Plzeň získala od Úřadu pro civilní letectví povolení, že může využívat drony....

Plzeň získala od Úřadu pro civilní letectví povolení, že může využívat drony. Město už nakoupilo šest těchto strojů, cena jednoho se průměrně pohybuje od 200 do 300 tisíc korun. (21. srpna 2015) | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V Plzni vzniká Centrum Dronet, do města má přilákat výrobce dronů

  • 0
Další krok k vytvoření významnějšího kybernetického centra chystá město Plzeň. Jeho Správa informačních technologií (SIT) rozjíždí projekt s názvem Centrum Dronet. Ten má přitáhnout do města firmy zaměřené na výrobu dronů a s nimi spojených technologií, jako jsou například nejrůznější kamery.

V rámci Česka se jedná v mnoha ohledech o výjimečnou záležitost. Lidé ze SIT předpokládají, že podstatnou roli v projektu sehraje i spolupráce se Západočeskou univerzitou.

Jako zázemí pro firmy budou upraveny další budovy v areálu bývalého depa dopravních podniků, kde SIT už provozuje Centrum robotiky. Vedle něho do listopadu vzniknou další prostory pro administrativu i technické vybavení, kde bude možné výrobky také testovat.

Ředitel SIT Luděk Šantora řekl, že má jasno v tom, které firmy by se do projektu mohly zapojit.

SIT jedná se například s výrobcem termokamer

„Už od loňského roku jsme v kontaktu s firmami, které působí v Česku, a říkáme jim, že v Plzni se takové záležitosti věnujeme, že tady budou mít nedotované příležitosti něco dělat. To znamená, že k se k nim budeme chovat vstřícně, ale nebudeme jim například dotovat nájem za prostory kanceláří. Zrovna tak nechceme prodělávat na strojích, které budou moci využít k výrobě,“ vysvětlil Šantora.

Jako příklad společnosti, se kterou SIT komunikuje, uvedl firmu Workswell, což je český výrobce termokamer. „Postavili kameru pro bezpilotní letadla a je to špičková kamera. S tou firmou jednáme, že sem přijde a přesune sem výrobu,“ řekl Šantora.

Domnívá se, že firem, které by lákala příležitost zadat si výrobu v malých sériích, je poměrně hodně. „Kromě toho techniku můžeme využít k vedení kurzů a bude to mít i přesah do spolupráce s univerzitou,“ zmínil Šantora.

Ředitel SIT věří, že projekt přinese Plzni pověst města s dobrými podmínkami pro záležitosti spojené s kybernetikou.

„Mohou sem přicházet firmy, které potřebují získat jméno. Budou si tady moci ve spolupráci s městem leccos vyzkoušet. Plzeň z toho bude moci získat například nějakou použitelnou technologii a firma bude mít příběh, se kterým bude moci zaklepat na dveře v dalším městě,“ popsal Šantora.

Centrum by mohlo do Plzně přitáhnout víc studentů

Firmy zapojené do projektu Centrum Dronet navíc budou v Plzni odvádět daně a vytvářet nová pracovní místa. Šantora se také domnívá, že ve městě se ve větší míře mohou začít vytvářet aplikace pro drony, což může přitáhnout středoškoláky i vysokoškoláky. „Máme ambici stát se atraktivní metropolí pro firmy z oblasti znalostní ekonomiky, Centrum Dronet tomuto může významně přispět,“ uvedl primátor Martin Zrzavecký.

SIT už v Plzni provozuje Dům digitálních dovedností a Centrum robotiky, obojí zaměřené k volnému času s cílem přivést děti k technickým oborům. Organizace pracuje také přímo se základními školami, na jedné z nich se začne vyučovat kybernetika jako povinný předmět.

V oblasti technického vzdělávání bude působit i Centrum Dronet, které už připravuje první projekty. „Například DronApp, soutěž v programování aplikací pro drony, kdy oslovujeme studenty středních a vysokých škol,“ uvedla projektová manažerka centra Anna Čudáková.