Potravinová banka funguje už v několika dalších českých městech. Na snímku ta ostravská.

Potravinová banka funguje už v několika dalších českých městech. Na snímku ta ostravská. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

V Plzni se otevřela nová banka. Místo peněz ukládá potraviny

  • 3
Počet lidí ohrožených chudobou roste. Patří mezi ně vícečetné rodiny, osoby s nízkými příjmy, ale i senioři nebo matky samoživitelky. V plzeňském regionu jim byla dosud určena potravinová pomoc, nově se nyní přidává také Potravinová banka Plzeň.

Ta si klade za cíl shromažďovat potraviny získané zdarma, skladovat je a dále je přerozdělovat, aby se dostaly lidem v nouzi. V kraji už funguje potravinová pomoc, jen v Plzni ji dostává téměř tisícovka lidí. Ta však potraviny nakupuje.

„My chceme získávat od velkých řetězců a výrobců potraviny určené k likvidaci, především z důvodu krátké doby před expirací,“ vysvětluje Daniel Svoboda, oblastní ředitel Naděje. Ta je jednou z desítky zakládajících organizací, které budou takto získané potraviny přerozdělovat svým klientům.

„Poskytovatelé mají přehled o tom, kdo pomoc potřebuje. Nechceme mít vydávací okénko, kam by si chodili lidé z ulice,“ zdůvodňuje Svoboda. 

Centrální sklad se nachází na Borech, v ulici Politických vězňů. V současné době je prázdný, nejpozději 22. listopadu by se měl začít plnit. V ten den se totiž uskuteční druhý ročník Národní potravinové sbírky, kdy budou moci lidé darovat trvanlivé potraviny. V Plzni se zapojí prodejny Tesco a Globus. 

Na národní úrovni už je předjednána spolupráce s Makrem, jedná se také například s řetězcem Globus.

„Nyní se čeká na doporučení ministerstva financí prodejcům,“ konstatuje Jiří Lodr, ředitel Diecézní charity v Plzni, která je další zakládající organizací. Řetězce podle něj potřebují vědět, jak se mají k darům postavit, aby nemusely platit DPH (více o tomto tématu čtěte zde).

Podle Svobody nemusí do banky putovat primárně trvanlivé potraviny. „Jsme otevření všemu. Řetězce dávají to, čeho se potřebují rychle zbavit. Mohou to být například i jogurty,“ říká Daniel Svoboda s tím, že cílem je získávat i drobné spotřební zboží důležité pro domácnost. 

Potravinová banka Plzeň je členem České federace potravinových bank. 

Potravinovou pomoc si příjemci musí zasloužit

Souběžně s tímto program funguje v kraji už více než dva roky potravinová pomoc. Město ji dotuje částkou 400 tisíc korun ročně, kraj dává 300 tisíc. „Částka 400 tisíc by byla v dlouhodobějším horizontu nedostatečná,“ vysvětluje Alena Hynková, vedoucí odboru sociálních služeb magistrátu, proč město vítá založení potravinové banky. 

K 30. srpnu bylo jen v Plzni evidováno zhruba 270 rodin (zhruba 980 jednotlivců), kteří tuto pomoc dostávali. Je však podmíněna tím, že člověk pracuje na tom, aby se jeho životní situace zlepšila. „Do budoucna předpokládáme, že bude množina lidí (kteří budou potřebovat pomoct, pozn. red.) narůstat,“ odhaduje Hynková.