Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

V Plzni se začne soutěžit o stavbu depa MHD za miliardy korun

  15:59aktualizováno  15:59
Plzeňská radnice chystá soutěž o to, kdo postaví nové depo pro trolejbusy a autobusy dopravních podniků. Samotné vybudování depa má představovat investici za dvě nebo tři miliardy, další miliardy budou ve hře za údržbu vozidel. Půjde o největší zakázku, o jaké se v Plzni kdy rozhodovalo.

Současné depo v Cukrovarské ulici už nevyhovuje. Plzeňský dopravní podnik potřebuje nutně nové zázemí | foto: Daniel Beran, MAFRA

Plzeňští zastupitelé už schválili podmínky pro výběrové řízení, které vyhlásí dopravní podniky. "K zásadním podmínkám patří například to, že zájemce musí být dostatečně silný partner. Na tuto zakázku nemůže aspirovat někdo, kde nemá dostatečné kapitálové i profesní zázemí," prohlásil náměstek primátora Miloslav Šimák.

Radnice si chce navíc ve výběrovém řízení pojistit, že zaměstnanci dopravních podniků, kteří pracují na údržbě vozů, neskončí po příchodu nového provozovatele depa na dlažbě.

Pokud by totiž dopravní podniky začaly spolupracovat s novým provozovatelem depa, dotkne se to asi 250 lidí, což je víc než pětina zaměstnanců dopravních podniků. Ti by měli v novém depu pracovat.

"Pro ně by mělo být minimálně rok garantováno, že nebudou propuštěni. Měli by i dál využívat výhody, které mají zakotvené v kolektivní smlouvě dopravních podniků," sdělil Šimák.

Kdo depo postaví, by mělo být jasné do dubna příštího roku

Oficiální hledání zájemce o stavbu depa začne v polovině července. Zájemci nejprve projdou prvním kolem výběru. "V něm se budou hodnotit kvalifikační předpoklady," uvedl Šimák.

Ve druhém kole na konci srpna nebo v září se bude posuzovat cena za nabízenou službu, tedy i za provoz depa v období třiceti let. "Ke konci roku by měly být ty nabídky podány," konstatoval Šimák.

Náměstek předpokládá, že k definitivnímu rozhodnutí o tom, kdo, kde a za kolik depo postaví, padne v prvním čtvrtletí příštího roku. Šimák přitom zdůrazňuje, že radnice na projekt kývne pouze v případě, že bude pro město výhodný.

Výběrové řízení je podle opozice připravené dobře

Do upřesnění podmínek soutěže mluvila opoziční TOP 09. Její zastupitelé jsou přesvědčeni, že výběrové řízení je připraveno dobře. Vzhledem k tomu, že pravděpodobným místem pro vybudování nového depa dopravních podniků je areál Škodovky, je za favorita soutěže považována Škoda Transportation.

"Doufám, že se přihlásí víc soutěžitelů. A doufám, že pokud vyhraje Škodovka, bude soutěž natolik reprezentativní, že bude zcela jasné, že vyhrála oprávněně," konstatoval Tomáš Jílek z TOP 09.

Nový partner dopravních podniků by měl depo provozovat třicet let. Inkasoval by přitom splátky za stavbu a peníze za údržbu vozidel. Dnes radnice předpokládá, že by se celkově jednalo o 12 miliard korun. Město plánuje vybudování nového depa už desítky let a zatím se nedokázalo hnout z místa, přestože depo v Cukrovarské ulici dávno nestačí vozy pobrat.Nejčtenější

Kauza plzeňského gólu. Proč ho videorozhodčí nechal uznat

Michael Krmenčík z Plzně vykouzlil na tváři úlevnou grimasu, z dorážky překonal...

V případu uznaného gólu plzeňských fotbalistů, kterému předcházel těsný ofsajd, se objevily "polehčující" okolnosti....

Událost po 75 letech. Tři ligové týmy vyhrály první čtyři zápasy

Spartan Guélor Kanga (vlevo) v souboji s teplickým Jakubem Horou.

Sparta dvanáct bodů, Slavia i Plzeň také. Fotbalová liga prožívá historickou událost, pětasedmdesát let se nestalo, aby...VIDEO: Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Vandal vyryl na vůz fotbalisty Limberského skoro třímetrovou rýhu

Přes dva a půl metru dlouhý vryp udělal do boku auta fotbalisty Davida Limberského muž s taškou v ruce. Při činu v...

Nejmladší ze zabitých vojáků Patrik Štěpánek bude mít pohřeb v Plzni

Desátník Patrik Štěpánek z 42. mechanizovaného praporu v Táboře zahynul při...

V pátek po poledni se v kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni uskuteční pohřeb čtyřiadvacetiletého...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Další z rubriky

Zbyly jen obvodové zdi a hodiny, říká pamětník o požáru vzácných domů

Dvacet let. Na snímku vlevo sleduje v srpnu 1998 Helena Procházková...

Smutné dvacetileté výročí si dnes připomínají obyvatelé městečka Úterý na Plzeňsku. Šestnáctého srpna 1998 večer na...

VIDEO: Lidé se rozloučili s Patrikem Štěpánkem, nejmladší obětí z Afghánistánu

Pohřeb vojáka Patrika Štěpánka, který se společně s dalšími dvěma českými...

V kostele Panny Marie Růžencové na Jiráskově náměstí v Plzni se lidé rozloučili se čtyřiadvacetiletým vojákem Patrikem...

Účetní zpronevěřila dobrovolným hasičům statisíce, peníze půjčila dívce

Renata Vidršperková se svým obhájcem u soudu. (15. srpna 2018)

Tři roky bude v podmínce dobrovolná hasička z jižního Plzeňska Renata Vídršperková, která hasičům zpronevěřila téměř...

Najdete na iDNES.cz