Společenská místnost Domova svatého Františka pro bezdomovce v plzeňské

Společenská místnost Domova svatého Františka pro bezdomovce v plzeňské Wenzigově ulici. | foto: Martin Polívka, MF DNES

V Plzni rychle přibývá bezdomovců. Za dva roky jich je o polovinu víc

  • 6
Až tři stovky bezdomovců nyní podle odborníků na sociální problematiku žijí v ulicích Plzně. Lidí, kteří ztratili práci a pak i střechu nad hlavou, navíc ve městě stále přibývá. V Domově svatého Františka každou noc poskytnou nocleh třiceti lidem bez domova. Ostatní mohou využít alespoň "teplou židli".

Zatímco v roce 2010, kdy uskutečnili odborníci z Filozofické fakulty Západočeské univerzity unikátní sčítání bezdomovců, jich žilo v Plzni 207, nyní to může být podle některých odhadů až o stovku víc.

Kde hledat pomoc

* Městská charita Plzeň provozuje Domov svatého Františka, kde je noclehárna a azylový dům.

Noclehárna má kapacitu 30 míst, platí se tu 40 korun za noc.

* V zimním období (1. 11 - 31. 3.) mohou osoby bez domova využít v případě naplnění kapacity takzvané teplé židle. Noc mohou přečkat na židli v denním centru.

* V domově slouží i azylový dům s kapacitou 16 osob, kde se platí 100 korun za den.

* Funguje zde také ordinace praktického lékaře a nízkoprahové denní centrum.

"V létě jsme byli vždycky vytížení maximálně z poloviny, s koncem zimy nás totiž část klientů opustila. To se loni vůbec nestalo, naopak v průběhu roku ještě další lidé přibývali," popisuje Džemal Gërbani z Městské charity Plzeň.

Podotýká však, že už na podzim kapacita noclehárny nestačila. "To se stávalo v předcházejících letech vždy jen v době, kdy byl venku opravdu mráz."

V zimním období, které stanovila Městská charita od 1. listopadu do 31. března, mohou bezdomovci využít také takzvanou teplou židli. To znamená, že pokud je naplněná noclehárna, mohou zůstat přes noc alespoň v prostorách denního centra.

"Denně přichází zhruba 25 až 30 lidí nad stav noclehárny. Ty přijímáme alespoň na teplou židli," konstatuje Gërbani s tím, že za měsíc se může v Domově svatého Františka prostřídat až 150 lidí.

"Z výsledků minulých sčítání ale vyplynulo, že až polovina bezdomovců sociální služby vůbec nevyužívá," říká Gërbani.

Vysvětlit zvýšený zájem o služby charity je podle Gërbaniho obtížné. Nárůst podle něj může být částečně způsoben rozšířením služeb, loni v květnu se otevřela v Domově svatého Františka i ordinace praktického lékaře.

"Snažíme se komfort klientů zvyšovat, to může mít na jejich počet vliv. Myslím si ale, že bezdomovců přibývá i celkově," je přesvědčen Gërbani. Přispět k tomu podle něj mohla například ekonomická situace.

Najít práci? To je těžký

Tomu by nasvědčovaly i výpovědi některých bezdomovců. "Dostal jsem se do finančních potíží, skončil jsem v práci a už jsem nemohl platit nájem," popisuje šestapadesátiletý Miroslav Karas, který na noclehárnu dochází už dva měsíce.

Na pracovním úřadě je rok, předtím pracoval třicet let jako obsluha betonárny. O práci prý přišel vlastní vinou. "Najít práci? Je to těžký. V agenturách chtějí jen mladé, já mám při svém věku mizivou šanci něco najít," míní Miroslav Karas.

Další z klientů domova, Lukáš, se rozešel s přítelkyní, u které bydlel. "Pracoval jsem ve stavebnictví, přes zimu ale práce není. Doufám, že se mi podaří brzy něco najít a dostanu se odsud," věří dvaadvacetiletý muž.

Vyjít pouze se sociálními dávkami je podle bezdomovců velmi obtížné. "Já dostávám 2020 korun měsíčně, navíc přicházejí hodně nepravidelně. Občas nemám v kapse ani korunu a to jsem přestal i kouřit," vypočítává Karas. Za přespání na noclehárně platí klienti 40 korun.

Bezdomovci v Plzni dostanou brambory či mouku

Právě pro takové lidi zavedla Plzeň, jako jediné město v Česku, novou službu. Některým obyvatelům bude poskytovat přímou potravinovou pomoc. Diecézní charita Plzeň a občanské sdružení Naděje díky penězům města pomohou přibližně pěti stovkám nejpotřebnějších.

Lidé v nouzi dostanou základní potraviny, jako je mouka či brambory. "Řádově mluvíme o 400 tisících korun určených na nákup potravin pro potřebné," uvedla Alena Hynková, vedoucí odboru sociálních služeb plzeňského magistrátu.

"Zároveň je město ve spolupráci s majoritním poskytovatelem služeb pro bezdomovce připraveno v souvislosti s možným prudkým nástupem zimy zajistit dočasné takzvané krizové přístřeší pro všechny zájemce, aby nedošlo případně k úmrtí či vážným zdravotním problémům způsobených poklesem venkovní teploty," dodala Hynková.

Džemal Gërbani míní, že zatím takový krok není nutný. Pokud by ale přicházelo do Domova svatého Františka denně ještě o deset až patnáct klientů víc, zřejmě by se charita s magistrátem dohodla.