Klokana lapili strážníci pomocí odchytové tyče. Nakonec ho museli zalehnout,...

Klokana lapili strážníci pomocí odchytové tyče. Nakonec ho museli zalehnout, aby jim znovu neutekl. | foto: Městská policie Plzeň

Po Plzni už podruhé skákal klokan, na Rokycansku bloudí pštros

  • 2
Hned dvakrát během pár dní zaměstnal plzeňské strážníky klokan, který utekl chovateli z plzeňské Doubravky. Nejdřív ho chytali v pátek a pak znovu v neděli. Další zvíře australského původu se nyní volně pohybuje také na Rokycansku, kde majiteli utekl pštros emu hnědý.

Zatímco v pátek klokana strážníci dostihli v Lazaretní ulici na Doubravce, tedy asi dva kilometry od domova, v neděli ráno poskakoval o něco blíže, podél silnice ve směru od Lopatárny k Jateční ulici.

"Strážníci ho nejprve obestoupili a pak zahnali do nedalekého křovinatého porostu, kde se mohl hůře pohybovat a pomocí odchytové tyče ho lapili. Nakonec ho museli zalehnout, aby jim už neunikl," popsala mluvčí Městské policie Plzeň Jana Pužmanová.

Strážníci kontaktovali chovatele z plzeňské Doubravky, kterého už kvůli dřívějším útěkům sedmiletého klokana dobře znají, jenže ten byl zrovna mimo Plzeň. Navíc neměli k dispozici svůj speciální odchytový vůz, který byl v servisu. Proto požádali o pomoc Záchrannou stanici živočichů v Plzni.

Emu hnědý nemusí odchyt přežít, vadí mu stres

"Klokana jsme převezli k nám a umístili do ohrady pro srnčí a černou zvěř. Ještě odpoledne se přihlásil majitel. Říkal, že zrovna mění plot," řekl šéf záchranné stanice Karel Makoň s tím, že majitel klokana dal stanici a strážníkům za pomoc tisíc korun.

Tenhle třicetikilogramový klokan ale není jediným australským tvorem, který si rád udělá výlet na svobodu. Od víkendu se totiž kolem Stupna na Rokycansku pohybuje také emu hnědý.

Emu hnědý

Emu hnědý je druhým největším nelétavým ptákem na světě. Větší je už jen pštros dvouprstý. Emu hnědý dorůstá výšky až 180 centimetrů a může vážit až padesát kilogramů. Jeho domovem je Austrálie.

"Lidé telefonovali, že jim pštros běhá po zahradě. Jeden pán mi řekl, že ho zahnal do lesa, takže se nyní může pohybovat kdekoli. Zvláště nebezpečný může být, pokud se by se objevil na silnici, kde může způsobit dopravní nehodu," podotkl Makoň.

Lidé by podle něj neměli pštrosa odhánět. Pokud už jim vběhne na zahradu nebo na dvůr, měli by dobře zavřít a zavolat záchrannou stanici v Plzni nebo v Rokycanech.

Odchyt emu hnědého je podle Makoně mimořádně složitý. Tento pták velmi špatně snáší pronásledování a kvůli stresu pak může i uhynout.

"Navíc se ani neozval člověk, kterému pštros utekl. Chovatelé by si měli uvědomit, že za zvíře, které jim uteče, mají plnou odpovědnost, a to i v případech, kdy zvíře na někoho zaútočí nebo způsobí dopravní nehodu. Pak musí majitel také uhradit vzniklou škodu," upozornil Makoň.

Připomněl, že pštrosa emu už záchranáři v minulosti odchytávali poblíž Dobřan a v okolí Přeštic zase uprchlou lamu.