Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V posudku je řada chyb, tvrdí odpůrci obchodního centra Aréna v Plzni

  9:16aktualizováno  9:16
Nelítostný zápas o každou větu ale občas také frašku připomínalo středeční veřejné jednání, při kterém se probíralo, jak může ovlivnit životní prostředí v Plzni plánované obchodní centrum Aréna. Má vyrůst na místě dnešního Domu kultury Inwest určeného k demolici. Plán naráží ve městě na odpor tisíců lidí.

Odpůrci stavby nového obnchodního centra Aréna přišli protestovat na středeční veřejné projednávání posudku vlivu stavby na životní prostředí. | foto: Jiří Bervida, MAFRA

Jan Petřík, zástupce investora, kterým je firma Amádeus, tvrdil, že v Plzni existují i zastánci plánu. "Máme pozitivní reakce," tvrdil.

Odpůrci projektu firmy Amádeus, se pokusili posudek vlivů stavby, která má stát mezi Americkou třídou a Denisovým nábřeží, doslova rozcupovat. A to se jim i dařilo. Za nejhorší důsledek stavby je považován nárůst automobilové dopravy, kterou objekt přitáhne. Tím se zvýší znečištění ovzduší i hluková zátěž.

Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká, která vznikne na místě Domu
Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká, která vznikne na místě Domu...
Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká, která vznikne na místě Domu...

Stavba OC Aréna

Má začít v srpnu 2012 a skončit v roce 2014.

Projekt se týká území o rozloze více než tří hektarů.

Plán může značně zkomplikovat případné negativní stanovisko krajského úřadu k vlivu stavby na životní prostředí. Není však pravděpodobné, že se úřad vyjádří odmítavě.

Odpůrci stavby jsou však připraveni povolovací procedury napadat na všech úrovních i u soudu.

Hrozbou pro stavbu je rovněž snaha kritiků projektu vynutit si, aby o záměru hlasovali lidé v referendu.

Zpracovatelé posudku vsadili především na tvrzení, že Aréna poměry v oblasti nezhorší tak, aby to stálo za řeč. Tvrdí, že doprava zhoustne především na Denisově nábřeží a na Americké třídě. Zdravotní rizika by se však podle nich v důsledku provozu Arény zvyšovat neměla.

Kritici projektu takovou argumentaci napadali ze všech stran. A tvůrci posudku zřejmě podcenili sílu soupeřů, kteří je dotlačili ke zdi a když ji docházely argumenty, sklízeli posměch. Odpůrci Arény žádají, aby byl posudek vrácen k přepracování a chtějí, aby se veřejné projednání opakovalo.

"Jsou tady významná zdravotní rizika. Ale změní se to stavbou obchodního centra? Ne. Pokud se tady bude v provozu obchodní centrum Aréna, negativní vlivy na vaše zdraví to nebude mít," opakoval několikrát jeden ze zpracovatelů posudku Vítězslav Jiřík.

Tvrdě ale narazil za plzeňského experta na škodlivé látky Miroslava Šutu. Ten Jiříkovi vyčetl, že v posudku neprovedl výpočty týkající se prachu v ovzduší nebo že se nevěnoval problematice přízemního ozónu. "Posudek postrádá hodnocení významných faktorů. Je třeba jej vrátit k přepracování," prohlásil Miroslav Šuta. Když se Jiřík bránil, Šuta jej pomocí posudku donutil přiznat, že některé výpočty skutečně provedeny nebyly.

Dům kultury Inwest, který podle všeho čeká demolice

Martin Marek ze sdružení Kultura(k) vítězí! pro změnu úspěšně zpochybnil posouzení dopravní situace po otevření Arény. Zjistil totiž, že nesouhlasí údaje o provozu na Wilsonově mostě. Podle posudku na něj bude vjíždět o 195 aut víc než z něj vyjede. Dopravní expert Jan Matrolos to nedokázal vysvětlit a připustil chybu.

"A kolik takových chyb tam ještě je?!" ozval se mladík z publika v sále.

Chtějí nové jednání na místě vhodném pro větší počet lidí

Petr Pelcl ze sdružení Kontrolní skupina uvedl, že kolem posudku vlivů projektu vzniklo několik vážných chyb. Navíc napadl organizaci veřejného projednání dokumentu, protože se odehrálo v nevelké zasedací místnosti Úřadu městské části Plzeň - střed.

"Řadě lidí byla odepřena možnost se zúčastnit. Místnost není dost veliká, nebylo dost židlí," sdělil Pelcl a žádal, aby byl jednání svoláno na vhodnějším místě.

Krajský úřad má nyní třicet dnů na to, aby se s připomínkami kritiků projektu vypořádal a přijal k posudku stanovisko. Může nechat posudek přepracovat, nechat jej doplnit nebo vydat k záměru kladné či záporné stanovisko.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Rychlost byla fatální. Zemřelý řidič měl na tachometru víc než 160

Tragická nehoda mezi Kralovicemi a Plasy, řidič osobního vozu srážku nepřežil.

Policisté odložili vyšetřování loňské tragické nehody, při které se osobní auto „zapíchlo“ do motoru kamionu na silnici...Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...

VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

V armádě byl teprve tři roky. Na své první misi přišel Patrik o život

V kapli v Mokrouších na Plzeňsku je pod křížem pietní místo připomínající oběť...

Čtyřiadvacetiletý desátník Patrik Štěpánek z Mokroušů na Plzeňsku odjel v polovině dubna na svoji první vojenskou misi...

Další z rubriky

Plzeňský hejtman Bernard má problém, nepodal včas majetkové přiznání

Josef Bernard přichází do sídla krajské ČSSD v Houškově ulici v Plzni na...

Do konfliktu se zákonem o střetu zájmů se dostal hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard (ČSSD). Do poloviny roku totiž...

Při slavnostech sloužil mši kardinál Duka, připomněl historii Chodů

Poutní mši u kostela na vrchu Vavřineček, která je součástí Chodských...

Tóny dudácké muziky, vůně pravých chodských koláčů, ukázky lidových řemesel. Taková byla atmosféra 64. ročníku...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Najdete na iDNES.cz