Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Zastupitel za ČSSD nechodí na jednání kraje, dostane proto nižší plat

  6:03aktualizováno  6:03
Hejtmanství Plzeňského kraje zažilo v pondělí kuriózní premiéru. Zastupitelé poprvé hlasovali o tom, že kolegovi sníží odměny. Bývalý krajský radní Václav Koubík z ČSSD se totiž v posledním volebním období zúčastnil pouze ustavujícího jednání zastupitelů zvolených na konci roku 2012 a další dva roky už se neukázal.

Bývalý radní Václav Koubík podle vyjádření hejtmana nechodí na jednání kvůli zdravotním potížím.

Vedení kraje zastupitelům navrhlo snížit Koubíkovi měsíční odměny v příštím roce na tisíc korun. Dosud i při svých absencích pobíral několikanásobek. I když zvolený politik svůj mandát v podstatě nevykonává, sebrat mu jej nikdo nemůže.

Zastupitelé kraje měli v pondělí původně hlasovat o návrhu, ve kterém nebylo uvedeno přímo Koubíkovo jméno, ale pouze popsáno, že se odměna snižuje u zastupitele, který se nijak nepodílí na činnosti samosprávy.

Šéf plzeňské ODS Jiří Šneberger navrhl doplnit jméno, protože bylo zřejmé, že nikoho jiného se rozhodnutí týkat nemůže. „Návrh byl sice obecný, ale týkat se mohl jen Koubíka. Připadalo to mi jako alibismus,“ řekl Šneberger.

Hejtman Václav Šlajs z ČSSD s doplněním jména souhlasil. „Pan Koubík nechodí na jednání delší dobu. Zdůvodňuje to zdravotními problémy a zřejmě je má. Byl na operaci srdce. Ale mně přijde hloupé, aby bral odměnu asi 5 800 korun a vůbec se nezúčastňoval. Já to považuji za amorální,“ prohlásil Šlajs.

Reakci Václava Koubíka se MF DNES nepodařilo získat.

Hejtman řekl, že rozhodnutí o snížení honoráře pro zastupitele je v pravomoci zastupitelů. „Úředníci záležitost konzultovali na ministerstvu vnitra a tam nám doporučili toto řešení,“ sdělil Šlajs. Ten tvrdí, že Koubíka určitě neviděl alespoň rok a půl.

A jak se hejtman dívá na možnost doporučit Koubíkovi, aby na členství v zastupitelstvu rezignoval? „Pochybuju, že by to akceptoval,“ konstatoval.

Do března pobíral Václav Koubík za své postavení v krajské samosprávě měsíčně 5 810 korun, protože byl ještě členem jedné z komisí. „Ale na členství v ní na konci března rezignoval,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Alena Marešová. Od dubna pak Koubík pobíral 3 620 korun za měsíc.

Václav Koubík si v minulém volebním období vysloužil špatnou pověst. Jedním z důvodů byla skutečnost, že přinutil k odchodu z krajského úřadu několik kvalifikovaných a schopných lidí, se kterými nedokázal jednat.

Regionální představitelé ČSSD později uznali, že Koubík svou roli ve vedení kraje nezvládl. Měl při tom značné problémy s komunikací a dostal se do vážných střetů ve své straně.

Koubík byl ve vedení ČSSD na Rokycansku, kde v roce 2012 došlo mezi členy k vážnému rozkolu. Sedm lidí, kteří kritizovali praktiky Koubíkova vedení organizace, bylo dokonce vyloučeno. Muselo zasáhnout krajské vedení socialistů a verdikt zrušilo (více o tom čtěte zde).Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

VIDEO: Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu náklaďáku a auta

Dálnice D5 u Rokycan hodinu stála kvůli střetu nákladního a osobního auta. (15....

V opravované části dálnice D5 u Rokycan se před desátou hodinou srazilo nákladní auto s osobním. Komunikace byla zhruba...

Plzeň umístí do ulic další radary, zaplatí je i z pokut za rychlou jízdu

Měření rychlosti na Jižní spojce v Praze. Ilustrační foto

V posledních dnech letních prázdnin spustí město Plzeň další úsekové měření rychlosti automobilů. Do konce letošního...

Výjimečná plzeňská synagoga zkrásní za 130 milionů korun

Velká synagoga v Plzni.

V Plzni brzy odstartuje oprava Velké synagogy a nedalekého rabínského domu. Dlouho očekávaná rekonstrukce vyjde na...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz