tisíc korun.

Plzeň je osmým městem světa, které Havlovu lavičku má. Lavičky mají sloužit jako místa potkávání, dialogu a diskusí. V ČR je lavička také v Praze, Českých Budějovicích a v Hradci Králové, ve světě je například v Dublinu, ve Washingtonu či Barceloně. V Plzni byla slavnostně odhalena letos 30. října.