Pavel Bukovský inicioval instalaci pamětní desky na počest nacisty popravené...

Pavel Bukovský inicioval instalaci pamětní desky na počest nacisty popravené rodiny Králových v plzeňské ulici Pod Záhorskem. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

V Plzni ukrývali parašutisty. Nacisté před 70 lety popravili celou rodinu

  • 17
Budova na rohu plzeňských ulic Bolevecká a Pod Záhorskem je výjimečná svou historií. Žila v ní rodina Králových, která tady za druhé světové války před atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha ukrývala parašutisty Jana Kubiše a Josefa Gabčíka.

A když se pak nacisté začali mstít, mezi popravenými byla i celá rodina Králových z Plzně. Čin Králových připomíná pamětní deska na stěně vedle vchodu do domu. Ve středu, kdy uplynulo přesně 70 let od popravy rodiny, se u desky objevily květiny.

Krvavé stopy v Plzeňském kraji

Smutným symbolem německého běsnění po smrti Heydricha se staly vyhlazené vesnice Lidice a Ležáky. Jenže mrtví kvůli pomoci parašutistům jsou i v Plzeňském kraji. Z historických pramenů vyplývá, že první útočiště při cestě do Plzně našli Gabčík s Kubišem v domku Václava Stehlíka v Rokycanech. Jenže s tím se pohádal zeť a udal Němcům, že penzionovaný železničář ukrýval oba parašutisty na půdě. Když gestapo přišlo pro Stehlíka i jeho příbuzné včetně udavače, parašutisté už v domku nebyli. Den po atentátu na Heydricha popravili Němci tyto zatčené na střelnici v Plzni-Lobzích.
V Plzni se ukrývali také parašutisté z další skupiny Out Distance Adolf Opálka a Karel Čurda, pomáhaly jim tři rodiny a po Čurdově zradě skončili všichni na popravišti.

Lidí, kteří si na Královy ještě pamatují, už moc nežije. Pavel Bukovský, který s bratrem dům vlastní, vzpomíná na vyprávění paní, jež zažila zatýkání rodiny. "Bohužel, paní před třemi lety zemřela, dožila se 95 let. Ona to tehdy všechno viděla, emotivně o tom vyprávěla," říká.

Jak jim žena smutné válečné okamžiky popisovala? "Dva gestapáci stáli u branky do zahrady domu jakousi stráž pro případ, že by někdo z té rodiny chtěl utéct. Další dva pak odváděli Václava, jeho manželku Pavlu i sedmnáctiletou dceru Helenku. Nikdo z nich se už do domu nikdy nevrátil," vypráví Pavel Bukovský. Vzpomínky přímé pamětnice v něm zanechaly hluboký dojem.

Když parašutisty Gabčíka s Kubišem vysadili po výcviku v Anglii z letadla u Prahy místo plánovaného místa mezi Kyšicemi a Ejpovicemi, oba parašutisté se vydali na cestu do Plzně. Chvíli byli schovaní na Rokycansku, pak přímo v Plzni.

K inspektorovi tajné policie Václavu Královi nešli náhodou, kontakt na něj dostali předem. Král dvojici schovával do jejich dalšího přesunu jak v bytě v domě Pod Záhorskem, tak v chatě u radobyčického mlýna.

Královi patřili mezi desítky lidí z kraje, které nacisté popravili kvůli pomoci parašutistům, již při operaci Anthropoid v Praze zabili říšského protektora. Zatímco osud téhle rodiny skončil v německém koncentračním táboře Mauthausen, další Čechy nacisté postříleli v Plzni i jejím okolí.