Poklep základního kamene nové budovy Ústavu umění a designu ZČU v Plzni

Poklep základního kamene nové budovy Ústavu umění a designu ZČU v Plzni

V Plzni začala stavba univerzitní továrny na umění za 200 milionů korun

  • 0
V univerzitním areálu v Plzni na Borských polích začala symbolickým poklepáním základního kamene stavba nové budovy Ústavu umění a designu. Škola, která se brzy stane samostatnou fakultou Západočeské univerzity, tak získá do dvou let moderní a pro potřeby umělecké školy speciálně navržené prostory.

Nová budova vyroste na "zelené louce" vedle strojní fakulty směrem k průmyslové zóně Borská pole do září 2012. Bude sestavená z velkých otevřených ateliérů, flexibilně přestavitelných, a dále z třípodlažního objektu kateder.

"Je to jednoduchá montovaná hala, taková veliká stavebnice merkur. Na jejím návrhu jsme se podíleli," uvedl ředitel ÚUD Josef Mištera.

Studie nové budovy Ústavu umění a designu.

Studie nové budovy Ústavu umění a designu.

Budova o rozloze 600 metrů čtverečních bude připomínat továrnu a podle Mištery to skutečně jakási továrna na umění bude. Součástí bude zvukové a animační studio pro natáčení filmů a rovněž multifunkční prostor pro nová média, který může fungovat jako ateliér pro práci se světlem, filmové studio nebo i divadlo.

Jednu ze stěn půjde odstranit a jeviště se tak může otevřít směrem k amfiteátru pro pět set diváků. Východy z ateliérů vedou do velkého obezděného dvora, kde mohou studenti pracovat na rozměrnějších prostorových dílech.

Dnes má ústav na 16 oborech 450 studentů a 50 učitelů, kteří působí na sedmi místech po Plzni. "Díky nové budově ještě počet studentů navýšíme o stovku," uvedl Mištera.

Investorem stavby je Západočeská univerzita v Plzni, která získala po šestileté snaze prostředky od ministerstva školství. Celkem si stavba vyžádá 202 miliony korun.

OSMILETÁ HISTORIE ÚSTAVU UMĚNÍ

Ústav začínal v roce 2002 jako součást Pedagogické fakulty ZČU s 80 studenty ilustrace a designu. Vznikl jako reakce na chybějící vysoké umělecké školy v severozápadních, západních a jižních Čechách.

Přilákal řadu významných českých umělců, například sochaře Jiřího Beránka a Vratislava Karla Nováka, Helenu Krbcovou pro fashion design, malíře Mikoláše Axmanna, Borise Jirků, Jiřího Kornatovského a jedním z posledních byl Jiří Barta, významný režisér a tvůrce animovaných filmů, jenž garantuje nový obor animovaná tvorba.

Škola chce ještě akreditaci pro magisterský obor produktového designu či fotografie. Původní záměr akreditovat a otevřít architekturu nebude nyní naplněn kvůli přetlaku architektů i škol.

,