V Plzni se v úterý podruhé rozdávaly ceny Ladislava Sutnara.

V Plzni se v úterý podruhé rozdávaly ceny Ladislava Sutnara. | foto: Pavel Němeček

V Plzni se podruhé udílely ceny slavného rodáka Ladislava Sutnara

  • 0
Ladislav Sutnar, světová ikona grafického designu, patří k nejvýznamnějším rodákům z Plzně. V úterý se tam udílely ceny nesoucí jeho jméno. Do Plzně se vrátí i jeho ostatky.

Na slavnostní předávání cen Ladislava Sutnara přiletěl letos i jeho syn Radoslav se svou manželkou Elaine.

"Je to pro nás kompliment. Těší nás postoj jeho rodného města. On se tady narodil, vyrostl tady. A Plzeňanem být nepřestal. Byl jím, i když byl v Praze. I když žil potom v New Yorku. Jak se říká, naše kořeny z nás dělají to, čím jsme," hodnotil Radoslav Sutnar.

O rozšíření Sutnarova odkazu usilovali s manželkou už od roku 1976, kdy jeho otec zemřel.

"My jsme po jeho skonu neměli kam umístit rozsáhlý archiv jeho děl, nemohli jsme najít vhodný depozitář. Situaci komplikovalo ještě to, že se tehdy o grafickém designu mnoho nevědělo," líčil Radoslav Sutnar s tím, že nakonec snaha nevyšla naprázdno.

Manželům se podařilo domluvit s Cooper-Hewitt National Design Museum, které celý archiv Ladislava Sutnara převzalo.

"Čítal 23 tisíc položek," připomíná Radoslav Sutnar. Muzeum nyní sbírku spravuje, ochraňuje a zároveň ji sdílí s veřejností.

Po Listopadu 1989 se pomalu začal vracet odkaz Ladislava Sutnara i do Česka. Cooper-Hewitt National Design Museum se spojilo s Uměleckoprůmyslovým muzeem v Praze. Část sbírky je tedy nyní už v Praze. A na Sutnara už nyní myslí i Plzeň.

V roce 2015 se chystá výstava Sutnarových děl

"Jsme rádi, že město oceňuje význam Ladislava Sutnara," hodnotí děkan Fakulty umění a designu Josef Mištera a dodává, že budou následovat ještě další kroky. V roce 2015, kdy se Plzeň stane Evropským hlavním městem kultury, se chystá rozsáhlá výstava Sutnarových děl.

Cena Ladislava Sutnara 2013

profesor Markus Dreßen (Německo)
emeritní profesor Gyula Ernyey (Maďarsko)
akademický malíř, profesor Karel Míšek, Ph. D. (ČR)
akademický malíř, profesor Jiří Šalamoun (ČR)
Cooper–Hewitt National Design Museum (USA) - cenu převzala ředitelka muzea paní Caroline Baumann

O co jde?
Cena Ladislava Sutnara je udělována za výjimečné výkony a zásluhy na poli výtvarného umění, především užitého umění a designu, ve spojení s působením pedagogickým.

Oceněny mohou být i instituce, které svým programem a aktivitou podporují moderní umění a design.

V říjnu loňského roku převzali toto ocenění u příležitosti slavnostního otevření nové budovy Ústavu umění a designu, dnes Fakulty umění a designu, první čtyři laureáti.

"V Plzni není dostatečně velký výstavní prostor. To bych však chtěl vyřešit tím, že bychom prostory propojili. Část expozice by byla v Západočeském muzeu, část v Galerii města Plzni, část v Galerii Ladislava Sutnara, plánujeme i venkovní expozici, jejíž součástí by byla betonová kopie jeho stavebnice," nastínil Mištera.

A ve stejném roce se chystá ještě další zásadní věc. Do Plzně by měly být převezeny i ostatky Ladislava Sutnara, uloženy by měly být v nové části centrálního hřbitova. "Studenti a pedagogové nyní připravují návrh pomníku," uvedl Mištera.

Ladislav Sutnar se v Plzni, v Dominikánské ulici číslo 2, v roce 1897. Několik desetiletí nato se stal světoznámým tvůrcem v oblasti produktového a grafického designu. Většinu svého profesního života strávil v USA, kde založil obor design informací, považovaný za předchůdce informačních řešení internetu.

Jen rodná Plzeň na něj jaksi zapomínala. Až před rokem tady získal in memoriam čestné občanství. Až před rokem byla odhalena pamětní deska na jeho rodném domě. Až před rokem se Univerzitní galerie v Jungmannově ulici přejmenovala na Galerii Ladislava Sutnara. Jeho jméno nese i loni otevřená nová budova Fakulty umění a designu. A tehdy se také udělovaly Ceny Ladislava Sutnara.

Poprvé. V úterý bylo předáno dalších pět ocenění.